Veronmaksajien kyky ylläpitää Suomessa 52 000 maatilaa jättimäisten 5 miljardin verovaroista maksettujen tukien varassa on kyseenalaistettava nopeasti. On täysin kohtuutonta, että joka tunti yötä päivää arkena ja viikonloppuna verorahaa lähetetään yli 570 000 euroa vastikkeetta näille tiloille.
Maatalouden tukeen yli 570 000 e joka tunti
570000euoapertunti
4881757
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 488
Vanhimmat
Kaikkien suomalaisten pitää juoda kotimaista lehmänmaitoa, maksoi mitä maksoi ja olkoot terveellistä tai ei.
MTK:n käsky
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Työpaikat
Alennuskoodit
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
Auta pitämään palsta siistinä. Ilmoita asiattomasta, rasistisesta, herjaavasta tai väärällä palstalla olevasta viestistä klikkaamalla viestin yhteydessä olevaa linkkiä. Rasistiset viestit ja rasistiset ilmaukset ovat Suomi24:n keskusteluissa kielletty. Tutustu keskustelun sääntöihin täällä.
Chattaa maailman menosta ·
Keskustelut
Tänään 14.10
Kuka Suomen "huippuartisteista" esittäisi samaa
kuin Selänne? Tämähän on tietenkin hypoteettinen kysymys, koska artistit ovat niin julkisuusherkkiä etteivät uskalla te
9
Tänään 14.10
Vassunaiset Li ja A-K heräsivät todellisuuteen
Nyt Li Andersson ja Aino-Kaisa Pekonen tuomitsevat seksuaaliset häirinnät. Molemmat syyttivät koko tammikuun ajan vain suomalaisia mieh
0
Tänään 14.10
Voisiko joku Helsingin Rajat kiinni mielenosoituks
een menijä laittaa siitä videota nettiin jotta voisi seurata asiaa? Kiitos jo etukäteen ja tsemppiä mielenosoitkseen osallistujill
15
Tänään 14.10
Maatalouden tukeen yli 570 000 e joka tunti
Veronmaksajien kyky ylläpitää Suomessa 52 000 maatilaa jättimäisten 5 miljardin verovaroista maksettujen tukien varassa on ky
2
Tänään 14.10
Talvivaara - Suomalainen JÄTTIVIRHE
Katso tämä doku ja huokaa syvään. Jo aivan alussa Matti Vanhanen lupaa myydä valtion omaisuutta ja laitaa Talvivaaraan! http
10
Tänään 14.06
Bensiini Euuropan
Polttoaineen hinta Suomessa Euroopan kovimpia – neljässä maassa litrahinta alle euron.
0
Tänään 14.05
Sipilä teki hukkareissun Venäjälle
Pääministeri Sipilä tapasi Venäjän Medvedevin, kätteli tämän ja palasi takaisin Suomeen. Se oli surkein pä
38
Tänään 14.05
Leijona koru kaikille nyt ihan piruuttaan...
Suvakeille ja hyysäreille on tehtävä vastaisku, ei suvakit päätä minkälaisia koruja Suomessa saa pitää. H
28
Tänään 14.03
Teemu, Hallis ISIS,n listoilla?
Saattaa olla vaarallista porukkaa.
0
Tänään 14.03
Kwöhöm!
Toimitusministewiö laittoi meidät Affikan matkalle lamppuhawjan kaa! IHQUIIIII!!!! Me tuomme ainakin 560.000 neekewiä, siis huippu,-
1
Tänään 14.02
Vanhus putsattiin omaisuudestaan Hyvinkäällä
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1454120919341.html Poliisi pyytää havaintoja tapauksesta.
11
Tänään 14.01
Taas poliisi kaunistelee turviksien rikostilastoa
Helsingissä VOK:ssa tappelu ja neljä partiota paikalle. Poliisi ilmoitti välittömästi ei tee rikosilmoitusta. Jos poliisi kir
0
Tänään 14.01
Toreilla juorutaan
Mahtaako olla totta kun ihmiset puhuvat että itäraja vuotaa, että olisi rajanylityksiä joista viranomainen ei tiedota kansalaisia?
