Okei tämä lienee väärä palsta kysellä asiaa, mutta mikä on Knummen kirkkovaltuutettujen kanta evlut ja ortodoksikirkon läheiseen yhteistyöhön muslimien kanssa Helsingissä? Olisko teidän mielestä OK antaa islamin opeille tilaa Kirkkonummen kirkossa ja seurakunnan muissa tiloissa?
http://ort.fi/artikkelit/helsingin-piispat-irja-askola-ja-ambrosius-muslimeille-toimitiloja
"Helsingin piispat Irja Askola ja Ambrosius: Muslimeille toimitiloja
Olemme seuranneet kiihkeää keskustelua moskeijan rakentamisesta Helsinkiin. Mielestämme tarve löytää kasvaville islamilaisille yhteisöille kokoontumistiloja on ilmeinen.
Meidän kristittyjen ja kirkkojen tehtävänä on nyt tukea muslimeja saamaan sopivia ja turvallisia tiloja oman uskontonsa yhteisölliseen harjoittamiseen.
Emme ota tässä kantaa keskusmoskeijahankkeen paikkaan, rahoitukseen tai profiiliin. Keskustelu tästä on tarpeen muissa yhteyksissä.
Lisäksi haluamme todeta, että uskontojen rauhallinen rinnakkaiselo ei ole uhka, mutta sen puute saattaa sitä olla. Parhaimmillaan muiden uskontojen läsnäolo saa meidät syvemmin kiinnostumaan omasta kirkostamme ja sen merkityksestä meille."
Kirkkovaltuuston kanta islamiin?
harras_kristitty
3
208
Vastaukset
- kahdettuolit
Kirkkovaltuusto on korostuneen poliittinen elin, koska siellä istuu monia päättäjiä mm kunnanvaltuutettuja. Ei heillä ole pienintäkään kiinnostusta kommentoida tämmöisiä kysymyksiä vaikka aiheellisia ovatkin. Parempi olla hissukseen ja antaa stadilaisten hoitaa omat juttunsa. Puoluettakaan ei kannata vaivata tämmöisillä.
- gestisläinen
Ei stadilaisten uskis hömpötykset pitäisi kirkkonummelaisia liikuttaa millään tavalla.
- kaatuva_kirkko
Kirkkovaltuusto loistaa vastaamattomuudella. Eroa vellihousukirkosta ja etsi kristillinen seurakunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57873- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol73621