Kävin verikokeessa ja kokeen jälkeen minulle laitettiin normaalisti pistoksen päälle haavateipistä ja haavatyynystä laastari päälle. Tunsin kuinka kyseinen laastari tuntui kireästi teipatulta ihoani vasten, otinkin tämän pois sitten alle tunnin päästä teippauksesta.
Iltapäivällä huomasin, että ihoni oli teippien kohdalta mennyt punaiseksi, mutta tyynyn alla oleva iho oli normaali. Kädessäni oli siis selvä neliskanttinen kuvio haavatyynystä jonka ympärillä on punainen alue. Nyt minulla on ollut tämä punainen kuvio jo kaksi päivää ihollani, se ei kirvele tai ole arka vain ja ainoastaan punainen. Tänä aamuna punaisuus oli vähän levinnyt kohti pistosjälkeä (illalla kokeilin Bepantheniä Novalain sijaan) ja näin aamulla Novalanin hieromisen jälkeen on taas mennyt parempaan suuntaan. Voiko siis haavateipistä ja laastareista saada tuollaisia oireita ja ihottumaa?
Iltapäivällä huomasin, että ihoni oli teippien kohdalta mennyt punaiseksi, mutta tyynyn alla oleva iho oli normaali. Kädessäni oli siis selvä neliskanttinen kuvio haavatyynystä jonka ympärillä on punainen alue. Nyt minulla on ollut tämä punainen kuvio jo kaksi päivää ihollani, se ei kirvele tai ole arka vain ja ainoastaan punainen. Tänä aamuna punaisuus oli vähän levinnyt kohti pistosjälkeä (illalla kokeilin Bepantheniä Novalain sijaan) ja näin aamulla Novalanin hieromisen jälkeen on taas mennyt parempaan suuntaan. Voiko siis haavateipistä ja laastareista saada tuollaisia oireita ja ihottumaa?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Liimapinnasta voi saada oireita.