lukutaito pakolaisilla

irakissa on 4,5 miljoonaa lukutaidotonta
olisi kiva tietää moniko suomeen tulevista osaa lukea
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

75 % osaa ,oli tilasto

Äänestä

Voi olla pienempikin.
Mutta jos n. 60 % osaa VAIN lukea ja muu sivistys on retuperällä niinkuin heillä on niin kusessa olemme, kuka maksaa 30v partalapsen koulunkäynnin ja missä se tehdään?
Ekaluokkalaisten kanssa samassa luokassako?
Mistä Irakinkieliset opettajat näille idiooteille?
Ensin siis opetettava Irakin kieli ja sitten suomen kieli ja sitten vasta alkaa varsinainen opetus...antakaa mun nauraa päättäjiemme tyhmyydelle!

Äänestä

Kaikki tulijat haluavat opiskella lääkäreiksi ja insinööreiksi.Noin niinkuin täydellä
ylöspidolla ja ilmaiseksi,siinnä missä suomalainen joutuu maksamaan elämisestään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kunniitäniinhehkutetaan kirjoitti:

irakissa on 4,5 miljoonaa lukutaidotonta
olisi kiva tietää moniko suomeen tulevista osaa lukea

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu