liikaa rautaa?

hgfdg

Labrakokeissa hemoglobiini oli 166 ja veren rautavarastot s- ferritiini 396. Onko liikaa rautaa veressä ja miten sitä hoidetaan. Veri ei kelpaa luovutukseen, siis miten saisin rautavarastot alenemaan?

20

12445

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysylääkäriltä

      Miksi ei kelpaa luovutukseen?

      Verenluovutus on ainoa keino saada HB alemmas.

      • hgfdg

        Ikä yli 60v ja sairaus. Pitänee itse laskea puoli litraa, kun ei pääse labraankaan luovuttamaan, eikä ole varaa kuppaamiseen! :D


      • ironmummu
        hgfdg kirjoitti:

        Ikä yli 60v ja sairaus. Pitänee itse laskea puoli litraa, kun ei pääse labraankaan luovuttamaan, eikä ole varaa kuppaamiseen! :D

        mitä sinulle tehdään nyt


    • Venesectio

      Mieheltäni otetaan n kerran kuussa verta pois puoli litraa sairaalassa. (venesectio). Ferritiini pyritään pitämään alle sadan. Hemoglobiini hänellä on normaali.

      • Uuno

        Onko kukaan tutkinut syy-yhteyttä korkat rauta arvot ja muistisairaudet ?(aivosolut)


    • fdsfsadf

      Mulle voi luovuttaa kaiken ylimääräisen hemoglobiinin, itsellä se on aina alakanttiin, raudalla nousee hetkellisesti, mutta kun rautakuuri loppuu, Hb tippuu taas alle alarajan. Tätä tää on ollut jo yli 10 vuotta.

      • hyvähb

        Onko sulla keliakia tai suolistosairaus?

        Ne aiheuttavat anemiaa.

        Rauta
        HB:n viitearvot :
        Miehet: 134–167 g/l
        Naiset: 117–155 g/l

        Anemiaa aiheuttaa raudan riittämätön saanti, raskaus ja imetys (lisää raudan tarvetta), tee, kahvi, kofeiini, imeytymishäiriöt, hoitamaton keliakia, suolistosairaudet, erilaiset sairaudet, muiden ravintoaineiden puutokset (mm. B12, folaatti, C-vitamiini) ja runsaat kuukautiset.

        Lisäksi maidon kalsium tai kalsiumvalmisteiden käyttö sekä viljojen fytaatit, heikentää raudan imeytymistä. Juo vettä. Kalsiumia on lähes joka ruuassa, joten ilman maitoakin pärjää. Toki laadukkaat juustot, voi, kerma ja hapatetut maitotuotteet sitä vastoin ovat ok tai jopa terveysruokaa. Esimerkiksi useista juustoista saa arvokasta K2-vitamiinia.

        Rauta on tärkeä osa hemoglobiinia, jonka tehtävänä on kuljettaa happea kudoksille. Lisäksi rauta osallistuu punasolujen tuotantoon ja auttaa vapauttamaan energiaa hiilihydraateista ja rasvoista elimistön käyttöön.

        Aikuisen naisen saantisuositus on 15 milligrammaa vuorokaudessa ja suomalaiset naiset saavat rautaa keskimäärin 10 milligrammaa. Runsas liikunta suurentaa tarvetta hieman. Piilevä puutos esiintyy jopa 30 prosentilla hedelmällisessä iässä olevista naisista.

        Raudanpuuteanemia on lasten yleisin anemia. Länsimaissa sitä esiintyy 23 %:lla lapsista, ja suurimmassa riskissä ovat keskoslapset, taaperoikäiset (6 kk–2 v) ja murrosikäiset.
        http://www.potilaanlaakarilehti.fi/tiedeartikkelit/lapsen-raudanpuuteanemia/#.VFt6W_msWSo

        Tärkein lähde on punainen liha. Veri- ja maksaruoat ovat vielä parempia, mutta niitä käytetään hyvin vähän. Rautaa saa melko hyvin myös vaaleasta lihasta ja kalasta. Kasvikunnan tuotteista rauta imeytyy huonosti.

