Sopivasti Jehova näki ennalta tapaninpäivän katastrofin ja valmisti jo ennakkoon tammikuun Valtakunnan palveluksemme, jossa käsiteltiin mm. hätäavun antamista. Asiasta annettiin virallinen ilmoitus.
"Tammikuun Valtakunnan palveluksemme (engl.) sanoo, ettei jehovantodistajien pitäisi lähettää hätäapua suoraan kohdemaahan tai paikallisille seurakunnille, vaan Vartiotorni-seuralle. Mahdolliset killingit, jotka "maailmanlaajuisen työn" tukemisesta liikenevät hätäapuun, käytetään vain ja ainoastaan uskonveljien auttamiseen, lehtinen vakuuttaa. - Rahan kierrättäminen Seuran kautta mahdollistaa sen "häviämisen" matkan varrella."
http://www.jehovahs-witness.com/12/82602/1.ashx
"Tammikuun Valtakunnan palveluksemme (engl.) sanoo, ettei jehovantodistajien pitäisi lähettää hätäapua suoraan kohdemaahan tai paikallisille seurakunnille, vaan Vartiotorni-seuralle. Mahdolliset killingit, jotka "maailmanlaajuisen työn" tukemisesta liikenevät hätäapuun, käytetään vain ja ainoastaan uskonveljien auttamiseen, lehtinen vakuuttaa. - Rahan kierrättäminen Seuran kautta mahdollistaa sen "häviämisen" matkan varrella."
http://www.jehovahs-witness.com/12/82602/1.ashx
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kysymys oli: "Mikä on PARAS tapa antaa lahjoituksia muissa maissa asuvien, tarpeessa olevien veljien hyväksi?"
Vastauksessa kerrotaan joidenkin JT:ien lähettäneen SUORAAN rahaa muitten maitten tarvitsevien hyväksi noiden maiden haaratoimistoihin. Usein kuitenkin apua ei enää tarvita siellä vaan paremminkin jossain muualla päin maailmaa. Siksi lahjoitukset sopii lähettää pikemmin oman maan haaratoimistoon oman seurakunnan kautta tai suoraan ja ilmoittaa, millaiseen tarkoitukseen ne on annettu. Näin varat menevät varmasti annettuun tarkoitukseen. Haaratoimisto ilmoittaa tilanteen päätoimistoon, ja tämän hallintoelin pyytää tarvittaessa haaratoimistoja lähettämään avun lähellä oleviin kohteisiin tai suoraan päätoimistoon. Näin asia hoituu järjestelmällisemmin ja tarpeen mukaan tarvejärjestyksessä ottaen huomioon lahjoittajan toiveet. (Valtakunnan Palvelus tammikuu 2005 s 7)
Oliko ainulle liian vaikeatajuinen juttu? Suosittelen suoralukuharjoituksia ääneen eikä lukemista rivien välistä.
Mitä sinulla on muuten JT:ien saamien rahalahjoitusten kanssa tekemistä? Pitäisikö lahjoitusten kiertää sinun kauttasi ja miksi? Luuletko tietäväsi tarvekohteet paremmin kuion JT:ien hallintoelin?
N. N.
Paras (ja JT-kieltä ymmärtävälle =ainoa) tapa lähettää rahaa johonkin hätään on lähettää se Seuran loputtomaan rahakirstuun ilman mitään takeita siitä, että rahat käytetään haluamaasi kohteeseen, mikäli käytetään ollenkaan hätäapuun???
No huhhuh
Seura ei julkaise lukuja avustuksista (vain lähetystyöhön käytetyn summan), joten Vartiotornin kertomukset voivat aivan hyvin olla hihasta repäistyjä.
Aika sinisilmäistä syytää rahaa sellaiselle järjestölle, joka ei kerro mitään raha-asioistaan, ja joka käyttää rahat lähinnä propagandan levittämiseen. Siinäkin mielessä esim. Punainen Risti tai Unicef ovat sata kertaa luotettavampia ja parempia avun perilleviejiä.
..mitkä järjestöt toimivat nopeimmin ja tehokkaimmin?
Näytä todisteesi.
Muista, että todistajilla ei ole monimutkaista virkakoneistoa, vaan palkattomia vapaaehtoistyöntekijöitä.
Onko mielestäsi toivon antaminen, odotusta tulevaisuudesta (esim. ylösnousemustoivo), huono asia ihmisille?
Kyllä teitä rivijehnuja on sitten helppo jallittaa :-)
No kerropas nyt sitten alkajaisiksi että minkäslaista apua ja keille te sitä olette antaneet viimeisen viikon aikana?
>>Punainen Risti tai Unicef ovat sata kertaa luotettavampia ja parempia avun perilleviejiä.
Sinä Corre olet antanut viimeisen viikon aikana? Ja kenelle? Auttoiko toinen kätesi toista nostamaan olutpullon suullesi?
Joku, en muista kuka, sanoi eilen TV:ssä että avustuksia on kyllä tullut hyvin, mutta suurin haaste onkin siinä, että ne menevät sinne, mitä varten niitä on kerätty.
Hänellä oli varmaan kokemusta asiasta.