Täällä meillä päin Hämeessä punikit

aloittivat sen terrorinsa, ja lahtasivat täysin syyttömiä ihmisiä. Tämän sitten valkoiset kostivat myöhemmin, teloitettujen punikkien hautoja on pitkin suon reunoja jne.

Eräässäkin joukkohaudassa on kymmenittäin teloitettuja, ja vieläpä naisia, jopa alaikäisiä. Olivat ihan punakaartilaisia ja osallisina sodassa.

Joten ei kannata kommarien liikaa uhota, se voi tulla kalliiksi.
856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eiköhän toisinto ole luvassa, pääsee suvakkipellet ja muut vasurit taas haudan lepoon.

Äänestä
  • Siltä alkaa näyttään, siinä samalla voidaan päästä eroon myös musuista.

    Äänestä

  • bnbnbnbnbnb kirjoitti:

    Siltä alkaa näyttään, siinä samalla voidaan päästä eroon myös musuista.

    Kokoomus ja kepu ovat nykyään suvakkipuolueita ja haluavat Suomeen lisää halpatyövoimaa ulkomailta.

    Äänestä

Punikkiongelma olis pitänyt hoitaa silloin, nyt on myöhäistä...

Äänestä

Luikurielämä oli yksin heille varattu oikeus, eikä sitä saanut mikään työnteko haitata.
Tilanne Suomessa 1917 oli ajautunut ennennäkemättömään sortovaltaan.
Psykopaattinen julmuus ja täydellisyyttä hipova riisto oli kansalaissodan perimmäinen syy Suomessa.
(Todennäköisesti oikeisto oli päässyt valtaan vaalivilpillä.)
Nyt tuo riistoporvari tuntuu yrittävän samaa.
Orjatyövoima on aina ollut riistoporvarin märkien unien aihe ja rikkauksien lähde.
!
Silloin oli orjuus ja kurjuus ja heillä kaikki valta, mutta nyt he ovat joutuneet olemaan sata vuotta ilman täydellistä riistoa.
Samaan kurjalistamiseen ja orjuuttamiseen he pyrkivät nyt sata vuotta myöhemminkin.

Äänestä
  • Kokoomus ja kepu ovat nyky Suomen köyhien kyykyttäjiä.

    Äänestä

Olivathan he menossa sinne Uralillekin, ja kyllähän he sinne pääsivätkin, vieläpä ilmaiseksi, toisten piikkiin, niinkuin tapanaan on.
Tässä filmissä on syväjäädytettyjä nazeja. Ei edes Lidlin pakastealtaassa voi olla kylmempää.


https://www.youtube.com/watch?v=LI0yKMO6J9Y

Äänestä

Pistäpä linkki aloitukseesi. Muutoin kukaan ei noteeraa urputustasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämäläinen.juu kirjoitti:

aloittivat sen terrorinsa, ja lahtasivat täysin syyttömiä ihmisiä. Tämän sitten valkoiset kostivat myöhemmin, teloitettujen punikkien hautoja on pitkin suon reunoja jne.

Eräässäkin joukkohaudassa on kymmenittäin teloitettuja, ja vieläpä naisia, jopa alaikäisiä. Olivat ihan punakaartilaisia ja osallisina sodassa.

Joten ei kannata kommarien liikaa uhota, se voi tulla kalliiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu