Pekka Perälle ympäristönsuojelupalkinto?

Puolet Kainuusta on saastunut Talvivaaran kaivoksen jätevesistä. Talvivaaran kaivoksen jätevesiongelmien takia valtio on joutunut syytämään Kainuun korpeen 500 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja ja se on vasta alkusijoitus. Saako Pekka Perä ympäristönsuojelupalkinnon?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pekalle myönnetään se vasta kun Talvivaaran ympäristötuhoihin etukäteen varatut kaikki kymmenettuhannet eurot on käytetty kaivoksen aiheuttamien ympäristön ongelmien korjaamisiin.

Äänestä
  • Pekka on jo palkintonsa saanut. On vetänyt vuosien saatossa miljoonia liiveihinsä. Niillä pärjäilee loppuelämän lekoisasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaltapesee kirjoitti:

Puolet Kainuusta on saastunut Talvivaaran kaivoksen jätevesistä. Talvivaaran kaivoksen jätevesiongelmien takia valtio on joutunut syytämään Kainuun korpeen 500 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja ja se on vasta alkusijoitus. Saako Pekka Perä ympäristönsuojelupalkinnon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu