Peukkupaikka 18.1.2016

Vanha ja uusi minä Ef.4:17-19

Saarnaa pukkaa.

Minä varoitan teitä vakavasti Herran nimeen:älkää enää eläkö niin kuin pakanat! Heidän ajatuksensa ovat turhanpäiväisiä,heidän ymmärryksensä on hämärtynyt, ja se elämä jonka Jumala antaa, on heille vieras, sillä he ovat tietämättömiä ja sydämeltään paatuneita.
Heidän tuntonsa on turtunut, ja he ovat heittäytyneet irstailuihin sekä kaikenlaiseen saastaisuuteen ja ahneuteen.

Saarna pitäisi ehkä sanoa eräille sellaisille jotka tätä palstaa ei koskaan lue...

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lightning-Star

      Kirje kokonaisuutenaan on alkujaan ollut käsittääkseni efeson seurakunnalle ja siinä kehoitetaan vaeltamaan kutsumuksen arvon vaatimalla tavalla.

      Ei siis tule vaeltaa vanhan ihmisen mukaan, vaan uudistua mielen hengeltä.

      • Osa Paavalin kirjeistä on hänen käsialaa, osa ns pseudepigrafeja enkä tiedä mitä sarjaa tämä on.(Lähde: wikipedia)
        Jos onkin "alkujaan"ollut P:n kirje efesolaisille niin nykyään mm suomen uskovat ottavat kirjeet ns henkilökohtaisesti ja pitävät sitä Jumalan Sanana.

        Minullekin se on Jumalan sanaa minulle. Jumala haluaa että minä teen parannuksen ja ajattelen siinä synnin suohon rohkaisevia ihmisiä moraalittomina.

        Kuten minäkin olen jos jatkan.

        Minun pitää irrottautua pettämisestä mitä raamattu irstaudeksi kutsuu...ajatuksen tasolla sillä muuta ei ole ollut... Ja se mun ihastuksen kohde ihan oikein, näkee ahneutta kaverissaan..

        LS...miten siihen uuteen elämään pääsee kiinni


      • Lightning_Star

        "Jos siipesi rikki on ja elämä kolhinut.
        En sinua lyödä voisi tahtoa, enkä pois säikyttää.
        Anna auringon säteiden sulattaa maa, jos se routii.
        Valo on kesän aikaa ja lehdet nousevat silmuistaan."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      69
      1893
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      140
      999
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      18
      919
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      83
      667
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      104
      651
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      638
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      570
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      57
      547
    Aihe