0
Tänään 13.59
CARUNA SÄHKÖNSIIRRON HUIMAT KOROTUKSET
Uutiset Politiikka Politiikka 12.12.2013 klo 14:07 | päivitetty 12.12.2013 klo 16:55 Soini tylyttää Fortum-kauppoja: Ei järjen
0
Tänään 13.58
Hiton hyvä kun ilmat lauhtui
Tuhansilla ihmisillä on hengitysvaikeuksia kovilla pakkasilla, tästä pluskelistä on suuri apu näille ihmisille. Jatkuisi vaan
21
Tänään 13.56
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi aina kirjoituksissaan?
1
Tänään 13.56
20 000 euron kiiski ?
Siis,. matalapalkkaisen vuoden tuloilla joku kyhännyt aivan järkyttävän näköisen puuhirviön ...Onko lastensairaall
16
Tänään 13.55
PAINUKAA SUVAKIT VITTUUN SUOMESTA
Tuollaisia saatanan räkänenäisiä loisia tämä maa ei tarvitse, lähtekää helvettiin täältä j
15
Tänään 13.55
Poliisilta opetus video naisen asemasta Suomessa..
No vihdoin tajutaan asia mitä pitää opettaa noille pakolaisille vokeissa Suomen laista. Nyt vain on kaikilta tuon videon nähneilt&
9
Tänään 13.51
Sähkön siirtohinnat "vähän" pompsahtaa... :D
Fortum myi taannoin sähkön siirtoverkot parin miljardin ylihinnalla Carunalle, joka on pääosin ulkomaisten pääomasijoitt
24
Luetuimpia
rasismi suomessa...
“Eemelillä ei saa enää olla kaulassa Suomileijona-korua” Se kuulemma herättää rasistisia ajatuksia... voi herranjumala mihin tää maailma on menny... 25.01.2016 13:31, 2506 lukukertaa InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä! Nainen kirjoittaa 24.1.-16 julkisessa p
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Työpaikat
Alennuskoodit
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa Sipilä teki hukkareissun Venäjälle
Sipilä teki hukkareissun Venäjälle
taaltapesee
30.1.2016 8:57
Pääministeri Sipilä tapasi Venäjän Medvedevin, kätteli tämän ja palasi takaisin Suomeen. Se oli surkein pääministerivierailu, mitä Venäjälle on koskaan Suomesta tehty.
Venäjältä rajan yli tulevista pakolaisista ei sovittu mitään, mutta Sipilä lupasi sentään pitää puhelinyhteyttä Medvedevin kanssa yllä. Sitä ennen Sipilän on opeteltava venäjää, mutta jos se käy häneltä yhtä nopeasti kuin Suomen kansantalouden kaataminen, niin ei hätää.
Ilmianna
Jaa
38 Vastausta
ProPatria
30.1.2016 10:02
Uusi
Niin, Venäjähän sai sanottua nyt asiansa. Jos Suomi kerran haluaa kumartaa ja kuulua läntiseen liittoon, niin muukalaisia voi sitten virrata Venäjältäkin. Sen Medvedev teki selväksi. EU on pussittanut Suomen oman itsekkyytensä kaatopaikaksi.
Näkyi hyvin eilisessä tapaamisessa Medvedevin vaivautunut, hieman huvittunut ylenkatse Suomen hyysärien edusmiehen.. pääministeriksi myös kutsutun anarkistipellen suhteen.
Kommentoi
Ilmianna
Jaa
1 VASTAUS:
Uusi
delta00
30.1.2016 11:29
Voiko muuta osoittaa kuin, että venäjällä tämä suomen touhu on yksi suuri vitsi. Suomen poliittinen eliitti ei vain näe itse sitä, näkevät vain keisarin uudet vaatteet, uuden uljaan kulttuurin sen tuoman rikkauden ja kansan.
