Raamatussa hyvää juutalaisuutta ja Jumalan tahdon tekemistä Eenokilla ja Nooalla ja Aabrahamilla ja Mooseksella ja Israelin profeetoilla ja pyhillä ja Jeesuksella Immanuelina ja Israelin Herran apostoleilla ja juutalaisia Kuningas Jeesuksessa.
Raamatussa hyvää juutalaisuutta Jeesuksessa
KokoRaamatussa
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Usko ja toivo ja rakkaus ja totuus ja ilo ja rauha ja vanhurskaus. Vain Jeesuksen Hengessä mahdollista ja armosta Isä antaa tämän jokaiselle anovalle Jumalan lupauksen lapselle.
Isässä Jumalassa ja Pojassa Jeesuksessa ja Pyhässä Hengessä on hyvää juutalaisuutta ja Jumala vaikuttaa omissa pyhissään sitä hyvää hedelmää ja armolahjoja ja terveyttä ja vapautumista riivajista ja totuudellista evankeliumia ja pyhittymistä totuudessa ja profetioiden hyvää ymmärtämistä, niin että voimme elää vanhurskaasti ja edistää Jumalan valtakunnan menestymistä maan päällä ihmisten keskuudessa. Tämä on hyvää juutalaisuutta Jumalalta ja Jeesus on Herrana ja Kuninkaana ja Pyhittäjänä.
Ilosanomaksi evankeliumia voidaan kutsua ja Raamatussa hyvin selvästi tästä asiasta. Ihan jokaiselle ihmiselle tarkoitettu ja annettu ensin juutalaisille jo kaksi tuhatta vuotta sitten Jeesuksen ja apostoliensa toimesta ja voimassa tänäänkin ihan konkreettisesti. Varmuudella evankeliumi tärkein asia jokaiselle ihmiselle koko maailmassa, sillä sen mukaan joko pääsemme Jeesuksen tuhatvuotiseen valtakuntaan tai sitten joudumme jäämään ulkopuolelle Jumalan hyvästä lupauksen lapseudesta. Jeesuksessa saamme hyvän tulevaisuuden ja toivon koska voimme päästä Jumalan valtakuntaan ja tärkeää jokaiselle ihmiselle, kaikki muut epäoleellisempia varmuudella.
Evankeliumi Juudalle ensin annettu ja sieltä levinneennä kaikki kansakuntiin.