Yläluomileikkaus ja toipuminen

pallosilmä

Te joilla on yläluomet leikattu, kauan kesti parantuminen? Mietin onko kaksi viikkoa liian vähän aikaa toipua ja palata töihin. Onko silmät turvonneet ja mustelmaiset? Leikkaus varattu ja vähän jännittää.

13

8242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnistunee

      Kaksi viikkoa voi riittää jos kaikki menee hyvin. Minulla leikattiin radiotaajuusveitsellä, eikä tullut lainkaan mustelmia. Kolme päivää oli paljon turvotusta mutta viikon kuluttua kun ompeleet poistettiin, ei näkynyt jälkiä paljonkaan. Parin viikon kuluttua vain arpi pullotti hieman.

    • Lippaluomet

      Minulle tehtiin yläluomileikkaus lähes 2 vuotta sitten. Voin sanoa, että ainoastaan kadun sitä, etten mennyt aiemmin. Itse leikkaus yllättävän nopea ja vain puudutus sattui, sekin vähemmän kuin h-lääkärissä.

    • Sulosilmät

      Kyllä 2 viikkoa pitäis riittää. Itselläni ei juurikaan tullut mustelmia, mutta silmissä turvotusta ja punaisuutta lähes 2 viikkoa. Muutaman päivän operaation jälkeen on ulkonäkö tosi paha, mutta tosiaan paranee aika nopeasti.

    • Turhamaisuus

      Viikko riittää. Mä menin heti töihin mut asiakaskontaktissa olin vasta viikon päästä.
      Mut leikkasi aikoinaan Jyri Hukki Mehiläisessä. Ihan nappiin ei mennyt. Toiseen silmäkulmaan jäi ikävä vekki.

    • Virkeyttä

      Kävin yläluomileikkauksessa noin 10-vuotta sitten. Toipumisajaksi ennakoitiin 10 päivää, mutta totuus oli toisenlainen. Kesti useita viikkoja, kunnes turvotus laski.Mustelmia ei tullut. Otin useita kalliita lymfahoitoja turvotuksen takia. Luomet olivat lisäksi kauan tunnottomat.Toipuminen kesti puolisen vuotta kokonaisuudessaan. Nyt kymmenen vuotta myöhemmin tulos on pysynyt, mutta liikkuvat luomet ovat sinertävät. Toimenpiteen teki plastiikkakirurgi Itä-Suomessa.
      Toimenpide sinänsä oli pieni, mutta toipuminen kärsimystä.Olin lähes puoli vuotta hirveän näköinen.Toimenpiteessähän laitetaan sulavat ompeleet luuhun saakka, " mummon nappi" poistetaan. Ei siis mikään ihme, että turvottaa.

      • Eri_leikkaus

        Viimeisestä kappaleesta päätellen sinulle on ilmeisesti tehty isompi leikkaus kuin tässä ketjussa tarkoitettu pelkkä yläluomileikkaus. En tiedä mitä tarkoitat tuolla "mummon nappi" termillä. Tavanomaisessa yläluomileikkauksessa ei laiteta mitään luuhun kiinnotettäviä ompeleita, sellaiset laitetaan yleensä vain ns. kulmien nostossa jossa silmien yläpuolista kudosta nostetaan pääkalloon kiinnittämällä hiusrajassa. Tavallisessa yläluomileikkauksessa leikataan yläluomesta muutaman millin levyinen kudosuikale ja haava ommellaan kiinni yhtenevällä poistettavalla ompeleella. Tällaisesta pienestä yläluomileikkauksesta toipuminen ei vie kauan eikä aiheuta käytännössä kärsimystä paria-kolmea päivää pidempään.


      • turhamainen

        Kyllä minulle tehtiin pelkkä yläluomileikkaus. Mummon nappi tarkoittaa joillekin ihmisille silmän ja nenän väliin vanhemmiten kehittyvää pattia. Minulla sellaista ei ollut, kyse oli ennaltaehkäisystä varmaankin. Kyseinen plastiikkakirurgi teki viillon joka ulottui sivuilta lähes kulmakarvoihin ja tähän tarvittiin sulavat ompeleet. Olin tuolloin alle viisikymmentävuotias ja luomet olivat vain vähän laskeutuneet.
        Olin itse toivonut mahdollisimman pientä korjausta. Olen kyllä kuullut, että pelkän kudossuikaleen leikkauksen tulos saattaa kestää joillakin vain kolme vuotta ja toimenpide joudutaan uusimaan.


