Mitä vitun pakolaisia nämä ovat

Tuolla oli juttua säälittävistä pakolaisista että he ovat joutuneet myymään omaisuutensa, asunnot, autot ja muun irtaimiston.

Miten pakolaisella voi olla aikaa ruveta vielä omaisuutta myymään? Kun karjalaiset lähtivät sotaa pakoon ja evakkoon sinne jäi grammarikin pöydälle soimaan, he keräsivät vain pika pikaa tarpeellisen mukaansa. Mutta eivät ruvenneet talojaan myymään koska pakko oli lähteä ja pian.

Ihmetyttää sellainen pakolainen JOLLA ON AIKAA MYYDÄ omaisuutensa ennen pakoon lähtöä. Kyllä sellainen on elintasopakolainen jolla ne rahat ovat varmasti jemmassa jossakin, pankissa tai muualla. Se on varmasti kiva pesämuna kun suomalaiset veronmaksajat maksavat täällä täys-ylläpidon vuosiksi eteenpäin.

Joko heillä rahat ovat käteisenä mukana tai heillä on tili, jolle he sitten pääsevät tarvittaessa. Huijareita suurin osa, elintasopakolaisia, minä epäilen.

Suomalainen on niin tyhmä että kun nämä tulee kalliimmat kuteet ja hienoja älykännyjä näppäilen ja tehden samalla pankkisiirtoja, se luulee että nämä ovat oikeasti hädässä.

Eivät nämä ole olleet missään hädässä.

Me suomalaiset ollaan kyllä kohta hädässä.
301177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Ulkomaalaislain mukaan "pakolaisen" varat voidaan ja ne suorastaan pitää takavarikoida. Varat käytetään oleskelu- ja paluukustannusten kattamiseen tai palautetaan niiltä osin kuin ne ylittävät kustannukset (120§)
Tietenkään näin ei tehdä, vaan annetaan sosiaalitukia turisteille, joilla on varaa ostaa 10000 euron lomamatkoja.

Äänestä
  • Hölmölandiassa ei tutkita pakoloisten varallisuutta. Hölmölandiassa vallitsee jakamaton typeryys takuuna pakoloisten hyvinvoinnille.

    Äänestä

Suomesta ei saada edes poitettua näitä loisia. Suomen viranomaiset ovat lapatossuja. Norja laittoi takaisin sinne mistä tulivat. Suomi vaan elättää ja marisee kun ai saada palautus-sopimuksia tehtyä. Saadaan kyllä lähetettyä avustusrahoja ja rauhanturvaajia k.o. maihin.

Äänestä

Eivät saa mitenkään saa selville minkä verran kelläkin on rahaa mukana, jonnekin takkiin ommeltuna tai vaikka perseessä kuljettavat tai jossakin pankkitilillä. Pakolaiset eivät varmasti levittele rahojaan koska tietävät että ehkä pakolaisstatus voisi siitä kärsiä ja rahat kuluisi täällä. Jos kysyvät, vastaus on varmasti "No money at all". Heitä on varmasti neuvottu ja eivät ne itsekään mitään tyhmiä ole, että pidä rahasi piilossa, niin saat ilmaiseksi kaikki.

Arabit ovat ahneita ja ovelia kauppiaita jotka ymmärtävät kyll' rahan päälle. He kusettavat nyt suomea minkä ennättävät.

Äänestä
  • Varmasti on ohjeistettu tuhoamaan kaikki paperit ettei henkilöllisyydestä voi selvittää mitään asioita, niin rikoksia kuin rahoja pankeissa. Jos heillä on ollut aikaa myydä omaisuus on ollut myös aikaa suunnitella kuinka piilottaa tai "häivyttää" ne.

