Kyllä Suomeen sopii

Minun kotonani oli sotien aikana todistettavasti majoitettuna kaksi eri evakkoperhettä (ei sentään yhtä aikaa) vaikka jo omaa väkeä oli nurkat täynnä.
Kun käytetään kriteerinä yksi huone perhettä kohti, niin kyllä sopii.
Kymmenkunta alaikäistä mamua vastaa hyvinkin sen ajan perhettä.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomeen viimeksi turvautuneet voivat näyttää esimerkkiä. Ja tietysti myös ne suomenruotsalainet suvut, jotka pahimmin ryssittelivät Karjalan evakoita.

Äänestä

Ja taas verrataan näitä idän hurmureita evakoihin.hävetä saisit!.ihanpa perkele vihaksi pistää nämä vertaukset evakoihin.olihan sen ajan ihmiset kuitenkin suomalaisia.sama kieli.sama kulttuuri.joo,onhan sitä tilaa asuttaa vaikka kaikki maailman mutakuonot,mutta kuka helvetti ne elättää?pienipalkkainen siivoojako?ei nuo munankantotelinnet mihinkään töihin halua...no.tienaahan ne leipärahat mulkkua vilauttamalla puutteesa eläville rouville!

Äänestä

Sinulla varmaan asuu kotonasi tälläkin hetkellä muutamia "pakolaisia".. Esimerkillistä toimintaa! Hyvä hyvä!

Äänestä

Muistakaa nyt se että karjalaiset olivat suomenkansalaisia ennen sotaa, ei irakilaisia, afkaaneja tai sompansseja. Se että suomeen tulee afrikan ja lähi-idän sopeutumattomia ahdasmielisiä ylpeitä kehitysmaamuslimeita ikusenelatuksen statuksella ei ole mitenkään verrattavissa karjalan evakoihin. Se että suomenruotsalaiset bättrefolkit ryssittelivät heitä ei poikkea yhtään siitä miten ne käyttäytyvät nykyään suomenkielisiä kohtaan omilla rannoillaan. Mutta se että jopa suomenkieliset tekivät myös näin on anteeksi antamatonta.

Äänestä

Evakot oli Suomalaisia Karjalasta, ei siis pakolaisia toiselta puolelta maailmaa. Tilaa voi olla mutta talous ei kestä niiden elättämistä kun omilta vähäosaisiltakin viedään. Ei enää lisää ja RAJAT KIINNI.

Äänestä

Alustus oli hyvä. Toivon, että jokainen asiaan liittyvä taho selvästi ilmoittaa sen määrän 'turvapaikan' hakijoita, jonka he haluavat Suomeen tulevan. Yksi perhe jokaista Suomesta löytyvää lämmintä huonetta kohti on hyvä alku. Suomalaiset tietysti velvoitetaan tiivistämään siinä kuin tulokkaatkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K.Untaministeri kirjoitti:

Minun kotonani oli sotien aikana todistettavasti majoitettuna kaksi eri evakkoperhettä (ei sentään yhtä aikaa) vaikka jo omaa väkeä oli nurkat täynnä.
Kun käytetään kriteerinä yksi huone perhettä kohti, niin kyllä sopii.
Kymmenkunta alaikäistä mamua vastaa hyvinkin sen ajan perhettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu