näkyy seurakuntavaaleissa.
Se on eriasia onko ortodoksisen kirkon yhteisöllisyys olemassakaan hengellistä tai toimiiko se ylipäätään hengellisten kriteereiden periaatteilla.
Monessa seurakunnassa pelkällä ruskeakielisyydellää ja suhteilla on saatu ääniä.Järkyttävintä on kuitenkin asiassa se että jo ehdokkaaksi on valittu kaikenlaisia epämääräisiä henkilöpersoonia joista eräät ovat päässeet sekoilemaan valtuustoihin.
Ei vakuuta oikeanmukaisuudesta enää minua tämä ortodoksinen kirkko.
Se on eriasia onko ortodoksisen kirkon yhteisöllisyys olemassakaan hengellistä tai toimiiko se ylipäätään hengellisten kriteereiden periaatteilla.
Monessa seurakunnassa pelkällä ruskeakielisyydellää ja suhteilla on saatu ääniä.Järkyttävintä on kuitenkin asiassa se että jo ehdokkaaksi on valittu kaikenlaisia epämääräisiä henkilöpersoonia joista eräät ovat päässeet sekoilemaan valtuustoihin.
Ei vakuuta oikeanmukaisuudesta enää minua tämä ortodoksinen kirkko.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Turussa valtuustoon valittiin ainoastaan kirkkoherran hyväksymiä henkilöitä. Minun tietääkseni ehdokkaaksi valitaan henkilö, jota on kaksi seurakuntalaista ehdottanut. Nyt kuitenkin kirkkoherra on soitellut ja pyytänyt mieleisiään henkilöitä ehdokkaksi ja myös määräillyt ketä saa äänestää. Pässilauma äänestää kyllä.
Voi vain kuvitella mitä on tulossa. Sen jälkeen kun edellinen kirkkoherra lähti, erotettiin kanslisti. Sitten alettiin vainota kanttoria. Nyt vainotaan lehtoria. Sivussa haluttiin osan seurakuntalaisista lähtevän jonnekin muualle. Todellinen puhdistus kuin Romaniassa aikoinaan, ilman tappoja.
Täytyy sanoa että jo on sairasta meininkiä.Millä ne näitä ihmisiä oikein haalii, tiedän että ehdokkaana on ollut todella häijyjä ihmisiä yksikin täysin elämänhallinna menettänyt välillä psykoosissa heiluja va mielipuolilääkkeitä vetävä, sitten yksi täysin narsisti jolla paha alko ongelma ja joka on täälläkin häiriköinyt ihan syytteisiin asti.
Aivan käsittämätöntä mooraalittomuutta! Nää on aivan elitistisiä ja luoneet oman verkostonsa.Ei tämä kristinuskoa muistuta olemassakaan.
Olisi pitänyt jo ymmärtää siinä vaiheessa kun kuulin vahingossa kahden musiikillisen ortodoksin puhuvan erään seurakunnan johtajasta että mikä tämä meno oikein on ja olla liittymättä koko kulttiin.
Yhtä ja toista on näitten muutaman vuoden aikana kuullut vaan näistä kun ei nimillä voi puhua missään.
Tämä on kuin valaiden elämä: On vanhat ja kaikkitietävät ja sitten on nuoret ja riehakkaat jotka haluavat sisäpiiriin mutta heidät torjutaan. Valaille tämä on hyvä järjestelmä mutta oertodokseille ja muille yhteisöille se ei sovi.
Monta kertaa vanhat jäärät eivät tajua väistyä ja nuoremmat nousukkaat ovat ylimielisen röyhkeitä.
Sitten on näitä "Maijoja" jotka ovat opportunisteja ja aina siellä missä ovat voittajat.
Seuraavaksi Turussa lakkautetaan varmaan kuoro ja tilalle romanialaisten kuoro johtajineen!
Totta! Valtuusto erotti seurakuntalehtorin, yksi valtuutettu pyysi jättämään pöydälle. Eikö uskonnonopettajat ole kaupungin hallinnon asioita? Onko takana taas yksi henkilö joka kärkkyy vakipaikkaa seurakunnassa?
Kuka on Kauko Lehtinen?
Katselin torin uutta suunnitelmaa. Poistetaanko ort.kirkon ympäriltä takorauta-aita? Jos minulta kysytte, niin ei poisteta. Suunnitelmakuvassa se oli poistettu. Hyvää siinä' oli että Yliopistonkatu muuttuu kokonaan kävelykaduksi kirkon kohdalla.