Tuo venäläisten "puhuttaminen" on nähty jo Speden sketsissä -80 luvulla, mutta voiko suomen hallinto olla niin lapsellinen, ettei aikuisen oikeasti näe asian olevan juuri niin, turha sitä on mennä venäjälle toistelemaan.
Sanotaan, että sitä saa mitä tilaa - onko suomen kansa ja suomalaiset ihan oikeasti muka tilanneet tätä, vai mennäänkö vai usan, saksan ja ruotsin tilausten mukaisesti vastoin kansalaisten perimmäistä tahtoa rakentaa omaa isänmaataan ilman petturihallitusten toistuvaa uhkailua ja yltyviä rapaustushankkeita.
Uhkailua, joka uskalletaan esittää vain omalla kansalle, puolustamatta sitä yhtä suurella uholla kaikkia takkuutusten tarvitsijoita vastaan ja olemalla jämäkästi sen maan asialla, joka näiden "palkankin" maksaa.
Jos tämä palkkatulo täällä on niin heikkoa, ettei se edellytä tämän suurempaa panosta, rajat ovat auki näillekin, parempien korruptiohankkeiden kultakaivoksiin.
Täältä on jo kaikki myyty, pohjavesiä lukuunottamatta, täällä ei ole veljeskunnalla enää mitään jaettavaa.
Kommentoi lainaten
Ilmianna
Jaa
pöpilästä
30.1.2016 10:07
Uusi
Suomi on nyt niin huteroissa käsissä, että hirvittää - varmaan venäläisiäkin.
Kom valvonnasta.
Putin on tietenkin suurin pomo.
http://www.hs.fi/koti/a1450763090137
noin on.
KANSALLISET MAATALOUSTUET 2MRD HETI POIS!!!!
Aivan,.
MTK on tukijussien junntajärjestö.
Maataloustoiminta on yritystoimintaa,jonka tulee kannattaa itse itsensä.!!!!
Jos se ei kannata niin toiminta ei ole terveellä pohjalla!
ja Muussa tapauksessa se on siis selvää sosiaalitukea kun tuki tulee samasta verosäkistä
kuin muutkin tuet.Näin olen sen tukeminen tulee lopettaa. Ruoka riittää kyllä.
Sitä heitetään Suomesakin roskiin miljoonia tonneja vuodessa!
Ihan vertailun vuoksi,sillä todellisia tukiloisia ovatkin KOk ja kepu!
Maatalousperheet ovat muita rikkaampia
"Tilastokeskuksen mukaan maanviljelijöiden käytettävissä olevat tulot olivat vuonna 2008 jopa 49 prosenttia korkeammat kuin keskivertokotitalouden. Henkeä kohti laskettuna tulot olivat 17 prosenttia korkeammat. Erot ovat kasvaneet 1990-luvulta." [2]
Vuonna 2008 maatalousyrittäjäkotitalouden käytettävissä oleva mediaanitulo oli 51 753 euroa, palkansaajaperheen 41 127 euroa, ero 26 % (työntekijäperheeseen 38 %). Tulot henkeä kohden ovat samansuuntaisia. [4] Koska maatiloja on 63 000[5], 4 miljardin tuki tekee tilaa kohden on 64 000 euroa, siis enemmän kuin tuo tilan mediaaninettotulo. Maataloustyön arvo on siis negatiivista kuten eräiden Neuvostoliiton teollisuuskombinaattien.
Esimerkkejä
"Ison viljatilan tulos on hyvän satovuoden jälkeen 36 000 euroa", mistä suoria tukia 106 000 euroa[6], epäsuoria tukia ehkä puolet lisää. "Liikevaihdosta maataloustukien eli tilatuen, ympäristötuen ja LFA-tuen osuus oli viime vuonna Taruman laskelmien mukaan noin 55 % eli 106 000 euroa"[6]. Päälle tulevat mm. protektionistinen hintatuki (tullit, tuontirajoitukset, vientituet ym.), lomituskustannukset (jotka muiden alojen yrittäjät ja työntekijät maksavat työpanoksellaan) jne. sekä puuttuvat ympäristöhaittaverot, lisäksi maataloudella on verotuksellisia etuoikeuksia muiden alojen kustannuksella.
http://liberalismi.net/wiki/Maataloustuet
Kyllä.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Näinpä.
Mitä uliset.
Olet pelle.
Mtkmafia.
Kepupelle vauhdissa.
Käntty.
Maatalousmafia.
Maaatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalosumafia.
Maatalousmafia.
maatalosumafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Aivan.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Näinpä.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Näinpä.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
ok.
Kyrsä.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
ÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Maatalousmafia.
Maatalosumafia.
Maatalousmafia.
Näinpä.
Maatalousmafia.
Järkyttävä.
Maatalousmafia.
Justiin näin.
Maatalousmafia.
Maatalosmafia.
Näin on.
Maatalousmafia.
Kepu pettää AINA.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
maatalousmafia
Kyllä
Näinpä.
Uliuliuliuli.
Maatalousmafia.
Aina.
Näinpä.
Maatalousmafia.
Näinpä.
Voi päälle.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatausmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Näitä turhia viestejä suoli24.fi:n Maailman menoa moderointi ei poista, mutta jatkuvasti kyllä ihan asiallisia viestejä. PersKeKo mode haluaa pilata maataloutta kriittisesti käsittelevät ketjut.
Maatalousmafia.
Malousmafia.
ok.
Maatalousmafia.
Juu.
Se muuten tekee joka ikinen tunti 11 Euroa jokaista maatilaa kohti! On aivan käsittämätön rahantulo!
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Työpaikat
Alennuskoodit
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
Auta pitämään palsta siistinä. Ilmoita asiattomasta, rasistisesta, herjaavasta tai väärällä palstalla olevasta viestistä klikkaamalla viestin yhteydessä olevaa linkkiä. Rasistiset viestit ja rasistiset ilmaukset ovat Suomi24:n keskusteluissa kielletty. Tutustu keskustelun sääntöihin täällä.
Chattaa maailman menosta ·
Keskustelut
Tänään 14.10
Kuka Suomen "huippuartisteista" esittäisi samaa
kuin Selänne? Tämähän on tietenkin hypoteettinen kysymys, koska artistit ovat niin julkisuusherkkiä etteivät uskalla te
9
Tänään 14.10
Vassunaiset Li ja A-K heräsivät todellisuuteen
Nyt Li Andersson ja Aino-Kaisa Pekonen tuomitsevat seksuaaliset häirinnät. Molemmat syyttivät koko tammikuun ajan vain suomalaisia mieh
0
Tänään 14.10
Voisiko joku Helsingin Rajat kiinni mielenosoituks
een menijä laittaa siitä videota nettiin jotta voisi seurata asiaa? Kiitos jo etukäteen ja tsemppiä mielenosoitkseen osallistujill
15
Tänään 14.10
Maatalouden tukeen yli 570 000 e joka tunti
Veronmaksajien kyky ylläpitää Suomessa 52 000 maatilaa jättimäisten 5 miljardin verovaroista maksettujen tukien varassa on ky
2
Tänään 14.10
Talvivaara - Suomalainen JÄTTIVIRHE
Katso tämä doku ja huokaa syvään. Jo aivan alussa Matti Vanhanen lupaa myydä valtion omaisuutta ja laitaa Talvivaaraan! http
10
Tänään 14.06
Bensiini Euuropan
Polttoaineen hinta Suomessa Euroopan kovimpia – neljässä maassa litrahinta alle euron.
0
Tänään 14.05
Sipilä teki hukkareissun Venäjälle
Pääministeri Sipilä tapasi Venäjän Medvedevin, kätteli tämän ja palasi takaisin Suomeen. Se oli surkein pä
38
Tänään 14.05
Leijona koru kaikille nyt ihan piruuttaan...
Suvakeille ja hyysäreille on tehtävä vastaisku, ei suvakit päätä minkälaisia koruja Suomessa saa pitää. H
28
Tänään 14.03
Teemu, Hallis ISIS,n listoilla?
Saattaa olla vaarallista porukkaa.
0
Tänään 14.03
Kwöhöm!
Toimitusministewiö laittoi meidät Affikan matkalle lamppuhawjan kaa! IHQUIIIII!!!! Me tuomme ainakin 560.000 neekewiä, siis huippu,-
1
Tänään 14.02
Vanhus putsattiin omaisuudestaan Hyvinkäällä
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1454120919341.html Poliisi pyytää havaintoja tapauksesta.
11
Tänään 14.01
Taas poliisi kaunistelee turviksien rikostilastoa
Helsingissä VOK:ssa tappelu ja neljä partiota paikalle. Poliisi ilmoitti välittömästi ei tee rikosilmoitusta. Jos poliisi kir
0
Tänään 14.01
Toreilla juorutaan
Mahtaako olla totta kun ihmiset puhuvat että itäraja vuotaa, että olisi rajanylityksiä joista viranomainen ei tiedota kansalaisia?
0
Tänään 13.59
CARUNA SÄHKÖNSIIRRON HUIMAT KOROTUKSET
Uutiset Politiikka Politiikka 12.12.2013 klo 14:07 | päivitetty 12.12.2013 klo 16:55 Soini tylyttää Fortum-kauppoja: Ei järjen
0
Tänään 13.58
Hiton hyvä kun ilmat lauhtui
Tuhansilla ihmisillä on hengitysvaikeuksia kovilla pakkasilla, tästä pluskelistä on suuri apu näille ihmisille. Jatkuisi vaan
21
Tänään 13.56
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi aina kirjoituksissaan?
1
“Eemelillä ei saa enää olla kaulassa Suomileijona-korua” Se kuulemma herättää rasistisia ajatuksia... voi herranjumala mihin tää maailma on menny... 25.01.2016 13:31, 2506 lukukertaa InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä! Nainen kirjoittaa 24.1.-16 julkisessa p
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Työpaikat
Alennuskoodit
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
Auta pitämään palsta siistinä. Ilmoita asiattomasta, rasistisesta, herjaavasta tai väärällä palstalla olevasta viestistä klikkaamalla viestin yhteydessä olevaa linkkiä. Rasistiset viestit ja rasistiset ilmaukset ovat Suomi24:n keskusteluissa kielletty. Tutustu keskustelun sääntöihin täällä.
Chattaa maailman menosta ·
Keskustelut
Tänään 14.10
Kuka Suomen "huippuartisteista" esittäisi samaa
kuin Selänne? Tämähän on tietenkin hypoteettinen kysymys, koska artistit ovat niin julkisuusherkkiä etteivät uskalla te
9
Tänään 14.10
Vassunaiset Li ja A-K heräsivät todellisuuteen
Nyt Li Andersson ja Aino-Kaisa Pekonen tuomitsevat seksuaaliset häirinnät. Molemmat syyttivät koko tammikuun ajan vain suomalaisi
0
Tänään 14.01
Toreilla juorutaan
Mahtaako olla totta kun ihmiset puhuvat että itäraja vuotaa, että olisi rajanylityksiä joista viranomainen ei tiedota kansalaisia?
0
Tänään 13.59
CARUNA SÄHKÖNSIIRRON HUIMAT KOROTUKSET
Uutiset Politiikka Politiikka 12.12.2013 klo 14:07 | päivitetty 12.12.2013 klo 16:55 Soini tylyttää Fortum-kauppoja: Ei järjen
0
Tänään 13.58
Hiton hyvä kun ilmat lauhtui
Tuhansilla ihmisillä on hengitysvaikeuksia kovilla pakkasilla, tästä pluskelistä on suuri apu näille ihmisille. Jatkuisi vaan
21
Tänään 13.56
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi aina kirjoituksissaan?
