Taas Pihlajalinna

Taas tuli uutinen, että Pihlajalinnan hoitokodissa on jätetty vanhus heitteille. Eikö näitä yksityisiä, rahanahneiden johtajien vetämiä hoitolaitoksia saa millään kuriin. Luvataan hoitaa vanhukset, mutta todellisuudessa heidät jätetään hoitamatta, koska johtajat tarvitsevat tulospalkkionsa ja vähentävät hoitajia. Yksikin tällainen uutinen on liikaa.
2117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pihlajalinna painaa hinnat alas maksimoidakseen voittonsa ja kunnat ovat tyytyväisiä. Kukaan ei kysele laadun perään. Ongelma ei koske pelkkää vanhustenhoitoa vaan kaikkia Pihlajalinnan hoidossa olevia julkisen terveydenhoidon palveluita. Esimerkiksi lasten syrjäytymistä ehkäisevä mielenterveystyö on monessa paikassa räikeästi alimitoitettu. Kukaan ei vaan kysele perään, koska lasku maksetaan vasta parinkymmenen vuoden päästä kasvavina toimeentulomenoina ja rikoskuluina.

Äänestä
  • "Lasten syrjäytymistä ehkäisevä mielenterveystyö" on tosiasiassa erilaisten poliittisten klikkien käsikassara. Olen entinen erityislapsi, kylläpä ne olivat ilkeitä.

    "Kukaan ei vaan kysele perään, koska lasku maksetaan vasta parinkymmenen vuoden päästä kasvavina toimeentulomenoina ja rikoskuluina."

    Juu ei kyselekään, hoitoprosessiin joutuneen lapsen ennuste on huono sillä laitoskierre syrjäyttää. Se kuluerä tässä on erilaiset "pihlajalinnat" ei niinkään hoitotoimenpiteiden kohteet.

    Yrität ihan selvästi istua kahdella jakkaralla. Joko laillisen esivallan edesottamukset hyväksyy tai sitten ei hyväksy.

    Tämä tapaus taas jälleen kerran osoittaa että jos yhteiskunta luulee olevansa ihmista viisaampi ja hyveellisempi niin siitä ei tule muuta kuin pelkään vahinkoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Setä5 kirjoitti:

Taas tuli uutinen, että Pihlajalinnan hoitokodissa on jätetty vanhus heitteille. Eikö näitä yksityisiä, rahanahneiden johtajien vetämiä hoitolaitoksia saa millään kuriin. Luvataan hoitaa vanhukset, mutta todellisuudessa heidät jätetään hoitamatta, koska johtajat tarvitsevat tulospalkkionsa ja vähentävät hoitajia. Yksikin tällainen uutinen on liikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu