Suomal. koivumetsä + Burkha samassa postimerkissä

Sellaisen postimerkin on kuulemma Posti julkaisemassa.

Jaa-a. Miten mahtais olla. Julkaisisiko vaikkapa S-Arabia tai Iran postimerkin, jossa olisi moskeija ja/tai minareetti ja/tai koraani ja vähäpukeinen länsinainen, viinilasi kädessään, kilistelemässä homo- ja lesbokaveridensa kanssa? Ja tuo homo olisi vaikka Tom of Finland vetimissä?
1064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ihmettelenpä tässä heti perään miksi mahdoin kirjoittaa Burkhan isolla. Suonenveto sormessa?

Äänestä

Käsitin, että postimerkkejä on kokonainen sarja (ainakin 8 kpl?) ja että nuo mainitsemasi eivät ole samassa postimerkissä. Tarkistapas asia ennen kuin jatkat. Postimerkkisarjan tarkoituksen piti muistaakseni juuri olla esim. länsimaisen sananvapauden puolustaminen, luonnonsuojelu, naisten asema... Itsekin taidan vähän googlettaa... :)

Äänestä
  • Minä ymmärsin että olisivat samassa merkissä. Ja muita vastaavia "vastakkainasetteluita", ainakin näennäöisesti ristiriidassa keskenään olevat kuvat, herättämään ajatuksia.

    Voi olla että olen ymmärtänyt väärin mitä radiossa selitettiin, ovat kenties vain samassa arkissa. jossa useita eri merkkejä.

    Äänestä

  • Samassa merkissäpä ovat koivumetsä ja nigab-nainen.

    Äänestä

  • en.ole.varma kirjoitti:

    Minä ymmärsin että olisivat samassa merkissä. Ja muita vastaavia "vastakkainasetteluita", ainakin näennäöisesti ristiriidassa keskenään olevat kuvat, herättämään ajatuksia.

    Voi olla että olen ymmärtänyt väärin mitä radiossa selitettiin, ovat kenties vain samassa arkissa. jossa useita eri merkkejä.

    Taitavat olla juuri samassa arkissa mutta eri merkeissä...

    Äänestä

On noissa postimerkeissä ollut varmasti sinuakin ja teitä muita maahanmuuttokriitisiä sotilaita miellyttäviä aiheita, kuten mm. tiukoissa nappanahkahousuissa pullottava kyrpä.

Äänestä

Burkha ei kyllä Suomeen sovi. Hunnut ovat ok.

Äänestä
  • Entäs jos pakkasella peittää päänsä niin että vain silmät pilkottavat? Eikös se ole tuomittava uskonnollinen kannanotto?

    Äänestä

  • Eri juttu.

    Äänestä

En tiedä, mutta haluaisin pillun ja kullin samaan postariin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vasta.vuoroisuus kirjoitti:

Sellaisen postimerkin on kuulemma Posti julkaisemassa.

Jaa-a. Miten mahtais olla. Julkaisisiko vaikkapa S-Arabia tai Iran postimerkin, jossa olisi moskeija ja/tai minareetti ja/tai koraani ja vähäpukeinen länsinainen, viinilasi kädessään, kilistelemässä homo- ja lesbokaveridensa kanssa? Ja tuo homo olisi vaikka Tom of Finland vetimissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu