Bernerin lastensairaala huijauskeräys?

Huijari.on.huijari

Berner kerää hyväuskoisilta suomalaisilta mittavia summia säätiöllensä. Säätiön tarkoitus on rakentaa sairaala lapsille. Sairaala joutuu maksamaan huimat vuokrat säätiölle.
Vielä ei ole tietoa kenen lapset saavat hoitoa k.o. sairaalassa. Onko se tarkoitettu kaikille, vai käytetäänkö sitä ensisijaisesti ns. eliitin lasten hoitoon?

20

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punikki.kova.valehteelee

      Mistähän tuon taas keksit maataloustukiainen

    • turhaontoivosi

      somessa älyttömiä kirjoittavien lapsia ei oteta hoitoon

    • näintuoasiaoikeestion

      Yhteiskuntarosvohan tuo Bernerkin on, mutta miksei SAK/demarimafiakaan halunnut sijoittaa miljardeja suomalaisten lasten terveyden puolesta?
      No siksi, kun SAK/demarimafia haluaakin kurjuutta lisää maahamme.
      Kertokaapa yksikin sellainen tapaus, jossa SAK/demarimafia olisi sijoittanut yhteiskuntarosvouksellaan hankkimian rahoja laittanut likoon kansakuntamme hyväksi.
      Asuntobisneksilläänkin kusettaa vain köyhiä, ja kiinteistösijoituksillaan valtioa.
      Jos kieroja ja roistoja on muutkin, niin kyllä rosvoja on demaritkin, kuin vassukatkin.
      Ruotsissakin juuri demariketkuämmä oli kiilannut asuntojonossa muiden ohi, ja maksattaa vielä vuokransakin työntekijöiden selkänahasta.
      Kyllä se vain niin on, jotta meilläkin demarit ne kaikkein sutkimpia ja rosvoimpia ovat, jotka vielä hävytömästi ryöstää työläisiä kieroudella "PORVARIEN" eli ökyrosvojen hyväksi.
      Sitä se vain taas on nuokin asiat, etteivät ala sopimaan mistään, ennenkuin työläiset on ajettu entistäkin ahtaammalle, eli auttavat Kokoomusta oppositiosta käsin. niin ja jaloinkin.....

      • P_unikki

        Kaipaako palstalaiset Urpilaisen ja Kataisen naamoja.
        Hymyilyä, itsevarmuutta jne


    • LapsillaMaksatitte

      Miksi syöpälapset joutuvat maksamaan vuokraa, jotta jotkut terveet aikuiset saavat voittoa?

      Valtio antanut avustusta sairaalaan, samoin kuin rahaa kerätty yksityisiltä ihmisiltä lahjoituksina "lasten syöpäsairaalaan" kertomatta,
      että säätiö ottaakin vuokraa sairaalasta eli rahaa investoijille.

      Lahjoittajat kokevat itsensä petetyiksi, samoin veronmaksajatkin joiden rahoja myöskin on laitettu pesämunaksi vuokratuottoja havitteleville.

      Syöpäsairaalakeräys - ja projekti olisi pitänyt toteuttaa niin, että siitä ei tarvitse maksaa vuokraa, sairaat lapset sitä eniten tarvitsisivat ja olisivat saaneet sillä enemmän.

      "Ahneus antaessaan otti samalla lapsilta."

      Ehkäpä ne ahneuteensa sortuneet vielä lahjoittavat sairaalan oikeasti lapsille?

      • Voi_reppanaa

        Kun on pikkulusikalla annettu ei voi kauhalla mättää...

        Lastensairaalan hinta tulee olemaan nykyarvion mukaan 175 miljoonaa euroa ja säätiön keräys tuotti n. 36 miljoonaa euroa.

        Kun tämä puuttuva 140 miljoonaa euroa otetaan lainaa, niin säätiölle tulee siitä melkoinen lasku vuosittain. Neljän prosentin korolla se olisi yli 5 miljoonaa euroa vuodessa...

        Mietippä sitä jos osaat.


      • LapsillaKapankäyntiä
        Voi_reppanaa kirjoitti:

        Kun on pikkulusikalla annettu ei voi kauhalla mättää...

        Lastensairaalan hinta tulee olemaan nykyarvion mukaan 175 miljoonaa euroa ja säätiön keräys tuotti n. 36 miljoonaa euroa.

        Kun tämä puuttuva 140 miljoonaa euroa otetaan lainaa, niin säätiölle tulee siitä melkoinen lasku vuosittain. Neljän prosentin korolla se olisi yli 5 miljoonaa euroa vuodessa...

        Mietippä sitä jos osaat.

        Ottivatkoyksityisiltä sijoittajilta sen lainan? Ja jättää ne vuokratuottoja / lainakorkojansa havittelevat sijoittajat kokonaan ulos.

