Peukkupaikka 28.1.16

Matt.26:36-42

Sitten Jeesus tuli opetuslasten kanssa Getsemane-nimiseen paikkaan ja sanoi heille:"Jääkää te tähän siksi aikaa kun minä käyn tuolla rukoilemassa."Pietarin ja Sebedeuksen hän otti mukaansa. Murhe alkoi ny ahdistaa häntä ja hän joutui tuskan valtaan. Hän sanoi heille:"Olen tuskan vallassa, kuoleman tuskan. Odottakaa tässä ja valvokaa minun kanssani."
Hän meni vähän kauemmaksi ja heittäytyi kasvoilleen maahan ja rukoili:"Isä, jos se on mahdollista, niin menköön tämä malja minun ohitseni. Mutta ei niin kuin minä tahdon vaan niin kuin sinä."
Hän palasi opetuslasten luo ja tapasi heidät nukkumasta. Silloin hän sanoi Pietarille:"Ettekö edes hetken vertaa jaksaneet valvoa kanssani? Valvokaa ja rukoilkaa ettette joudu kiusaukseen. Tahtoa ihmisellä on mutta luonto on heikko."

Surullista.

Koska näinhän se on usein että jos ystävällä on huolia niin omat tarpeemme menevät kuuntelemisen ja myötäelämisen edelle

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lightning_Star

      Niin... ettei nukkuisi vaan valvoisi. Nukkumisen tilahan voidaan hengellisesti käsittää myös sellaisena, ettei näe mitä ympärillä tapahtuu, eikä tiedosta asioita.

      Niin... joskus osoitus siitä, että on aikaa kuunnella, voi olla toiselle lähimmäiselle se signaali, että hänen hätänsä nähdään ja kuullaan... voi olla tilanne jossa ihminen kaipaa, että edes yksi ihminen jäisi kuuntelemaan... olemaan hetken vierellä, jakamassa asioita, jotta jaksaa taas jatkaa.

      Millaisen kuvan annamme Jumalastamme, jos emme näe käydä lähimmäistemme vierelle?
      Eikö juuri uskovien kautta, tulisi ilmentyä lähimmäisillemme kristuksen kaltaisuus?

    • Lightning_Star

      Toiselle lähimmäiselle voi olla tärkeää, että hänen vierellään ollaan. Sanat voi kaikua tyhjänä rakkaudesta, jos se ei kohtaa käytäntöä arjessa. Se että on vierellä, on itsessään osoitus rakkaudesta.

      Lähimmäisen tulisi saada kohdata kristus toisessa lähimmäisessä.

    • Lightning_Star

      Evankeliumi.
      Sen tulisi paljastaa meille mitä on lähimmäisyys, mitä on olla lähimmäinen toiselle lähimmäiselle.

      Jeesuksen välittämä suunnaton rakkaus meitä kohtaan, tulisi tulla eläväksi elämäksi ja olla valona meille ja meissä...jotta emme olisi ja toimisi kuten ennen olisimme toimineet, kun olimme joskus kuolleessa tilassa rikkonaisuuteemme alle jääneinä.

      Evankeliumi on vapauttava sanoma ja se on elämäksi, josta tulisi riittää jaettavaa lähimmäisillemme, joita tiellä kohtaamme.

      • Kiitos ls. Ainakin minua sinun ystävällinen asennoituminen koskettaa ja se vaikuttaa.


      • Lightning-Star

        :)
        Hänessä on rakkaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      102
      9613
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4957
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      55
      4692
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2421
    5. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      0
      1880
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      105
      1652
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      45
      1458
    8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      57
      1391
    9. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      49
      1361
    10. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1296
    Aihe