Vanha ja uusi minä Ef.4:17-19
Saarnaa pukkaa.
Minä varoitan teitä vakavasti Herran nimeen:älkää enää eläkö niin kuin pakanat! Heidän ajatuksensa ovat turhanpäiväisiä,heidän ymmärryksensä on hämärtynyt, ja se elämä jonka Jumala antaa, on heille vieras, sillä he ovat tietämättömiä ja sydämeltään paatuneita.
Heidän tuntonsa on turtunut, ja he ovat heittäytyneet irstailuihin sekä kaikenlaiseen saastaisuuteen ja ahneuteen.
Saarna pitäisi ehkä sanoa eräille sellaisille jotka tätä palstaa ei koskaan lue...
Peukkupaikka 18.1.2016
3
<50
Vastaukset
- Lightning-Star
Kirje kokonaisuutenaan on alkujaan ollut käsittääkseni efeson seurakunnalle ja siinä kehoitetaan vaeltamaan kutsumuksen arvon vaatimalla tavalla.
Ei siis tule vaeltaa vanhan ihmisen mukaan, vaan uudistua mielen hengeltä.Osa Paavalin kirjeistä on hänen käsialaa, osa ns pseudepigrafeja enkä tiedä mitä sarjaa tämä on.(Lähde: wikipedia)
Jos onkin "alkujaan"ollut P:n kirje efesolaisille niin nykyään mm suomen uskovat ottavat kirjeet ns henkilökohtaisesti ja pitävät sitä Jumalan Sanana.
Minullekin se on Jumalan sanaa minulle. Jumala haluaa että minä teen parannuksen ja ajattelen siinä synnin suohon rohkaisevia ihmisiä moraalittomina.
Kuten minäkin olen jos jatkan.
Minun pitää irrottautua pettämisestä mitä raamattu irstaudeksi kutsuu...ajatuksen tasolla sillä muuta ei ole ollut... Ja se mun ihastuksen kohde ihan oikein, näkee ahneutta kaverissaan..
LS...miten siihen uuteen elämään pääsee kiinni- Lightning_Star
"Jos siipesi rikki on ja elämä kolhinut.
En sinua lyödä voisi tahtoa, enkä pois säikyttää.
Anna auringon säteiden sulattaa maa, jos se routii.
Valo on kesän aikaa ja lehdet nousevat silmuistaan."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1605888Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido863297Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1051882- 1291217
- 791184
- 151134
Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain891107- 641017
Olet edelleen uskomaton
Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p27885Rekkautumispakko olisi hyvä...
Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?159875