        Valtion/Helsingin kaupungin/HUS:in olisi pitänyt rakentaa se lastensairaala ja kerätä postiin yksityisiltä lahjoittajilta rahaa.

        Eipä syöpälapsille tarvitsisi olla vuokralla.


    • tässätotuus

      Bernerin sairaala tarkoitettu vain ja ainoastaan rikkaiden ruotsinkielisten perheiden lapsia varten. Köyhien suomenkielisten kakaroita ei sinne päästetä. Se on Sipilän ja Stubbinkin vaatimus.

      • Sinähän.valehtelet

        tassätotuus
        ja mistä tuon taas keksit ?
        Olet kuin mikäkin jouruämmä.


    • tässätotuus

      Eikö saisi kertoa/juoruta totuutta Bernerin tarkoituksista ja pimeistä bisneksistä. Suurin voitto tulee kun heittäytyy ns. hyväntekijäksi. Sen Berner on tehnyt ja hyvin viekkaasti on tehnytkin. Berner on umpikiero muija. Suomen etua ei ikinä ajanut, mutta rahat kelpaa ahneelle.

      • Marjuuulia

        Joo Berner on ovela rahastaja. On olevinaan niin niin ystävällinen pehmis,.


    • Saitiile_räkivistä

      rupuista tehdään jatkuvasti päivittyvää listaa ja listalle päätyneiden pennut pentuineen ovat automaattisesti ulkona uuden sairaalan potilasjonosta. Ainoan poikkeuksen tekevät jotkin johtavat demariketkut, niiden rupiset kakarat hoidetaan kellarikerroksessa.

      • totta-kai

        Olen jo 70 vuotias lapsi enkä ole ikinä päässyt kepulaisten sairaalaan hoitoon sairauksista. Joku totuus tässä kirjoituksessa on . Sen moni vielä tulee kokemaan kantapään kautta jos ei usko viisaitten varoituksia. Kepulaiset sotkevat taitavasti tieteen,politiikan ja uskonnon jotta voivat rahastaa hyväuskoisia ihmisiä. Kaikkihan luulevat olevansa muita viisaampia ja tähän perustuu tämän vallan käyttö.


    • huh.huh.huh

      Liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (KEPU) yritys saa 3,5 miljoonaa euroa vuodessa vuokrina lastensairaalasta. Hyväntekeväisyys näyttää olevan myös hyvää liiketoimintaa. Liikenne ja viestintäministeri on Vallila Interiorin omistajia ja toiminut yrityksen toimitusjohtajana, samassa osoitteessa toimii myös lastensairaalalta vuokratuloja saava yritys.

      http://jormanordlin.puheenvuoro.uusisuomi.fi/202927-ministerin-yritykselle-huikeat-vuokrarahat-lastensairaalasta


      Piiri pieni pyörii lapset siinä hyörii ... ! Miten on niin yhteiskunnan kaapinpäällä heiluneita päätynytkin tohon koko lastensairaalakuvioon taustalle. Ei se mitään varmaan se voi tuntua kivalta, kun kaveritkin Piiri pieni pyörii lapset siinä hyörii ... ! Miten on niin yhteiskunnan kaapinpäällä heiluneita päätynytkin tohon koko lastensairaalakuvioon taustalle. Ei se mitään varmaan se voi tuntua kivalta, kun kaveritkin pääsevät mukaan "hiekkalaatikolle".

      Siis säätiökin kokoontuu Bernerin puulaakissa, missä siis on itse kiinteistöyhtiökin.

    • vvmlngk

      Niin tuo bernerihän on keulakuvana lastensairaalalle. TUSKIN ITSE BERNER ON MITÄÄN TYÖTÄ TEHNYT SAIRAALAN HYVÄKSI KERÄÄ VAIN KAIKEN HUOMION JA IRTOPISTEET KAIKESTA!!

    • Kepu_pettää_aina

      Tyypillinen kepuli. Oma tasku on aina lähinnä.

    • syvä.kurkku

      Anne "BERSE" Berner tienaa Lasten sairaalalla. Tämä on julkisuudessa vähemmän tiedetty asia...

    • rfyj67ma3

      Berner on fasismi.

    • olisi_hyvä

      Nyt olisi oleellista tietää, miltä taholta laina on otettu.. Voisiko joku valottaa?

    • Hölmöläisiä huijataan lastensairaalalla. MTV:ssä järjestettiin huijausarpajaiset, joissa voitot olivat kaukoidässä valmistettua jätettä. Muovia, joka saastuttaa pois heitettynä Itämerta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2653
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      107
      1860
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1566
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      22
      1267
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      23
      1093
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      50
      992
    7. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      983
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      978
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      124
      964
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      343
      853
    Aihe