Paskaduuni ei suomalaisille kelpaa

Mitä pahaa siinä on jos teteteään maahanmuuttajilla?
18147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Määrittele paskaduuni? Meidän nuoriso tekisi mitä tahansa duunia, kun sitä olisi.

Äänestä

Puhutaan työttömyydestä ja samaan aikaan kärsimme siitä ettei etsimälläkään löydy työhaluisia. Omistan pienen siivousfirman (Perin isältäni ja olen nykyään perheyrityksen jatkaja) ongelma on että aina tarvittaisiin neljä tai viisi lisätyöntekijää mutta heitä ei löydy kaivamallakaan. Jokin tässä yhtälössä pahasti mättää.

Äänestä
  • Ei löydy tekijöitä sellaiselle työlle josta saatava palkka ei riitä elämiseen. Oletkos "tunnollinen veronmaksaja" huomannut että elämme markkinataloudessa jossa kaikki määräytyy kysynnän ja tarjonnan mukaan?

    Hinnat, vuokrat, ja palkatkin. Mihin tahansa hommaan saadaan tekijä palkkauksen avulla. Se että olette polkeneet siivousalan hinnoittelun niin alas ettette kykene maksamaan kilpailukykyistä palkkaa ei ole työntekijän syytä.

    Äänestä

  • Joopa, joo. Työstä kieltäytyvät eivät käsitä sitä että, jos sattuu käymään niin huono tuuri, ettei kuole ihan nuorena, niin aikanaan työeläke on nolla. Kun etuuksia koko ajan jo nyt leikataan, niin eivät elätit tulevaisuudessakaan kovin leveää elämää pysty viettämään.

    Äänestä

  • Kelpaa kaikki jotka rakastavan työtään ja antavat arvon sille että on vielä työnantajia jotka jaksavat yrittää. Pidän aina työntekijöiden puolta sillä ole itsekkin ollut samassa asemassa. Taloudelliset rajat tulee aina vastaan mutta yhteispalaverit ovat maidän firmassa jokakuukausia. Firman ongelmia ei peitellä eikä myöskään positiivistä tulosta.

    Äänestä

  • mikä on sun firmassa siivoojan tuntipalkka?

    Äänestä

  • Palkkaisit kuitenkin ihmisiä tekemään siivoustyötä siten, että käytännössä kahdeksan tunnin työstä maksetaan esim 6,1h tunnin palkka. Saattaa olla että saadakseen senkin tuntimäärän kasaan, joutuu juoksemaan 2-3 kohteessa. Ja jos haluaa sen 8h palkan, tuleekin kovasti juoksua päivän aikana.
    Siellä välineet kuntoon, äkkiä hoidetaan työt, sitten juostaan seuraavaan kohteeseen. Siellä ei voikaan heti siivota kaikkia kohtia, odotettava kun tilat vapautuu. Entäs sitten ne harvemmin tehtävät, lattianhoidot ja muut. Ja kun on (tietysti) hutaisemalla tehty, arvaat varmaan kuka saa haukkumiset.
    Palkat on noin 8-11 euron välillä riippuen kokemuksesta. Siitä voi laskea mitä tulee käteen kuukaudessa. Asuminen maksaa halvimmillaankin 300-600 (mistälie saa niinkin halpoja) No, jos on yksikin lapsi, se tarvitsee ruokaa ja vaatteita. Tiedän kokemuksesta kaiken tämän, olen juoksemalla tehnyt töitä. Joten ei kannata ihmetellä, mieluummin ihmetellä miten se on päässyt tähän pisteeseen. Ei se suinkaan ole yrittäjänkään vika.

    Äänestä

  • Jos sinä «niinsanottu yrittäjä» haet työvoimaa,jamaksat vain 5-10e/tunti eli nälkäpakkoja eipä ole ihme,jos et saa työvoimaa, varsinkin jos omat vuositulosi olisivat 100000e,tai vielä enemmänkin se on juuri sitä riistokapitalismia.työstä näet täytyy saada sen verran palkkaa että sillä elää kohtuullisesti ja tulee toimeen nykyaikana noin 2000-3000e/kuussa vähintään,mutta sitähän eivät yrittäjäjärjestön fasistisesti ajattevat johtajat ajattele.heidänhän tavoitteenananhan on paikallisten sopimusten tekemisen kautta romahduttaa työ-ja palkkaehdot täydellisesti.ei tule varmasti yhtään työpaikkoja lisää,eivätkä nouse yhtään työntekijöiden ansiot,vaan laskevat tosi rajusti. Ja voitot menevät näiden« muka yrittäjien» taskuun,ja osinkoihin.nytkin yritykset maksavat osinkoja yli 11 miljardia ja senttiäkään niistä ei annetaisi duunareille,vaikka olisi varaa maksaa parempia palkkoja.ja vaikka elinkeinoelämälle on annettu mitä etuja,tahansa,voitot menevät osinkoihin ja «johtajien» taskuihin,ei tule yhtään työpaikkaa lisää.

    Äänestä

Paskaduuni kyllä kelpaa mutta ei tietenkään 5-6€/h kun sillä ei pärjää edes ruuassa.Vitun eestiläiset ja tummaihoset vie kaikki pienet duuni paikat tekemällä tätä asumalla vitun laumoissaan eestiläiset vie kämpät duunipaikat EN KESTÄ NIITÄ VITUN EESTILÄISIÄ kaikki on viety raksalla EI MITÄÄN DUUNII TARJOLLA.aion tehdä päätöksen ja se on itsemurha auton pakokaasulla ajelen jonnekkin hiljaselle hienolle rantamaisemalle ja kaikki päättyy

Äänestä
  • Kuulehan nyt, jos et nyt saa työtä niin sama tilanne on monen kohdalla, ole tyytyväinen siihen että meillä on sosiaaliturva sillä pysyy hengissä ja työtä löytyy aikoinaan.

    Elämä on pitkä ja siihen kuuluu huonoja ja hyviä aikoja ja juuri siksi sitä elämäksi sanotaan,
    kyllä minullakin oli aikoja nuorena niin että elin monta päivää pelkän yhden leivän varassa, sitten sain töitä ja kaikki selkeni.
    silloin ei mitää sosiaaliturvaa ollut.

    Itsemurha on huono ratkaisu, olet nyt ilmeisesti epätoivoinen yritä päästä siitä yli, raha ei ole elämän tärkein asia, vaan rakkaus,
    miten voisit tuottaa murhetta sinua rakastaville ihmisille.

    Äänestä

Ei kai siinä duunitekemisessä ole mitään ongelmaa? Ongelma on pakolaisten uskonto, muslimi, islam mikä se on, jonka he tänne tuovat. Sen kanssa ollaan vielä ongelmissa joku päivä, ellei jo nyt. Jos pakolaiset olisivat samaa uskontoa kuin me, ei mitään ongelmia, uskon. Kun näitä paskaduunintekijä muslimeja keräytyy vaan riittävästi niin alkaa varmasti tapahtua kaikkea, he eivät ole tyytyväisiä että vääräuskoiset teettävät heillä paskatyötä, vaan sen pitäisikin olla toisinpäin. Suomalaisia on vaan 5,5 miljoonaa ja noista maista riittää helposti 20 miljoonaa tänne tulijaa, eli väestön voimasuhdetta ei saa koskaan laskea menemään sellaiseksi että muslimiuskoiset voivat kaapata vallan. He rivät kunnioita meitä jos pääset itse enemmistöksi. Suomalaiset joutuu lähtemään itse pakoon omasta maastaan.

Äänestä
  • Luuletko, että enemmistö muslimeista edes menee töihin, saatikka sitten paskatöihin? Kyllä ne on virolaiset, polakit ja aasialaiset, jotka pääsääntöisesti duunarin hommia tekee.

    Äänestä

Erikoinen väite. "Tunnollinenveronmaksaja" Kertoisitko tarkemmin. Mitä tarkoitat näillä lisätyöntekijöillä. Normaali käytäntö on että. Nämä työntekijät otetaan vuokrafirmojen kautta. Edellyttäen sen, että palvelun käyttäjällä on vero ja lakisääteiset asiat kunnossa.

Äänestä

Tuet pois niin kyllä alkaa kelpaamaan, silloin on edes joku peruste olla maksamatta kehitysmaamuslimeille vähemmän... Paskat niillehän tulee sitten kuitenkin lakisääteinen kunniavierastuki ja kulttuurierolisä ikuisenelatuksen päälle, eli ei niille perkele voida ikinä mitään. Mutta otetaan ne tuet suomalaisilta pois, että saadaan ne edes pakotettua töihin.

Äänestä
  • Töihin pakottaminen on orjatyötä ja Suomen perustuslain vastaista.

    Minulla on työttömiä tuttavia jotka etsii mitä tahansa työtä,
    eilen yx sai taas tietää että paikka jota hän haki meni toiselle
    kun hakijoita oli taas 53 ja jollain oli enemmän työkokemusta,
    se on masentavaa,
    kesällä hän oli siivoojana mutta se oli vain lomitus ja loppui aikanaan.

    Olishan se hyvä saada sitä työtä mihin on vuosia kouluttautunut
    mutta joka paikkaan on lähes sata hakijaa,
    arvaa masentuuko siitä,
    heikompi harkitsisi harakiriä mutta lasten vuoksi ei voi.

    Vai että vielä tuet pois,

    Äänestä

Siis nyt niskasta kiinni, ei mitään harakiriä yksikään kantasuomalainen. Sellaisen ajatuksen voi jättää mamuille, niistä ei niin väliä.
Jokaikinen kantasuomalainen nyt tarvitaan, vaikka ei ole nyt töitä, ajat muuttuu. Aina on muuttunut. Tulee vaikka sota, niin silloin kaikkia tarvitaan ja siitä yleensä alkaakin jälleenrakentaminen. Ja vaikkei tulisi, jokaista tarvitaan edes pistämään hanttiin näille eliittipoliitikoille. Kaikki osallistuvat nyt.
Suomi on management by Perkele, sitä ei pidä unohtaa. Me emme anna ikinä periksi. Ne työt ovat odottamassa, meneillään on vain yritys saada suomalaisten palkat alas, ei sen kummempaa.

Äänestä

Ei kunnon muslimi tee vääräuskoiselle töitä nälkäpalkalla.Itse tunnen Suomen romaneita.
He eivät tee valkolaisen hyödyksi yhtää mitääm.Ovat herrakansaa niinkuin arabitkin.
Romani joka menee valkolaisen orjaksi on hylännyt ylvään heimonsa ja on petturi.
Jos halutaan työvoimaa täytyy ottaa kaukoidästä ahkeria työntekijöitä.
Ketä ovatkaan ne ahkerat ja vähään tyytyvät marjanpoimijat syyskesällä.
MIlloin olet nähnyt samaleja marjametsässa tai kuullut somamalimarjanpoimijoista.
Vastatkaa suvakit ja viherhörhöt miksi ei ole somalimarjanpoimijoita.
Meille on tullut tuhansia somaleita joten ei enää tarvita thaimaalaisia tuoda,

Äänestä

Mahtavatkohat "paskaduunit" tai muutkaan duunit kelvata kaikille maahanmuuttajillekaan? Epäilen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Lukenut kirjoitti:

Mitä pahaa siinä on jos teteteään maahanmuuttajilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu