raha ei tee onnelliseksi

mutta laiskuus tekee. siihen vaa tottuu että ei tarvi tehä mitää.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voi eicäcäcä miten noloa jäbän kannalta et oot vaivainen ryötön VOI EICÄCCÄC :D:D:D:D:

Menisit jo röihin siitä, nolokshan tää menee jäbän kannalta! :DD:D:D:D

Äänestä
  • Ei toi juoppo saa koskaan töitä.

    Äänestä

  • hehehahahoho kirjoitti:

    Ei toi juoppo saa koskaan töitä.

    Juopot saa titä. Onks sulla kivaa kun oot tissä oleva juoppo?

    Äänestä

Ei raha tee onnelliseksi,mutta helpottaa kummasti.

Kun ei laskujakaan voi makseaa ilman.Köyhälle se tämän päivän päätökset on myrkkyä,varsinkin peruspäivärahan varassa oleville .Ensiksi tuo tuntuu kukkarossa sairastavalla,kun pöllähtää hakemaan lääkkeitä apteekkiin ensikertaa.Omavastuu kun on 50e enne lääkekorvauksia tänävuonna. Siinä voi moni 500e perusturvan varassa oleva miettiä rahantarpeellisuutta ja terveyden merkitystä.Tuosta 500e kun tuo 50e meno on melkoinen lohkaisu rahasummasta ,jolla olisi tultava 4 viikkoa toimeen kaikkinensa.

Näitä asioita olisi hyvä myös päätöksien tekijöiden miettiä ,enne päätöksentekoa ,ennen kuin tekee päätöksiä tai laukoo päättömiä päätelmiä rahantarpeesta.

Se pitäisi vissiin jokaisen aloitella uraansa pakkasesta kuusenalta peruspäivärahalla työtäetsien,jotta maailman todellisuus tulisi kongreettisesti selville,ei jäisi epäselvyyksiä rahantarpeellisuudesta tai toimeentulon turvan tärkeydestä.

Äänestä

Laiskuus on ihanaa.
Töitä ei ole ollut 3 vuoteen. Päivärahat juoksee. Asumistuki avittaa kivasti ja sossu antaa rahaa kun muistaa viedä laskut heille 1x/kk:ssa.

On kiva kattoo telkkua klo 1.00:aan. Nukkua aamulla 10:00 ja välillä naureskella kun naapurit menee....mikä se sana nyt oli.......rö....rööö... eiku töihin 30 asteen pakkasella. Hah..hah..haa...
Yrittävät saada autoaan käyntiin, mutta se kun sanoo vain...vou...vou. Sitten ne kiroilee ja ihmettelee miten pääsis röihin, eiku töihin.

Sitte voi itte puuhastella puoleen päivään munasillaan ja heittää läppää tänne kateellisten osastolle.

Kerran viikossa mäki puen päälle ja käyn kaupassa ja ostan vinettoo.

Kyllä on kivaa olla laiska ja lypsätä suomesta rahaa.

Äänestä

No jospa otat takas, kun jouduit jo vuoden vanhana päivähoitoon ja jopa kymmenen tuntia siellä olit.Nyt saat levätä,aikasin jouduit aloittamaan aamuheräämiset ja tässä se näkyy :-)

Äänestä

Laiskuus tekee onnelliseksi. Mä olen ollut 20 v työtön eikä oo posti tuonu mitää työkkäristä. Laskut onneksi maksaa sossu, ja sieltä saa rahaa elämiseen ja kelasta päivärahaa.. pärjään tosi hyvin..mitä en saa sitä en tarvi.
Mä en vaan oo semmoinen ihminen joka tekis töitä, ei mua huvita. Olen ennemminkin ihminen joka nauttii joutilaisuudesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuinlottovoitto kirjoitti:

mutta laiskuus tekee. siihen vaa tottuu että ei tarvi tehä mitää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu