Faarao todistaa vedenpaisumuksesta

Kheopsi pyramidin vierestä kaivettiin esille aurinkolaiva jonka kyydissä Faraon oli määrä pelastua kun seuraavan kerran tulisi yllättävä vedenpaisumus.
Näin kertoo pyramidin seinäkirjoitus.

Laiva on vieläkin näytillä pyramidin vierellä.

http://c3270052.r52.cf0.rackcdn.com/cairo-egypt-giza-pyramids-buses.jpg
2182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Miksi kuvasit noin kaukaa? Ai joo, ethän sä ole tuolla koskaan käynytkään.
Kyllähän kaikki tietää, että Niili tulvi joskus hyvinkin reippaasti.
Olisit nyt vaan nostanut aiemmin käydyn keskustelun tästä samasta aiheesta, niin ei taas tarttis.

Äänestä
  • >Kyllähän kaikki tietää, että Niili tulvi joskus hyvinkin reippaasti.

    Ei kuitenkaa niin reippaasti, kuin muinaisessa, katastrofaalisessa tuhotulvassa, jossa kaikki elämä hukkui Jumalan vihan pyyhkäistessä kaiken lihan yli massiivisen tuhotulvan muodossa.

    Äänestä

  • Fiksu._-__Kreationisti kirjoitti:

    >Kyllähän kaikki tietää, että Niili tulvi joskus hyvinkin reippaasti.

    Ei kuitenkaa niin reippaasti, kuin muinaisessa, katastrofaalisessa tuhotulvassa, jossa kaikki elämä hukkui Jumalan vihan pyyhkäistessä kaiken lihan yli massiivisen tuhotulvan muodossa.

    Sitä ei vaan ole koskaan tapahtunut.

    Äänestä

  • tdgsdfgdfgf kirjoitti:

    Sitä ei vaan ole koskaan tapahtunut.

    Älä selitä.

    Äänestä

Kheopsin pyramidin ja muidenkin pyramiden vierestä on kaivettu esiin useampikin laiva. Liittyvät faaraoiden hautajaismenoihin.

Äänestä

<>

Ei vaan kieroutunut mielesi saa sinut kuvittelemaan, että seinäkirjoitus kertoo näin. Et taaskaan osaa erottaa peräkammarissasi luomaasi pään sisäistä todellisuutta tästä meidän muiden näkemästä todellisuudesta.

Äänestä

Laivan oli tarkoitus fiedä Faarao matkalle suurimman jumalan, Amon Ra:n kanssa halki taivaankannen,
Mikään tulvan kanssa tuolla laivalla ei ole mitään tekemistä. tutustu nyt edes Egyptiläisen uskonnon perusteisiin niin et väittäisi noin typeriä juttuja.

Äänestä

Ja hiekkamyrskyn varalta busseja. Vieläkin siinä jäljellä laivan vieressä.

Äänestä

Kerro sitten, missä kohtaa siinä pyramidissa on se seinäkirjoitus.
Ettet vaan tullut valehdelleeksi jälleen?
Varmasti löytyy Googlaamalla kuva tuosta Kheopsin pyramidin seinäkirjoituksista.

Äänestä
  • Teksti löytyy Kheopsin pyramidin lähellä olevasta pappien hauta-alueen eräästä kammioista jonne ei normituristia päästetä, mutta minä sasin käydä siellä egyptologin kanssa joka selosti noita kirjoituksia. Hän totesi että ajatus tuosta pelastavasta laivasta on evoluuttinen jäänne Nooan arkista, siis hiukan muunneltu kuten sadat muutkin vedenpaisumustarinat.
    Myöskin tunnettu ns. kuolleiden kirja joka pantiin usein hautaan muumion kanssa, kertoo selvästikin muutamista vanhoista Raamatun tapahtumista.

    Raamatulla ja muinaisegyptin historialla on Aabraham mukaanluettuna varsin monia selviä yhtymäkohtia joita ei voi kieltää.

    Sitäpaitsi olen itse jopa koskettanut tuota aurinkolaivaa ja totesin sen että se ei ole merikelpoinen vaan selvästi vain symboliksi rakennettu.

    Kuvia tuosta kirjoituksesta ei saanut ottaa koska tuolla oli kuvaaminen kielletty.

    Egyptologien ammattikirjallisuudesta tekstit varmasti löytyvät mutta hieroglyfien lukutaitoni on sen verran vajavaista että en osaa panna googleen oikeaa hakusanaa.
    Haukan ja kalan kuvaa yritin tarjota mutta ei kelvannut.

    Sikäli olen myös kerskailupäällä että voin sanoa nähneeni faaraon metrin päästä. Oletko sinä? Olisin sanonut käsipäivää mutta oli lasilevy välissä.

    Äänestä

  • Ei, jos vaivautuu lukemaan artikkelin.

    Äänestä

  • Yhteensattuma minkä kanssa? Kuvitteletko taas että taikatulvallasi on jotain tekemistä sen kanssa että ennen sen kuviteltua tapahtuma-aikaa rakennettujen rakennelmien kivien sisässä on merieläinten fossiileita?

    Äänestä

  • Öh, siis nämä merieliöt olisivat kaivautuneet vedenpaisumuksen aikana kiviin sisälle? Mitvit?

    Äänestä

  • "Sikäli mielenkiintoinen yhteensattuma, että pyramidien kivet ovat täynnä merieliöiden fossiileja."

    Mikä yhteensattuma tämä on? Vanhat kivet kun sisältävät usein fossiileja, ovathan ne usein muinaista merenpohjaa. Millaisia johtopäätöksiä teet siitä, että miljoonia vuosia vanhat kivet sisältävät fossiileja merieliöistä ja että noista kivistä on rakennettu pyramideja reilut 4500 vuotta sitten?

    Äänestä

  • Johtuisikohan tuo siitä että ne on lohkottu kallioista jotka aikanaan ovat ollet merenpohjaa... Aurinkolaivan tarkoitus oli puolestaa kuljettaa faaraota tuonpuoleisessa.

    Äänestä

  • DRHouse kirjoitti:

    Johtuisikohan tuo siitä että ne on lohkottu kallioista jotka aikanaan ovat ollet merenpohjaa... Aurinkolaivan tarkoitus oli puolestaa kuljettaa faaraota tuonpuoleisessa.

    Tokihan merenpohjia oli olemassa jo ennen vedenpaisumusta, sillä sieltähän sitä pohjaa nousi vuoriksi asti vedenpaisumuksessa, mutta silti tänä päivänä ei tiedetä varmasti että valettiinko nuo kivet paikan päällä vai sahattiinko ne irti kalliosta.

    Äänestä

  • Jyrririri kirjoitti:

    Tokihan merenpohjia oli olemassa jo ennen vedenpaisumusta, sillä sieltähän sitä pohjaa nousi vuoriksi asti vedenpaisumuksessa, mutta silti tänä päivänä ei tiedetä varmasti että valettiinko nuo kivet paikan päällä vai sahattiinko ne irti kalliosta.

    Eihän pelkkä hiekka pysy kiven lailla koossa millään valamisella ilman sementtiä.

    Äänestä

Egyptin pyramidit tehtiin ehkä valamalla.

Äänestä

Olen samaa mieltä, pyramidien kivet on tehty savihiekasta paikalleen valamalla. Ei niistä muuten olisi saatu hermeettisesti niin tiiviitä.

Äänestä
  • Arvaan, mitä tuossa tarkoitat:

    "..savihiekasta paikalleen valamalla."

    Samanlaista pyramidikiveä fossiileineen kaikkineen löytyy kuitenkin umpikallioina pitkin maailmaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jyriririri kirjoitti:

Kheopsi pyramidin vierestä kaivettiin esille aurinkolaiva jonka kyydissä Faraon oli määrä pelastua kun seuraavan kerran tulisi yllättävä vedenpaisumus.
Näin kertoo pyramidin seinäkirjoitus.

Laiva on vieläkin näytillä pyramidin vierellä.

http://c3270052.r52.cf0.rackcdn.com/cairo-egypt-giza-pyramids-buses.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu