ja Hitlerin armeijoiden haamut pelottavat niin että kukaan tai mikään ei uskaltaisi enää hyökätä Venäjälle siinäkään tapauksessa että ydinaseita ei olisi keksitty. Venäjä on voittamaton, se on todistettu. Suuri pinta-ala ja luonnonolosuhteet yhdessä periksi antamattoman ja neuvokkaan kansan kanssa sen tekevät.
Kaarle XII:n, Napoleonin
eivoivoittaa
23<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
aseistautuminen on hyvä pelote.
Ennen viime sotia NL:lla oli enemmän tykkejä, panssareita ja lentokoneita kuin muulla maailmalla yhteensä. Ei oikein riittänyt, mutta onneksi jenkit toimittivat lisää.
Nyt Venäjä käyttää 20 % budjetista aseisiin. Vain P-Korea on edellä.
Kuka mahtaa uhata?
Jaa että kukako uhkaa? No Nato tietysti. Heti Nato hyökkäisi jos uskaltaisi. Kailottihan Reagankin että "Neuvostoliiton pommittamisen saa aloittaa" kun luuli, että se ei mene radioon. 1940-luvun lopulla USAn korkein sotilasjohto vaati Trumanilta lupaa pudottaa neukkulaan yli 30 atomipommia jne...
..heh, ne OVAT VAIN OPETTAVAISIA TARINOITA, seuraavan kerran on lämpökengät mukana, ja mennään SUORAAN MOSKOVAAN.....
Selektiiviseen venäläismuistiin jäävät vain voitetut sodat. Turpaankin kun tuli monta kertaa.
Turpaan tuli väliaikaisesti mutta lopulta tuli voitto. Niin se menee kiekkokisassakin, se on voittaja joka lopussa on voitolla eikä se joka johtaa eka erän jälkeen.
Mitä ihmeen höpötystä. Eivät tämän vuoden MM-kisat mitätöi edellisten vuosien mitaleita. Vai onko venäläisille historia yhtä jatkuvaa sotaa? Sillloinhan sitä ei voi kukaan koskaan voittaa.
Mitä mökellystä tuo on, tajuatko itsekään mitä yrität mökeltää?
Tuottaako suomenkielinen teksti taas vaikeuksia? Eikö siellä Pietarissa ole ketään, jolta voisit pyytää lukuapua?
Kerro jokin suursota jonka Venäjä on hävinnyt mongolivalloituksen jälkeen.
Te sinne Kälviän lahtarien perinneyhdistykseen tarviisitte kirjoitusapua suomenkielessä. Tai sitten ihan vaan sinä itse tarviisit parit sähkösokit.
No turpaan tuli esimerkiksi seuraavissa sodissa:
Liettuan sota 1558-83
Inkerin sota 1610-17
Smolenskin sota 1632-34
Turkin sota 1710-14
Itävallan perimyssota 1740-48
Toisen liittokunnan sota 1799
Kolmannen liittokunnan sota 1803-06
Neljännen liittokunnan sota 1806-07
Krimin sota 1853-56
Japanin sota 1904-05
Ensimmäinen maailmansota 1914-18
Afganistanin sota 1979-89
Mutta kovin kolaus oli tietenkin tappio kylmässä sodassa ja sitä seurannut imperiumin menetys suurilta osin.
Venäjän kannalta paikallisia pikkusotia lähinnä rajakahakoita, jotka eivät uhanneet Venäjää kokonaisuutena. Kuten Afganistanikin sota, ei siinä neukun itsenäisyys ollut uhattuna yhtään vähää. Siellä vuorillaan se resupekka-armeija lymysi ja sinne se jäikin, ei ylittänyt neukkulan rajaa.
Krimin sodastakin tai Turkin sodista vielä. Olisihan se ollut kivaa nähdä jos vastapuoli olisi yrittänyt KOKO Venäjän kukistamista. Haaveeksi olisi varmaan jäänyt.
Sinulla on epätoivoiset esimerkit.
tuo Venäjän kehu ja puolustelu.
Ei siitä ole kukaan kiinnostunut.
Vai ei Venäjän pääkaupungin miehitys ja ulkomaan asettama tsaari ole kuin pikkukahakka. Ompa leveät valeet tilanteesta, jossa valtakunta kukistettiin..
