Tiltut valehtelevat Niinistöstä

Niinistön suuri pätevyys korostuu, kun tiltut epätoivoisesti kirkuvat valeita hänen toiminnastaan.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"S. Niinistö ei vain huvikseen ole lähettänyt sotilaitamme ja jopa varusmiehiämme sekä sotalaivojamme ja hävittäjiämme Viroon harjoittelemaan USAn, NATOn, Viron kanssa sotaa Venäjää vastaan.

Taustalla on Niinistön salaiset sopimukset USAn kanssa, että Suomi NATOn isäntämaana puolustaa Viroa ja suojaa siten USAn sekä NATOn joukkoja ja niiden huoltoreittejä Virosta Suomeen sodassa Venäjää vastaan."

Törkeää valetta.

Ulkomailla voidaan harjoitella vain kansainvälisestä toiminnasta säädetyn lain perusteella. Toiminta hyväksytään utvassa puolustusministerin ehdotuksesta.

Rauhankumppanuus ei velvoita mihinkään operatiiviseen toimintaan, eikä se voimassa olevien lakien perusteella ole mahdollista.

Sota Venäjää vastaan kuuluu tiltujen märkiin uniin.

Äänestä

"Niinistö valehteli pokkana toki pussit silmien alla, että ei ole tietoinen eikä ole kuullutkaan eikä ole lähettämässäkään suomalaisia Viroon sotaharjoituksiin eikä ole kutsunut USAn ilmavoimia tänne harjoittelemaan kun oli tehnyt päätökset molemmista ja kun vain vähän Niinistön shown jälkeen suomalaisia sotilaita ja aseita lähti Viroon ja USAn F-16-taisteluosasto harjoitteli Suomessa."

Tökeröä valetta.

1. Jos kansainväliseen koulutukseen määrätty joukko on harjoitellut Virossa, niin se on ohjelman mukaista toimintaa ja hyväksytty utvassa ja puolustusbudjetissa.

2. Harjoittelua USA:n lento-osaston kanssa esitti USA ja ilmavoimat puolsi. Osasto tukeutui Viroon.

Äänestä

johtuvat osin siitä, etteivät tiltut tunne lainkaan presidentin valtuuksia.

Ne ovat hyvin pienet, sillä ulkopolitiikkaa johdetaan yhdessä valtioneuvoston kanssa. Päätösvalta on lopullisesti aina hallituksella ja eduskunnalla.
Presidentin pätevyys ja arvovalta nostavat hänen merkitystään.
Näin on käynyt Niinistölle.

Äänestä

arvojohtaja. Hän puhuu suomeksi suomalaisille vaikeistakin asioista.

Poliitikkojen kyvyttömyys ulkopolitiikassa on antanut Saulille tilaa.

Sipilä on täysin näkymätön ja Soini puhuu sekavia.

Äänestä

Niinistöstä korostavat Niinistön herättämää pelkoa näissä maanpettureissa.

Äänestä

Jotkut todella pelkäävät päteviä ja osaavia ihmisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saulimies kirjoitti:

Niinistön suuri pätevyys korostuu, kun tiltut epätoivoisesti kirkuvat valeita hänen toiminnastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu