Kirkkovaltuuston kanta islamiin?

harras_kristitty

Okei tämä lienee väärä palsta kysellä asiaa, mutta mikä on Knummen kirkkovaltuutettujen kanta evlut ja ortodoksikirkon läheiseen yhteistyöhön muslimien kanssa Helsingissä? Olisko teidän mielestä OK antaa islamin opeille tilaa Kirkkonummen kirkossa ja seurakunnan muissa tiloissa?

http://ort.fi/artikkelit/helsingin-piispat-irja-askola-ja-ambrosius-muslimeille-toimitiloja

"Helsingin piispat Irja Askola ja Ambrosius: Muslimeille toimitiloja

Olemme seuranneet kiihkeää keskustelua moskeijan rakentamisesta Helsinkiin. Mielestämme tarve löytää kasvaville islamilaisille yhteisöille kokoontumistiloja on ilmeinen.

Meidän kristittyjen ja kirkkojen tehtävänä on nyt tukea muslimeja saamaan sopivia ja turvallisia tiloja oman uskontonsa yhteisölliseen harjoittamiseen.

Emme ota tässä kantaa keskusmoskeijahankkeen paikkaan, rahoitukseen tai profiiliin. Keskustelu tästä on tarpeen muissa yhteyksissä.

Lisäksi haluamme todeta, että uskontojen rauhallinen rinnakkaiselo ei ole uhka, mutta sen puute saattaa sitä olla. Parhaimmillaan muiden uskontojen läsnäolo saa meidät syvemmin kiinnostumaan omasta kirkostamme ja sen merkityksestä meille."

3

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahdettuolit

      Kirkkovaltuusto on korostuneen poliittinen elin, koska siellä istuu monia päättäjiä mm kunnanvaltuutettuja. Ei heillä ole pienintäkään kiinnostusta kommentoida tämmöisiä kysymyksiä vaikka aiheellisia ovatkin. Parempi olla hissukseen ja antaa stadilaisten hoitaa omat juttunsa. Puoluettakaan ei kannata vaivata tämmöisillä.

    • gestisläinen

      Ei stadilaisten uskis hömpötykset pitäisi kirkkonummelaisia liikuttaa millään tavalla.

    • kaatuva_kirkko

      Kirkkovaltuusto loistaa vastaamattomuudella. Eroa vellihousukirkosta ja etsi kristillinen seurakunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3633
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2304
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1905
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1648
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1578
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      84
      1368
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      17
      1322
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      89
      1252
    Aihe