        Jos ravinnosta saa rautaa vain niukasti, elimistö ottaa tarvitsemansa raudan varastoistaan. Kun varastoihin syntyy vajausta, lihasten hapotus kovassa liikunnassa voi olla normaalia voimakkaampaa. Vasta varastojen tyhjennyttyä syntyy anemia, jonka tunnusmerkkejä ovat poikkeuksellinen väsymys ja hengästyminen. Lievä puutos ja anemia määritellään verikokeessa.

        Puutos korjataan rautavalmisteella. Rautavalmistetta EI SAA KÄYTTÄÄ varmuuden vuoksi, sillä liikasaanti on haitallista. Eli varmista verikokeella, että sinulla on anemia, ennen rautavalmisteen käyttöä.


        Tässä 2 hyvää valmistetta, joista ei saa vatsavaivoja eli vältä apteekin valmisteita. Otetaan maidottoman ja viljattoman ruuan kera (vältä myös kofeiinia). Myydään luontaistuotekaupoissa, nettikaupoissa ja Citymarket.

        http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-ferromax-tonic-strong-&product=91

        http://www.valioravinto.fi/kelasin-rauta


      • dasdsad

        Rautavarastot on kunnossa jne, mitään syytä tuolle Hb:n tippumiselle ei ole, se vaan ei pysy ja sillä hyvä... väsyttää muuten ihan penteleesti. Pitänee varmaan taas ottaa rautakuuri, että jaksaa opiskella.


      • hyvähb

        Korjaa ruokavalio, niin piristyt.


      • sfdfdsgfdgfhj
        hyvähb kirjoitti:

        Korjaa ruokavalio, niin piristyt.

        Kunnossa on, normaalia monipuolista perusruokaa, ei vaikutusta.


    • mmmhhhhöööö

      Meillä on niin eri vaivoja. Monet naiset ennen vaihdevuosia kärsivät melkein jatkuvasti matalasta hb:sta, joka sinällään ei ole haitallinen jos kuitenkin mennään reilussa satasessa. Itselläni hb keskimäärin 150 miehenä mutta trombosyytit selittämättömän alhaalla. ei syytä, ei selitystä. Senverran kuitenkin tähän, että veren ferriitipitoisuus ei suoraan markkeroi veren punasolujen määrää.

    • Venesektio

      Katso HKR labravastauksistasi. Jos se on yli raja-arvon tai yläkantissa ota yhteys lääkäriin . Tupakoitko! Pyydä tarkempia tutkimuksia! Liika rauta on vaaraksi maksalle.

      • hgfdg

        hkr 0,49 viite 0,39-0,50. En tupakoi. Kaikki muut tulokset viitearvojen sisällä, mutta yläkantissa.


    • hiiohoi23

      Onko aloittajalta diagnosoitu Hemokromatoosi (raudankertymäsairaus)?

    • Joukon

      Minulla on loistavat veriarvot paitsi ferritiini on pielessä arvo on 750. Minulle ei lääkäreiltä ole tullut mitään ohjetta mitä pitäisi tehdä.
      Minulla ei ole alkoholiongelmia koska en ole käyttänyt kymmeneen vuoteen ja silloinkin harvoin. Mitä minun tulisi tehdä? Minulla ei ole ylipainoa . Painoni on 77kg ja pituus 172cm. Ikäni on 68 vuotta. Olen pyytänyt päästä venesektioon mutta en ole saanut lähetettä. Lääkäri on toistuvasti levittänyt käsiään ja sanonut ettei hän tiedä.

      • foxtroti

        Yksityislääkärille menen itse, kun kunnallisessa tyssää. Yleislääkärin vastaanotto ei maltaita maksa. Tutkimukset tulevat kyllä kalliiksi. Jostain muusta joutuu tinkimään.


    • kuppaus

      Käy kuppauksessa. Yhdellä kuppauskerralla poistuu verta yhtä paljon kuin verenluovutuksessa, eli noin puoli litraa.

    • syöpis

      Oletko mies vai nainen? Viitearvot poikkeavat.
      Jos olet nainen niin jatkuvatko mensarit?
      Jos jatkuvat niin 166 on hälyttävän korkea!

      Vaimoni oli alle 5-kymppinen kun hänen Hb:sa oli 160 ja tsausesku lekuri oli tyytyväinen.
      Pari vuotta sen jälkeen tuli ensimmäinen aivohalvaus ja Hb lukema oli 192.
      Parin viikon välein venesektioita ja ohentelua mutta toimenpiteistä huolimatta halvaus uusiutui.
      Neljäs halvaus esiintyi samana iltana kun olin saanut vaimoni kotiin 4:n vrk:n jaksolta keskussairaalasta. Halvaus oli täydellinen.
      Nyt alkoivat perusteelliset tutkimukset jotka paljastivat harvinaisen verisyövän.
      Sytostaattipiikit ja muu lääkitys korjasivat veriarvot.

      Miehellä se on hieman toinen juttu. Oma Hb tasoni liikkuu rajoissa 169 > 158 riippuen elintavoista.

      Mielestäni Hb tason muutoksiin ja muihinkin veriarvojen poikkeavuuksiin, on syytä suhtautua täydellä vakavuudella.
      Jos vaimoni 160Hb vaiheessa asia olisi otettu vakavasti olisivat aivohalvaukset saattaneet jäädä tulematta.
      Älkää varauksitta luottako yleislääkäriin!

    • helpottaako

      Naisilla ferritiini yli 200, niin kait pitäis jo luovuttaa verta. Itselläni melkein 400 ja etsitty erinäisiin lihas ja niveltulehduksiin/särkyihin syytä jo vuosia. Vihdoin pääsin hematologille, väittivät että verenluovutus auttaa??? Saas kattoo kuin käy.

    • Anonyymi

      Mistä johtuu että ferritiini oli 14 ja tankkasin rautaa 100mg 2x päivässä 90 tablettia otin kun lääkäri määräsi.. 5 kertaa jouduin soittamaan ambulanssin vuonna 2023, sydämeen sattuu, hengitysvaikeuksia, huimausta, sekavuutta, liika hikoilua, punaisia pisteitä kehossa, kutinaa yms. Kun päätin lopettaa raudan niin olo parani kuukaudessa ja nyt voinut ihan hyvin melkeen vuoden.. Tosin maksan syönti välillä aiheuttaa samoja oireita muttei niin rajuja kun määrät pienempiä, siis ja ferritiini nousi 19, kuulemma voisi olla joku harvinainen maksa sairaus mikä näyttää väärää ferritiiniä vaikka keho täynnä rautaa.. Tarkoittaako tämä että minun pitää siis välttää rautaa, myös hampurilaisia yms aina kun syön viikon hamppareita oireet palaavat.. Ihmettelen mistä kyse? Onko minulla muka niin paha raudanpuute että keho reagoi näin ja pitäisi vain totuttaa keho, ei mitään järkeä mielestäni.. Itse epäilen että minulla on raudankertymä sairaus ja maksa sökönä koska olen keltainen ja kutosen edelleen. Lisäksi kipuja maksan kohdalla. Eli jospa nuo minun ferritiini arvot ei pidä paikkaansa tai sit minussa sekä osin liikaa että liian vähän rautaa jos vaikka maksakirroosi. Ihmettelen kun lääkärit on eri linjoilla mikä minulla on, toiset sanoo liian vähän rautaa ja toiset että rauta ei sinulle sovi koska kehoni ei sitä jostain syystä siedä. Vähän veikkaan että on liikaa rautaa, ja joku harvinainen maksa sairaus mikä sotkee tota ferritiini testiä, näin kuulemma voi olla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      149
      1215
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1038
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      214
      780
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      63
      725
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      716
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      44
      621
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      554
    Aihe