Säännöllisesti tulevat jääkaudet ovat Vihreille vaikea ongelma. Miten saarnata maapallon lämpenemisestä, jos jääkausi tulee varmasti 100 000 vuoden päästä.
Laittakaa hyvät ihmiset puita pesään, mielellään märkiä joukkoon, niin hiilidioksidi ja muuta kasvihuonekaasut pitävät jääkauden loitolla. Diesel-autoista kannattaa ottaa hiukkassuodatin pois, niin saasteet auttavat pitämään ilamaston lämpimänä.
Suomessa maanpinnan nousu pitää merenpinnan nousun kurissa, joten ei ole pelkoa vedenpaisumuksesta. Älkää siis uskoko vihreiden saarnaa, vaan jatkakaa samaan malliin, emme mahda mitään miljardin kiinalaisen aiheuttamalle ilmastonmuutokselle eivätkä saastepilvet ulotu tänne asti. Omatuntomme on puhdas, koska kiinalaiset ovat varastaneet teollisuutemme ja työpaikat, nauttikoon vapaasti niistä saasteista.
Uusi Jääkausi lykkääntyy
3
172
Vastaukset
- alfa123om2222
Jääkausi on vuoden 1992 raamatun käännöksessä ilmeinen johtopäätös.
Hesekiel 31:
15 "Näin sanoo Herra Jumala: Sinä päivänä, jona se puu suistuu tuonelaan, minä panen kaikki syvyyden vedet murehtimaan, minä peitän ne ja estän niitä virtaamasta. Libanonin vuoret minä puen surupukuun sen puun kohtalon vuoksi, ja kaikkialla metsissä puut surevat sitä ja pudottavat lehtensä.
Tässä ennakoidaan, että kaikkia syvyyden vesiä esim. merivirtoja estetään virtaamasta. Jolloin Libanonin vuoret peittyvät lumeen ja tulee niin kylmä, että lehdet varisevat kaikista puista.
Mutta tämä on vain yksi raamatun käännös. Muut käännökset ilmaisevat asian eri tavalla. En tiedä minkä vuoksi tähän uuteen raamatun käännökseen on otettu Jääkauden mahdollisuus huomioon.
http://ilmasto.org/kirjoitukset/pohjois-atlantin-merivirta-heikentynyt-jo-30-prosenttia
https://fi.wikipedia.org/wiki/Bondin_kierto - eiOngelmaa
"Säännöllisesti tulevat jääkaudet ovat Vihreille vaikea ongelma. "
Mikähän ongelma?
Vihreistäkin aika moni yhteiskunnan tuen varassa. Kommareista suurin osa. Niillä on aikaa trollata kaiket päivät. Eikä niille ole ennenkään ollut ongelmana jauhaa puutaheinää. Ihan sama, mitä tuolla ulkona oikeasti tapahtuu. Jos on vihreissä päätetty, että kasvihuoneilmiö tulee, niin sitähän sitten paasataan foliohattu syvässä. Hieman on humalaisen epäkoherenttia teksti aloittajalla, nääs:
"Säännöllisesti tulevat jääkaudet ovat Vihreille vaikea ongelma. Miten saarnata maapallon lämpenemisestä, jos jääkausi tulee varmasti 100 000 vuoden päästä.”
100000 vuotta on pitkä aika. Kyllä se ilmasto siinä välissä ehtii lämmetä, joten mikä mahtaa ylipäätään olla sitten se ongelma saarnata siitä?
”Laittakaa hyvät ihmiset puita pesään, mielellään märkiä joukkoon, niin hiilidioksidi ja muuta kasvihuonekaasut pitävät jääkauden loitolla."
Äskenhän se jääkausi vielä oli vääjäämätön, eli mitä sitten mahtaa auttaa laittaa pökköä pesään, häh?
”Diesel-autoista kannattaa ottaa hiukkassuodatin pois, niin saasteet auttavat pitämään ilamaston lämpimänä.”
Pienhiukkaset taitavat ennemminkin viilentää ilmastoa, jos lämpötilaan vaikuttavat ylipäätään. Jos suodattimet otetaan pois, niin sitten tukehdutaan entistäkin pahemmin siihen paskaan. Idioottimainen juttu siis.
”Suomessa maanpinnan nousu pitää merenpinnan nousun kurissa, joten ei ole pelkoa vedenpaisumuksesta.”
Pelkoa mistään vedenpaisumuksesta ei muutenkaan ole, koska ei se vesi kauheasti mihinkään paisu - ei sen tiheys niin hirveästi vähene, vaikka se vähän lämpenisikin. Maannousu Suomessa ei muuten ole mitenkään yhtenäistä. Muualla maailmallahan se vesi voi nousta aika paljonkin; tykkäätkös sinä siitä, kun tänne muuttaa väkeä muualta pakoon?
”Älkää siis uskoko vihreiden saarnaa, vaan jatkakaa samaan malliin, emme mahda mitään miljardin kiinalaisen aiheuttamalle ilmastonmuutokselle eivätkä saastepilvet ulotu tänne asti. Omatuntomme on puhdas, koska kiinalaiset ovat varastaneet teollisuutemme ja työpaikat, nauttikoon vapaasti niistä saasteista.”
Ei vaan itse olette äänestäneet sellaista sakkia, jotka määrittelevät tämän teknologisen kehityksen nousun tason sekä työn kannattavuuden sellaiseksi, että nuo yritykset siirtyvät kiinaan. Paskanmarjat ne kiinalaiset käy täältä niitä yrityksiä pöllimässä itselleen.
Sitä paitsi tuo logiikka, että jos joku muu tekee niin teen minäkin on aika kyseenalaista. Vai ryösteletkös sinäkin mummoja heti kun luet lehdestä jonkun tehneen niin? "Joku ne mummot ryöstää kuitenkin!" Niinkö? Olipa tyypillisen tasoista S24-paskaa koko aloituksesi :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.673177Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91841- 1111730
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241249- 1291048
- 98988
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6865- 84859