      • Eri_leikkaus
        turhamainen kirjoitti:

        Kyllä minulle tehtiin pelkkä yläluomileikkaus. Mummon nappi tarkoittaa joillekin ihmisille silmän ja nenän väliin vanhemmiten kehittyvää pattia. Minulla sellaista ei ollut, kyse oli ennaltaehkäisystä varmaankin. Kyseinen plastiikkakirurgi teki viillon joka ulottui sivuilta lähes kulmakarvoihin ja tähän tarvittiin sulavat ompeleet. Olin tuolloin alle viisikymmentävuotias ja luomet olivat vain vähän laskeutuneet.
        Olin itse toivonut mahdollisimman pientä korjausta. Olen kyllä kuullut, että pelkän kudossuikaleen leikkauksen tulos saattaa kestää joillakin vain kolme vuotta ja toimenpide joudutaan uusimaan.

        Ai tämäkö on se "mummon nappi". Minulla nuo oli todella suuret, lääkäri totesi vuoden ennätykseksi. Samallahan nuo rasvapatit sitten poistettiin.
        Itselläni tuon tavanomaisen mukaisen leikkauksen tulokset kestänyt jo liki kymmen vuotta ja joku tuttavani esitteli usean kymmenenkin vuoden jälkeen hyvin säilyneitä silmäluomiaan.
        Aika radikaalin leikkauksen olet joutunut käymään, en ole ennen kuullut tuollaisesta toteutuksesta. Mutta todellakin kyse oli eri leikkauksesta siihen verrattuna mistä tässä ketjussa on keskusteltu.


    • punavuorenmamma

      Työkaverilleni tehtiin yläluomileikkaus ja laitettiin jotkut klipsit, "niitit" tai ompeleet what ever, luuhun asti kulmakarvojen kohdalle ettei luomet valahda uudelleen muutaman vuoden päästä silmien päälle. Tämä toimenpide maksoi lisää 500 euroa. Hänellä oli raskaat luomet ja sai kelaltakin takaisin jonkun verran. Tehtiin pari vuotta sitten Helsingissä. Olisiko yllä olevalle kirjoittajalle tehty sama?

      • Jotain_korvataankin

        Mainittakoon että minäkin sain pienen kelakorvauksen tuosta tavanomaisesta yläluomileikkauksesta. Korvaus tuli lääkärinpalkkiosta taksan mukaisesti, mutta itse leikkauksesta ei tullut mitään.
        Yläluomileikkaus voidaan tehdä jopa julkisella puolella jos roikkuvat luomet peittää näköaluetta liikaa. Ilmeisesti tuossa tapauksessa saa kelakorvaustakin jos leikkaus tehdään yksityispuolella.


    • Anonyymi

      Kävin 9pv sitten ja leikkaus meni hyvin. Antoivat rauhoittavaa ennen, joka rentoutti. Puudutusaineen pisto sattui hieman, leikkaus ei paljoa. Kävelin leikkauksesta kotiin. Haudoin kylmällä. Komeat munnon mustelmat tuli, mutta en ollut niistä huolissaan, kun osasivat asiasta varoittaa. Turvotus laski 3-4 päivässä ja mustelmia on jonkin verran jäljellä, tosin vähenevät päivittäin, eli paranemista tapahtunut koko ajan. Töistä otin vapaata 2 viikkoa, eli vielä 4 pv parantumis aikaa. Voi olla, että hieman on jäljellä töihin palatessa.

    • Anonyymi

      Olin varautunut parin viikon toipumiseen. Toisessa silmässä isot arvet, jotka nyt 2kk jälkeen vieläkin tuntuu. Että saa nähdä mikä on lopputulos sitten joskus. Toinen luomi vielä turvonnut vähän. Minut leikkasi arvostettu ja hyvämaineinen plastiikkakirurgi. Mietin, olisiko ottanut arpiluomesta enemmän ihoa ja jättänyt sen vuoksi ns. Haavan kiristämättä ompeleilla, ettei lopputulos olisi epäsymmetrinen. Jokatapauksessa toipumisaika ollut niin hankala, että kaduttaa koko operaatio.

    • Anonyymi

      Riippuu munista tai alaluomisleikkuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      205
      15036
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10490
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      115
      10060
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      109
      9331
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9152
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6925
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      15
      6755
    8. 181
      6497
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      163
      6147
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5588
    Aihe