Rassaa ihan sairaasti noi rahanruikuttajat noissa kadunkulmissa ja kaupoissa. Sit jos et anna rahaa sua katsotaan ku syyllistä; onpa itsekäs ihminen ku ei anna rahallista apua. Varmasti on muitakin joita tällanen ärsyttää ja olen kurkkua myöten täynnä.. Mun puolesta voisi kieltää moisen toiminnan, ovat oikea riesa!
Rassaa noi rahanvinkujat
Johnny B
5461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
joo, ja ne tunkee työmaallekin maitotonkkineen. jos auttaa tarttee niin valtio huolehtii meidän verorahoistamme...
Sul alkaa olee samoja huolestuttavia piirteitä,ku meikäläisen akalla.Seki aina luulee että sitä katellaa "sillä" silmällä..mutta sanon sulle saman kun akalleniki:"ei se oo sun vika jos katellaa,se syy on jossain muualla"
Näin on, a ei edes auta vaikka muuamaa minuuttia aikasemmin olisi antanut edelliselle kerääjälle ja sanoo sen nii lisää halutaan. Keräykset sallittuja, kerjääminen kielletty..
20 ploa kirkasta. ei rahat kaikkeen jouda. kyllä niitä kerääjiä todella oli, ihan riesaksi asti.
Mä en ostanu viinaa, mutta ei menny senttiäkään keräyslippaaseenkaan. Kuten joku jo aiemmin sanoi, verottaja kuppaa sellaisella volyymillä, että jakakoon vaan sieltä mun tienaamia rahoja. Jättäköön vaikka yhden ministerin lähettämättä taivastelemaan tuhoja ja laittakoon ne rahat keräykseen.
Kyä näi o.