Pitkää aikaa ei kuulu mitään briksistä. Onko Venäjän luomus kuoli hiljattain? EUsta kyllä kulu kehumista ja kiroilu koko ajan. Mitä bricsistä, hyvä tai ei mitään kun on vainaja?
EU ja BRIKSin kohtalo
briksinhautajaiset
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Googlekaan ei tiennyt, mikä on briks. Taitaa olla kuollut. Kerrotko, mikä se oli? Kuulostaa mielenkiintoiselta. Liittyykö se jotenkin EAEU:hun?
BRICS:in yhteistoiminta on käytännössä loppunut, koska sen jäsenmailla on liikaa erimielisyyksiä. Itse asiassa Kiina ja Intia tekevät syvempää yhteistyötä kuin Venäjä kummankaan kanssa, eli Venäjä on jätetty/jättäytynyt taka-alalle. EAEU on tällä hetkellä enemmän Venäjän kiinnostuksena.
Joka tapauksessa niin suuret liitot kuin BRICS tai EU hajoavat ennemmin tai myöhemmin sisäisiin riitoihin. Neuvostoliitto ja Natsi-Saksakaan eivät kestäneet.
Ei BRIC (sitä kai tarkoitit?) ole mikään organisaatio. Se on vain nimitys noille maille, eikä edes mikään Venäjän luomus. Sen kehitti Goldman Sachs vuonna 2001.
EAEU taas on Venäjän kehittelemä kilpailija EU:lle. Sillä vain menee vähän huonosti. Itse asiassa, se on yksi merkittävä syy siihen, että Ukrainan kriisi käynnistyi...
Priksi on venäjän yritys olla maailmaan Mahti. Goldman Sachs on vain keksinyt nimityksen Venäjän luomuksen. Aika ironinen nimitys kulosta hassulta.