Kulttuuriväki Porkkalasta kaavailee Friggesbyn lopetettavaan kouluun erilaisin väliseinäelementein sovellettavaksi turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskukseksi. Hyvä niin, ja kulttuuriväki voi olla tyytyväinen, tuohan tulijat kulttuuria jopa kaksoisvirranmaasta alkaen. Jos kerran asukkaat yhdessä vaativat koulun säilyttämistä toimivana ja kulttuurisena, miksi sitä ei heille suotaisi? ehkä 200 asukasta olisi sopiva kyseisiin tiloihin muutoksien jälkeen?
Friggesbyyn vastaanottokeskus
KNSDP
3156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä voidaan muuttaa vastaanottokeskukseksi, mutta joku muu kuin spr otettava ylläpitämään toimintaa. Lasten hyväksikäyttö ei ole kotoutusta.
Missä konttikylä viipyy? Esitin jo ajat sitten että kunnan keskustan torille tulisi perustaa parin-kolmen sadan turvapaikanhakijan konttikylä. Luona oy muistaakseni on puuhannut konteissa majoittamista. Tori olisi sijaintina huippu, palvelut ja kulkuyhteydet lähellä. Samalla kulttuurien välinen rikastuminen helpottuisi kun paljon kantasuomalaisia lähellä. Luckanin tyttöjen auttava käsikin olisi lähellä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1452736871046.html
Joko on SPR:n lehmät pillut paljaina odottamassa verorahoilla kustannettua panopoikia?