1
Tänään 13.56
20 000 euron kiiski ?
Siis,. matalapalkkaisen vuoden tuloilla joku kyhännyt aivan järkyttävän näköisen puuhirviön ...Onko lastensairaall
16
Tänään 13.55
PAINUKAA SUVAKIT VITTUUN SUOMESTA
Tuollaisia saatanan räkänenäisiä loisia tämä maa ei tarvitse, lähtekää helvettiin täältä j
15
Tänään 13.55
Poliisilta opetus video naisen asemasta Suomessa..
No vihdoin tajutaan asia mitä pitää opettaa noille pakolaisille vokeissa Suomen laista. Nyt vain on kaikilta tuon videon nähneilt&
9
Tänään 13.51
Sähkön siirtohinnat "vähän" pompsahtaa... :D
Fortum myi taannoin sähkön siirtoverkot parin miljardin ylihinnalla Carunalle, joka on pääosin ulkomaisten pääomasijoitt
24
Luetuimpia
rasismi suomessa...
“Eemelillä ei saa enää olla kaulassa Suomileijona-korua” Se kuulemma herättää rasistisia ajatuksia... voi herranjumala mihin tää maailma on menny... 25.01.2016 13:31, 2506 lukukertaa InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä! Nainen kirjoittaa 24.1.-16 julkisessa p
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Työpaikat
Alennuskoodit
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
Auta pitämään palsta siistinä. Ilmoita asiattomasta, rasistisesta, herjaavasta tai väärällä palstalla olevasta viestistä klikkaamalla viestin yhteydessä olevaa linkkiä. Rasistiset viestit ja rasistiset ilmaukset ovat Suomi24:n keskusteluissa kielletty. Tutustu keskustelun sääntöihin täällä.
Chattaa maailman menosta ·
Keskustelut
Tänään 14.10
Kuka Suomen "huippuartisteista" esittäisi samaa
kuin Selänne? Tämähän on tietenkin hypoteettinen kysymys, koska artistit ovat niin julkisuusherkkiä etteivät uskalla te
9
Tänään 14.10
Vassunaiset Li ja A-K heräsivät todellisuuteen
Nyt Li Andersson ja Aino-Kaisa Pekonen tuomitsevat seksuaaliset häirinnät. Molemmat syyttivät koko tammikuun ajan vain suomalaisi
0
Tänään 14.01
Toreilla juorutaan
Mahtaako olla totta kun ihmiset puhuvat että itäraja vuotaa, että olisi rajanylityksiä joista viranomainen ei tiedota kansalaisia?
0
Tänään 13.59
CARUNA SÄHKÖNSIIRRON HUIMAT KOROTUKSET
Uutiset Politiikka Politiikka 12.12.2013 klo 14:07 | päivitetty 12.12.2013 klo 16:55 Soini tylyttää Fortum-kauppoja: Ei järjen
0
Tänään 13.58
Hiton hyvä kun ilmat lauhtui
Tuhansilla ihmisillä on hengitysvaikeuksia kovilla pakkasilla, tästä pluskelistä on suuri apu näille ihmisille. Jatkuisi vaan
21
Tänään 13.56
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi aina kirjoituksissaan?
1
Tänään 13.56
20 000 euron kiiski ?
Siis,. matalapalkkaisen vuoden tuloilla joku kyhännyt aivan järkyttävän näköisen puuhirviön ...Onko lastensairaall
16
Tänään 13.55
PAINUKAA SUVAKIT VITTUUN SUOMESTA
Tuollaisia saatanan räkänenäisiä loisia tämä maa ei tarvitse, lähtekää helvettiin täältä j
15
Tänään 13.55
Poliisilta opetus video naisen asemasta Suomessa..
