http://mp2103.puheenvuoro.uusisuomi.fi/209709-maaahanmuutoerheen-koko-kuva
Mitä tuohon voi lisätä? Eipä juuri mitään. Historiattomuuden erheeseen ehkä sen, että isien perintö hävitetään juurikin historiattomalla näkemyksellä.
Mitä tuohon voi lisätä? Eipä juuri mitään. Historiattomuuden erheeseen ehkä sen, että isien perintö hävitetään juurikin historiattomalla näkemyksellä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pahoittelut. Piti sitten minun mennä möhlimään miehen nimikin. Oikea on Markku Penttilä.
Jumaleisson, että on hyvä kirjoitus.
Tämäkin pieni otos:
Kotouttaminen tapahtuu vain aineellisesti: annetaan asunto, ruoka, vaatteet, sairaanhoito ja ilmainen koulutus. Tämä tulee maksamaan miljardeja ja se kaikki on poissa omilta kansalaisilta. Mutta henkistä kotoutumista ei tule tapahtumaan. Sen sijaan tapahtuu ns. kotoperäistyminen, joka tarkoittaa, että islamilainen kulttuuri vahvistuu ja laajenee väestölisäyksen ja perheenlisäysten mukaisesti.
Jo nyt on maassamme kymmeniä islamilaisia yhdistyksiä ja myös jättimoskeija on tänne suunnitteilla, puhumattakaan Euroopassa toimivista organisaatioista, jotka suunnittelevat ja ohjaavat islamilaisen nousun kasvua eli kotoperäistymistä.
Luulisi, että kun hätä ja hätäavun tarve loppuu (kaikki loppuu aikanaan), niin pakolaiset palaisivat takaisin omiin maihinsa ja alkaisivat rakentamaan ja kehittämään sitä ja tähänkin työhön voitaisiin tietysti antaa vielä apua. Miten on mahdollista, ettei tämmöinen ajattelu toteudu, vaan tehdään valheellisia päätelmiä kotouttamisesta ja kotoutumisesta, jotka epäonnistuvat täysin.
Tapahtuu siis kotoperäistyminen eli uusien tulijoiden alkuperäisen kulttuurin vahvistuminen ja yhteiskunnan muuttuminen tämän uuden kulttuurin mukaiseksi.
Mitähän olisi jutut Audin takapenkillä?
Nämä Eurooppaan väkisin tunkevat muslimit ovat suureltaosin mielisairaita eivätkä kykene muuhun kuin loisimaan, terroritekoihin ja muihin rikoksiin sekä lisääntymään holtittomasti. Tästä paskasakista on päästävä eroon vaikka asevoimin.
Äänestin itsekin väärin EU-asiassa. Olin vastaan, mutta kuvittelin, että jälkikasvulla on parempi tulevaisuus. Pieleen meni.
Perttulan analyysi on kiintoisa ja perusteltu. Kirjoitukset harvoin muuttavat tulevaisuutta. Siksi pitäisi ihmisille kehittää "poliittisen historian " taju. Tulisi seurata, mitä puolue lupasi ennen vaaleja ja mitä se tekee. Siis rinnakkaislista vähintään 6-kertaa vuodessa. Sitten tulisi luoda ko. listaan perustuen yksittäisten kansanedustajien teot ja edesottamukset. Mitä lupasi kampanjassa, mitä tehnyt? Miten osallistunut eduskuntatyöhön, jne. 200 edustajaa on niin paljon seurattavaa, että juttu pitäisi pyöriä netissä tietokantana, jota media kirjoittaisi, rekisteröitynyt kansalainen voisi täydentää ja virkatyönä eduskunnasta joku täydentäisi: osallistuiko istuntoon, tai valiokuntaan.
Riippuvuusimoitukset tulisi liittää näihin julkisiksi, jotta lobbausverkostot tulisivat läpinäkyvämmiksi.