Noissa kaikissa sodissa Venäjällä on ollut vastassaan vähintään yksi suurvalta, Afganistania lukuunottamatta. Lisäsin sen siksi, että se ei ole ollut millekään suurvalle ns. helppo nakki.
Vai ei neukun itsenäisyys ollut uhattuna? Valtakuntahan hajosi mm. tuon viimeisen sotansa vaikutuksesta! Siis lakkasi olemasta!
Mutta ilmeisesti toinen maailmansota oli Japanille vain pikkukahakka, koska se ei valtiona lakannut olemasta!
” Turpaan tuli väliaikaisesti mutta lopulta tuli voitto. Niin se menee kiekkokisassakin, se on voittaja joka lopussa on voitolla eikä se joka johtaa eka erän jälkeen.”
Koskas se voitto lopulta tulee neukulle Afganistanissa? Tuli turpaan ja pois tultiin nenä veressä 1989. Maa romahti ja voitto katosi?
Sekä se, että armeijasta ja raskaasta teollisuudesta on pidetty huolta. Rautaa ja porukkaa olisi vastassa tarpeellinen määrä ja hyökkääjä tulisi selkä edellä takaisin itkua poraten. Lännen pullamössösukupolvesta ei siihen leikkiin enää olisi eikä Kiina haluaa sotimista.
Luen juuri Aatolaisen kirjaa ja se kyllä todistaa venäläisten kyvyn mobilisoida sellainen armeija, että hyökkääjä kaatuu, oli se ikinään kuka tahansa.
-----Mutta kovin kolaus oli tietenkin tappio kylmässä sodassa ja sitä seurannut imperiumin menetys suurilta osin.-----
Kapitalistiporvarit kaatoivat maan ensin kumottuaan sen yhteiskuntajärjestyksen. Ei siis kaatunut vaan kaadettiin sisäisten petturien toimesta.
Mieti miten 2. Msota päättyi Englannin osalta, imperiumi meni mutta neukun imperiumi vain kasvoi.
Tökeröä valetta.
Neuvostoliitto romahti kommunistisen järjestelmän menetettyä kaiken uskottavuuden kansan silmissä.
Valheelle luotu diktuuri ei kestänyt.
2.MS kasvatti NL:n aluetta,koska länsivallat suostuivat siihen, mitä MR-sopimuksessa oli Hitlerin kanssa sovittu. NL ylläpiti imperiumiaan pakolla, Britannia antoi itsenäisyyden alusmailleen.
…..NL ylläpiti imperiumiaan pakolla, Britannia antoi itsenäisyyden alusmailleen...….
N-liitto ei vienyt itsenäisyyttä Itä-Euroopan mailta muilta kuin balteilta. Englanti sitä vastoin hallitsi orjuudella, riistolla ja ryöstöllä Intiaa, Burmaa, Itä-Afrikkaa, Mesopotamiaa ja kaikkia alusmaitaan.
” N-liitto ei vienyt itsenäisyyttä Itä-Euroopan mailta muilta kuin balteilta. Englanti sitä vastoin hallitsi orjuudella, riistolla ja ryöstöllä Intiaa, Burmaa, Itä-Afrikkaa, Mesopotamiaa ja kaikkia alusmaitaan.”
Vei tasan tarkkaan Puolalta, Itä-Saksalta, Unkarilta, Tshekkoslovakialtaja osin Romanialta! Maihin istutettiin neukkujen nukkehallitus ja majoitettiin divisioonatolkulla neukkujen miehityssotilaita pienikin kansan tyytymättömyys kostettiin julmasti neukkuarmeijan taholta (1953Itä-Saksa, 1956 Unkari ja 1968 Tshekkoslovakia). Maiden oli oltava tiukasti neukun talutusnuorassa ja ne saivat luontaisetuna kaikki ”neukkuedut” eli surkeat palkat, ei vapaita vaaleja, mediaa, ay-liikettä eikä matkustusoikeutta ulkomaille. Lisänä vankileirit, urkinta ja tiukka poliiisi! Armeijat alistettiin neukkukomentoon!
Romahdus taas alkoi Prahan keväästä ja sitä joudutti myös Puolan Solidaarisuusliike!
1702 Pähkinälinna meni, siitä se alkoi.
Kaarle XII:n, Napoleonin ja Hitlerin sotilaita jäi henkiin enemmän kuin heidän johtamissaan sodissa kaatui. Samaa ei voi sanoa heitä vastaan taistelleista venäläisistä armeijoista.