    Äänestä

  • Syksyllä näin omin silmin, että jotain on otettu mukaan. Olin Espoon kauppakeskus Etressessä. Siellä ulko-ovien vieressä on talletus/otto automaatti. Meinasin ottaa käteistä, mutta sattuneesta syystä se sillä kertaa jäi. Automaatilla seisoi turvapaikanhakija kahden SPR:n naistyöntekijän kanssa.
    Naiset näyttivät neuvovan turvapaikanhakijaa, jolla oli paksu nippu vihreitä sadan euron seteleitä kädessään. Jonkun aikaa seurasin, kuinka hän ryhtyi syöttämään rahojaan automaattiin.
    Suomessa turvapaikanhakijalla tuskin oli tiliä. Jos tili oli avattu johonkin Eurooppalaiseen pankkiin jo ennen maasta lähtöä, niin miksi rahojen kanssa piti tulla Suomeen, olisi tehnyt tilisiirron jo kotimaassaan ?

    Äänestä

Oli aikaa myydä omaisuus, mutta esim. Kuopiossa syyrialaiset mielenosoittivat, kun syyriaan jääneet lapset ja vanhukset näkevät nälkää. Eli jotain pientä kuitenkin unohtui.
Mä olen yrittänyt monesti miettiä, että niinkähän suomalainen mies lähtisi ulkomaanturneelle ja jättäisi perheensä vaikka isisin armoille,

Äänestä
  • Sama kuin neuvostoliitto vs. suomi sodassa olisi miehet keränneet rahat ja matkustaneet turvaa hakemaan jonnekin muuhun maahan. Perheet jättäneet tänne selviytymään omin nokkineen. Ei ikinä sellaista tai tuollaista siis olisi voinut tapahtua täällä.

    Äänestä

Siis joo....eihän tässä tosiaan ole mitään logiikkaa. Mies myy talonsa ja omaisuutensa ostaakseen lipun Suomeen, vaimo ja lapset saavat etsiä "rätei ja lumpui" että tarkenevat värjötellä taivas-alla....eiii jumaaa hah hah mitä satuja noi vähä-älyiset suvakit nieleekään

Äänestä

Ei saatana. Läpivalaisuun koko porukka....

Äänestä

Arabimatut käyttävät härskisti hyväksi hyväuskoisia hölmöläisiä.Kehitysmaamuslimit tulevat turvapaikkajärjestelmää hyväksikäyttäen loisimaan suomalaisten verorahoilla. Arabihuijarien omat rahat on jemmassa muuhun käyttöön. Hölmo suomalainen turvapaikkahyysäysjärjestelmä järjestää kaiken ilmaiseksi.Lisäksi antaa runsaasti rahaa kouraan.
Turvapaikkasysteemi ei ole alunperin tarkoitettu tälläisiin kansainvaelluksiin vaan lähinnä poliittisten pakolaisten ja vainottujen suojelemiseen.
Irakilaisia on palannut 2000 takaisin Irakiin. Tämä on varmin todiste siitä että Irak on turvallinen maa johon voi palata. Suomi nimisellä hölmölällä ei ole palautussopimusta Irakin kanssa joten suuri osa irakilaishuijareista voinee jäädä Suomeen losimaan vuosiksi.
Ex ministeri rkp:n A.Thorsin olisi pitänyt hoitaa sopimusasia kuntoon.
Ei ole hoitanut.Missä on ministerinvastuulaki.Akka syytteeseen tehtävien laiminlyönnistä.
Nyt Soini on uhonnut hoitavansa asiaa.Hämäystä vain.Ei mitään sopimusta ole.
Irak ei halua sotilaitaan takaisin. Ovat sotarikollisia ja sotilaskarkureita.
Irakilaismiehet on lähetetty levittämää islamia Eurooppaan väkivallalla.

Kaikki tulee palauttaa. Irak ei voi kieltäytyä vastaanottamasta omia kansalaisiaa.

Iraka on rikas oljymaa. Kenenköään ei tarvitse sieltä lhteä.Kaikki irakilaiset ovat seikkailijoita ja elintasopakolaisia,sotilaskarkureita ja sotarikollisia miehiä. Missä ovat naiset ja lapset.
Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa kristityt ja jesidit ja erityisesti naiset ovat vainottuja.
Vainoajina erityisesti muslimimiehet,
Kuiten kin Irakista tullut Suomeen 20 000 muslimimiestä.Ei heillä ole mitään syytä lähteä vainoa pakoon. Shiojen ja sunnien ristiriidat eivät ole peruste lähteä.

Äänestä
  • Ei tuollaisen swedupellen verovaroja kukaan ole inisemässä. On kyllä niin elämänkoululais-nisti nickkikin, mahtaa äiti olla ylpeä, kun "töissä" poltetaan crackia, ja vapaa-ajalla leikitään jotain saatanan maahanmuuttopoliitikkoa, ja vingutaan kun niin huonosti on asiat. Painuisit itse sinne Syyriaan vähän katselemaan ja miettimään tahtooko kukaan täyspäinen asua siellä tässä tilanteessa.

    Äänestä

  • Eivät äärikristityt fanaatikot, natsit saati muutkaan tälläiset kyllä sivistysvaltioon kuulu. Islam on melkoisen lähellä Kristinuskoa monessakin mielessä, ja niinkuin ei moni kristitty jokaista Jeesuksenkaan sanaa tottele, niin olen ihan omasta kokemuksesta tavannut melkoisen monta muslimia, jotka ovat vain syntyneet sellaiseksi, eivätkä mihinkään kyllä uskokaan. Ja eiköhän kristillillisen lipun alla ole tapettu vähän enemmän ihmisiä, kuin minkään maailman Islamin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eivät äärikristityt fanaatikot, natsit saati muutkaan tälläiset kyllä sivistysvaltioon kuulu. Islam on melkoisen lähellä Kristinuskoa monessakin mielessä, ja niinkuin ei moni kristitty jokaista Jeesuksenkaan sanaa tottele, niin olen ihan omasta kokemuksesta tavannut melkoisen monta muslimia, jotka ovat vain syntyneet sellaiseksi, eivätkä mihinkään kyllä uskokaan. Ja eiköhän kristillillisen lipun alla ole tapettu vähän enemmän ihmisiä, kuin minkään maailman Islamin.

    Islamilla ei ole mitään tekemistä Jeesukseen uskon kanssa. Jeesus kehottaa tekemään lähimmäiselle sitä hyvää jota itselleen halutaan tehtävän. Jeesus kehottaa rakastamaan lähimmäistä. Miten on islamin laita?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eivät äärikristityt fanaatikot, natsit saati muutkaan tälläiset kyllä sivistysvaltioon kuulu. Islam on melkoisen lähellä Kristinuskoa monessakin mielessä, ja niinkuin ei moni kristitty jokaista Jeesuksenkaan sanaa tottele, niin olen ihan omasta kokemuksesta tavannut melkoisen monta muslimia, jotka ovat vain syntyneet sellaiseksi, eivätkä mihinkään kyllä uskokaan. Ja eiköhän kristillillisen lipun alla ole tapettu vähän enemmän ihmisiä, kuin minkään maailman Islamin.

    Minkälainen ihminen on mielestäsi fanaatikko äärikristitty? Onko se uskoontullut? Onko se pelkkä kirkon jäsen? Tarkoitatko vapaita suuntia eli helluntailaisia, vapaakirkollisia, babtisteja, pelastusarmeijaa, adventisteja? Jos tarkoitat, mikä siinä on pahaa että nämä pyrkivät elämään Jeesuksen rakkaudellisten ohjeiden mukaan? Luterilaisen kirkon pelkkä kastettu jäsen ei ole oikea kristitty eikä sellainen edes yleensä tunnusta olevansa uskossa. Kuinka monen kirkon jäsenen olet kuullut olevansa uskovainen? Et juuri kenenkään. Ei se vauvakaste tee kenestäkään oikeaa kristittyä, vaan ihmisen täytyy tulla uskoon niinsanotusti.

    Äänestä

Mv lehdessä on tänään hennalan matun uina-allas ja turistikierroskuvia. Rahaa on käytetty sillä turneella.

Äänestä
  • Uskotko sinä juntti oikeasti sen roskamedian juttuja? Ihme etteivät ole jo ehtineet väittää, että Arman Alizad se oli varmaan myös sen Turun terrori-iskun takana. Ei hyvää päivää näitä persuja.

    Äänestä

Herseen porarit kiertää europaa kaikine tautteineen, voe listus mä en kyllä niistä rivoista kule läpi enkä kaupoista osta missä nää liikkkuu
- ikäsä valehien kaas kuuppaavat alvarisa mukas kuniasa tähe kompurat

Äänestä

Pelkästään 10 neliön asuntotilan rakentaminen matulle kasvukeskuksessa jossa ne elävät 5000 neliö maksaa vähintään 50 000 veronmaksajalta heti kun ne lähtevät vokista

Matun nettokulu siis menot miinus matusta saatava työ on 20 000 vuodessa eli elinaikana 50 vuotta täällä miljoona euroa kun hyöty on vähennetty

100 000 matun asunnot 10 neliötä per pää on miljoona neliötä 5000 euroa neliö rakennuskulut minimi eli 5 miljardia ja 20 000 per pää elinkulut netto 2 miljardia vuodessa veronmaksajan rahaa maailman tappiin

Äänestä
  • Supi-Suomalaisten nistien elätys maksaa moninkertaisesti, eli olisko siis järkevää vain kaasuttaa myös kaikki nistit sun muut elämänkoululais-pellet.

    Äänestä

Kohti Islamilaista suomea mennään kovaa. Tämä kansanvaihto maksaa miljoona euroa kappale elinkaarensa aikana. No kohta tämä tämä muslimi sirkus saadaan taas vauhtiin kun rajoja voidaan ruveta avaamaan....

Äänestä
  • Näiden Suomalaisten persujen, natsien sun muiden touhua kun katsoo sivusta, niin ei se enää kyllä niin pahalta näytä. Maahanmuutto tulee muutenkin olemaan Suomen ainoa keino selviytyä, kun Suomalaisnaiset eivät enää edes synnytä. Suurin osa Islaminuskoisita on ihmisiä, jotka tekevät töitä, elävät normaalia kotielämää, eivätkä aja ihmisten yli rekalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näiden Suomalaisten persujen, natsien sun muiden touhua kun katsoo sivusta, niin ei se enää kyllä niin pahalta näytä. Maahanmuutto tulee muutenkin olemaan Suomen ainoa keino selviytyä, kun Suomalaisnaiset eivät enää edes synnytä. Suurin osa Islaminuskoisita on ihmisiä, jotka tekevät töitä, elävät normaalia kotielämää, eivätkä aja ihmisten yli rekalla.

    "eivätkä aja ihmisten yli rekalla."
    Siinä viherpunikilla on aatetta, että eivät aja ihmisten yli rekoilla ?
    Täällä Hölmölässä on näitä viherpunikkeja joille kotimaamme ei merkitse yhtään mitään ja jos esittää olevansa isämaallinen sinut leimataan natsiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näiden Suomalaisten persujen, natsien sun muiden touhua kun katsoo sivusta, niin ei se enää kyllä niin pahalta näytä. Maahanmuutto tulee muutenkin olemaan Suomen ainoa keino selviytyä, kun Suomalaisnaiset eivät enää edes synnytä. Suurin osa Islaminuskoisita on ihmisiä, jotka tekevät töitä, elävät normaalia kotielämää, eivätkä aja ihmisten yli rekalla.

    Ei persut ole natseja. Muista tämä. He vain puolustavat omaa kansaamme. Se ei tee kenestäkään natsia. Muista siis tämä.

    Vihervassut toimivat sitävastoin natsien tapaan kun haalivat lähi-idästä juutalaisten vihollisia rajattomasti maanosaan. He näin nostavat antisemitismia voimakkaasti. Ottakaa hirsi ensin omasta silmästä pois ja sitten vasta näätte ottaa roskan toisen silmästä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei persut ole natseja. Muista tämä. He vain puolustavat omaa kansaamme. Se ei tee kenestäkään natsia. Muista siis tämä.

    Vihervassut toimivat sitävastoin natsien tapaan kun haalivat lähi-idästä juutalaisten vihollisia rajattomasti maanosaan. He näin nostavat antisemitismia voimakkaasti. Ottakaa hirsi ensin omasta silmästä pois ja sitten vasta näätte ottaa roskan toisen silmästä.

    Minkä takia teidän vihervassujen mielestä kansaamme sekä Suomea ei saa puolustaa? Jos joku niin tekee, se on heti natsi ja rasisti. Typerää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näiden Suomalaisten persujen, natsien sun muiden touhua kun katsoo sivusta, niin ei se enää kyllä niin pahalta näytä. Maahanmuutto tulee muutenkin olemaan Suomen ainoa keino selviytyä, kun Suomalaisnaiset eivät enää edes synnytä. Suurin osa Islaminuskoisita on ihmisiä, jotka tekevät töitä, elävät normaalia kotielämää, eivätkä aja ihmisten yli rekalla.

    Otitkos tuon jostain satukirjasta, suurin osa loisia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minkä takia teidän vihervassujen mielestä kansaamme sekä Suomea ei saa puolustaa? Jos joku niin tekee, se on heti natsi ja rasisti. Typerää.

    Nykyään maanpuolustus on demonisoitu. Mitä Suomi tekee armeijalla sítten?

    Äänestä

Eihän ne ole pakolaisii, hyvät vaatteet ja älypuhuhelimet käsissä notkuu kylilläkin ja kyttää nuoria tyttöjä, irstaita sikoja, pakolaiset on leireillä ei täällä.

Äänestä

Nämä turistit tietävät täällä kaikki on ilmaista ,asunnot,ruoka,vaatteet jne. Sisäministeri toivottaa tervetulleeksi ja mainitsee vielä ,töitä ei tarvitse tehdä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Viddu kirjoitti:

Tuolla oli juttua säälittävistä pakolaisista että he ovat joutuneet myymään omaisuutensa, asunnot, autot ja muun irtaimiston.

Miten pakolaisella voi olla aikaa ruveta vielä omaisuutta myymään? Kun karjalaiset lähtivät sotaa pakoon ja evakkoon sinne jäi grammarikin pöydälle soimaan, he keräsivät vain pika pikaa tarpeellisen mukaansa. Mutta eivät ruvenneet talojaan myymään koska pakko oli lähteä ja pian.

Ihmetyttää sellainen pakolainen JOLLA ON AIKAA MYYDÄ omaisuutensa ennen pakoon lähtöä. Kyllä sellainen on elintasopakolainen jolla ne rahat ovat varmasti jemmassa jossakin, pankissa tai muualla. Se on varmasti kiva pesämuna kun suomalaiset veronmaksajat maksavat täällä täys-ylläpidon vuosiksi eteenpäin.

Joko heillä rahat ovat käteisenä mukana tai heillä on tili, jolle he sitten pääsevät tarvittaessa. Huijareita suurin osa, elintasopakolaisia, minä epäilen.

Suomalainen on niin tyhmä että kun nämä tulee kalliimmat kuteet ja hienoja älykännyjä näppäilen ja tehden samalla pankkisiirtoja, se luulee että nämä ovat oikeasti hädässä.

Eivät nämä ole olleet missään hädässä.

Me suomalaiset ollaan kyllä kohta hädässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu