Säleitä irtoaa kirkosta

http://www.ita-savo.fi/uutiset/lahella/kirkon-sisalla-iso-kiista-kaikki-alkoi-tapahtumista-mikkelin-lehmuskylassa-325340

Esikoislestadiolaisuushan ei ole sama asia kuin vanhoillislestadiolaisuus, vaan paljon pienempi ryhmä. Mutta kaipa tuostakin sellaiset 5000 sielua tulee. Ko. ryhmähän on sisäisestikin hajoamassa kahtia, joten kaikki 10000 tuskin lähtevät.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
Aloittaja

Kirkosta eroaminen -puolella joku muistutti, että ryhmä on aika keskittynyt tietyille paikkakunnille. Niinpä vaikka 5000 ei juuri tunnu 40000 päälle, voi 500 tuntua 40 päälle aika isolta... Mutta jäämme odottamaan miten tässä käy. Ainakin piispat tuntuvat näyttävän ovea aika selvästi.

Äänestä
Aloittaja

"Ei ole suotavaa, että seurakunnat järjestävät esikoislestadiolaisten kirkkopyhiä tai luovuttavat yhdistyksen käyttöön tilojaan tai liittävät ilmoituksiinsa esikoislestadiolaisten seuroja paikkakunnilla, joilla yhdistyksen paikallisosasto on aloittanut omien ehtoollisten viettämisen." -- Tampereen piispa.

Hyvin näyttää etenevän. Saman viestin mukaan Tampereen hiippakunnassa kirkkovaltuutettuna tms. hommassa on n. 40 esikoislestadiolaista. Aktiivijäsenten määrä siis supistuu.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ja kuin vastauksena tähän esikoislestadiolaiset ryhtyivät kastamaan itse vauvoja.

    Kirkkoherrat joutuvat miettimään onko nyt oikein kastettu vai ei. Toisaalta irtaantumisesta seuraa jäljelle jäävän kirkon lievä liberalisoituminen. Se voi saada LHPK:n ottamaan lisää etäisyyttä. Tämä näyttää rullaavan mukavasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

http://www.ita-savo.fi/uutiset/lahella/kirkon-sisalla-iso-kiista-kaikki-alkoi-tapahtumista-mikkelin-lehmuskylassa-325340

Esikoislestadiolaisuushan ei ole sama asia kuin vanhoillislestadiolaisuus, vaan paljon pienempi ryhmä. Mutta kaipa tuostakin sellaiset 5000 sielua tulee. Ko. ryhmähän on sisäisestikin hajoamassa kahtia, joten kaikki 10000 tuskin lähtevät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu