MAMURAISKAUKSETKO VAIN MYYTTEJÄ !

https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwigvOKRlqHKAhXG2ywKHZJ6ACYQFggiMAE&url=http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/joukkoraiskaus-keskella-oulua/121073/&usg=AFQjCNGr6nxSL5LlZ6q32Dcn-HxNnpJp7A&sig2=JgsKMbk2G8eV0iT-84A1Dw


Jouk­ko­rais­kaus keskellä Oulua
TYKKÄÄ2KOMMENTOI0JAA:0
Oululaisnainen raiskattiin Otto Karhin puistossa linja-autopysäkin takana. Yhtään havaintoa tapahtuneesta ei ole tullut poliisin tietoon.
Oululaisnainen raiskattiin Otto Karhin puistossa linja-autopysäkin takana. Yhtään havaintoa tapahtuneesta ei ole tullut poliisin tietoon.
OULU 18.12.2006 0:00 | PÄIVITETTY 18.12.2006 7:02 ARKISTOKALEVA
MAINOS

Oulussa Otto Karhin puistossa sattui perjantain ja lauantain välisenä yönä oululaisittain harvinainen rikos, kun miesjoukko raiskasi oululaisen 26-vuotiaan naisen iskettyään tämän ensin tajuttomaksi. Raiskaus tapahtui Otto Karhin puistossa, linja-autopysäkin takana olevassa pensaikossa.
Poliisi ei ollut sunnuntaihin mennessä saanut tietoonsa tekijöitä eikä myöskään havaintoja mahdollisilta silminnäkijöiltä.

Oululaisnainen oli ollut kävelemässä Isokatua pitkin, kun hänen peräänsä oli huudeltu. Nainen oli havainnut ulkomaalaisilta vaikuttavan miesjoukon huutelevan. Miehiä oli ollut neljästä kuuteen. Naista oli isketty takaa päin päähän ja hän oli menettänyt tajuntansa.

Nainen oli tullut tajuihinsa linja-autopysäkin viereisessä pensaikossa. Hän oli saanut vammoja eri puolille kehoaan ja hänet oli raiskattu. Nainen epäilee tulleensa usean miehen raiskaamaksi.

Nainen oli päässyt tilaamallaan ambulanssilla hoidettavaksi Oysiin, josta hän lauantaina otti yhteyttä poliisiin. Poliisin mukaan naisen kertomus on täysin uskottava.

Miehet olivat vaikuttaneet tummilta, mutta eivät olleet mustaihoisia. Enempää tuntomerkkejä uhri ei ole poliisin mukaan pystynyt kertomaan. Nainen pääsi pois sairaalasta lauantaina.

Erittäin harvinaista Oulussa

Rikoskomisario Matti Pohjosenperä Oulun poliisista luonnehtii tapausta erittäin harvinaiseksi. Vastaavia rikoksia ei ole tullut poliisin tietoon. "Ainakaan minun tietääkseni Oulussa ei ole tapahtunut tällaista, että raiskaajat olisivat isolla porukalla käyneet yksinäisen naisen kimppuun kadulla ja vielä iskeneet hänet tajuttomaksi."

Pohjosenperän mukaan raiskauksia tai raiskausyrityksiä ei ole tullut kuluneen pikkujoulukauden aikana poliisin tietoon. Poliisi tarkisti sunnuntain aikana Otto Karhin puistossa olleet valvontakamerat, mutta niille ei ollut tallentunut minkäänlaisia havaintoja tapahtuneesta.

Poliisi pyytää apua yleisöltä

Poliisi pyytää silminnäkijöiltä apua raiskauksen selvittämiseksi. "Yleisö pitäisi nyt saada aktiiviseksi. Toivomme yhteydenottoa pienemmistäkin havainnoista. Luulisi, että tällaisen porukan liikkumisen on joku huomannut", Pohjosenperä sanoo.

Varhain sunnuntai-iltana Otto Karhin puiston läpi kävellyt nuori oululaisnainen hämmästelee, kuinka on mahdollista, että raiskaajat ovat voineet hyökätä naisen kimppuun keskellä Oulun keskustaa. "Luulisi, että tuohon aikaan joku olisi nähnyt tapahtuneen, kun ihmiset tulevat ravintoloista ja jonottavat taksia tuossa aivan lähellä."

22-vuotiaan naisen tietoon ei ole tullut vastaavia tapauksia. Öiseen aikaan liikkuessaan hän kuitenkin kiertää Otto Karhin puiston kaukaa. Otto Karhin pysäkillä linja-autoa odotellut Päivi Kyrönniemi pitää perjantain ja lauantain välisen yön tapahtumia pelottavina. Myöskään hänen tietoonsa ei ole tullut tapauksia, joissa miesjoukko olisi ahdistellut yksin öiseen aikaan liikkuvia naisia.

"Siitä huolimatta en varsinkaan talvisaikaan lähde koskaan yksin kävelemään yöpimeällä, vaan otan aina taksin", 27-vuotias Kyrönniemi kertoo. Oulun poliisi toivoo silminnäkijöiden yhteydenottoja kaikista mahdollisista havainnoista, jotka voisivat auttaa rikoksentekijöiden jäljille. Havainnot voi ilmoittaa Oulun poliisin väkivaltayksikköön puhelinnumeroon 08-3137111."


Miten hyysärit kehtaatte väittää näitä pelkiksi myyteiksi? mutta kyllähän te kehtaatte! olettehan siltä kantilta SAIRAITA!


Late Lapista. SSSS Ry!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        103
        1241
      2. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        93
        862
      3. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        31
        784
      4. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        66
        693
      5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

        Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        616
      6. 32
        605
      7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

        S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
        Maailman menoa
        16
        574
      8. Nainen tosi ikävä sua

        Näkispä edes ohimennen
        Ikävä
        18
        558
      9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

        Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
        Ikävä
        43
        523
      10. Rakennus myynnissä

        Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
        Suomussalmi
        10
        466
      Aihe