No vihdoin tajutaan asia mitä pitää opettaa noille pakolaisille vokeissa Suomen laista. Nyt vain on kaikilta tuon videon nähneilt&
9
Tänään 13.51
Sähkö pompsahtaa... :D
Fortum myi taannoin sähkön siirtoverkot parin miljardin ylihinnalla Carunalle, joka on pääosin ulkomaisten pääomasijoitt
24
Luetuimpia
rasismi suomessa...
“Eemelillä ei saa enää olla kaulassa Suomileijona-korua” Se kuulemma herättää rasistisia ajatuksia... voi herranjumala mihin tää maailma on menny... 25.01.2016 13:31, 2506 lukukertaa InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä! Nainen kirjoittaa 24.1.-16 julkisessa p
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKea
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KepuPELLE.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Kepu pettää AINA.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Tukikepupellet.
Maatalousmafia.
Näitä turhia viestejä suoli24.fi:n Maailman menoa moderointi ei poista, mutta jatkuvasti kyllä ihan asiallisia viestejä. PersKeKo mode haluaa pilata maataloutta kriittisesti käsittelevät ketjut..
Maatalousmafia.
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Työpaikat
Alennuskoodit
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
Auta pitämään palsta siistinä. Ilmoita asiattomasta, rasistisesta, herjaavasta tai väärällä palstalla olevasta viestistä klikkaamalla viestin yhteydessä olevaa linkkiä. Rasistiset viestit ja rasistiset ilmaukset ovat Suomi24:n keskusteluissa kielletty. Tutustu keskustelun sääntöihin täällä.
Chattaa maailman menosta ·
Keskustelut
Tänään 14.10
Kuka Suomen "huippuartisteista" esittäisi samaa
kuin Selänne? Tämähän on tietenkin hypoteettinen kysymys, koska artistit ovat niin julkisuusherkkiä etteivät uskalla te
9
Tänään 14.10
Vassunaiset Li ja A-K heräsivät todellisuuteen
Nyt Li Andersson ja Aino-Kaisa Pekonen tuomitsevat seksuaaliset häirinnät. Molemmat syyttivät koko tammikuun ajan vain suomalaisia mieh
0
Tänään 14.10
Voisiko joku Helsingin Rajat kiinni mielenosoituks
een menijä laittaa siitä videota nettiin jotta voisi seurata asiaa? Kiitos jo etukäteen ja tsemppiä mielenosoitkseen osallistujill
15
Tänään 14.10
Maatalouden tukeen yli 570 000 e joka tunti
Veronmaksajien kyky ylläpitää Suomessa 52 000 maatilaa jättimäisten 5 miljardin verovaroista maksettujen tukien varassa on ky
2änään 13.58
Hiton hyvä kun ilmat lauhtui
Tuhansilla ihmisillä on hengitysvaikeuksia kovilla pakkasilla, tästä pluskelistä on suuri apu näille ihmisille. Jatkuisi vaan
21
Tänään 13.56
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi aina kirjoituksissaan?
1
Tänään 13.56
20 000 euron kiiski ?
Siis,. matalapalkkaisen vuoden tuloilla joku kyhännyt aivan järkyttävän näköisen puuhirviön ...Onko lastensairaall
16
Tänään 13.55
PAINUKAA SUVAKIT VITTUUN SUOMESTA
Tuollaisia saatanan räkänenäisiä loisia tämä maa ei tarvitse, lähtekää helvettiin täältä j
15
Tänään 13.55
Poliisilta opetus video naisen asemasta Suomessa..
No vihdoin tajutaan asia mitä pitää opettaa noille pakolaisille vokeissa Suomen laista. Nyt vain on kaikilta tuon videon nähneilt&
9
Tänään 13.51
Sähkön siirtohinnat "vähän" pompsahtaa... :D
Fortum myi taannoin sähkön siirtoverkot parin miljardin ylihinnalla Carunalle, joka on pääosin ulkomaisten pääomasijoitt
24
Luetuimpia
rasismi suomessa...
“Eemelillä ei saa enää olla kaulassa Suomileijona-korua” Se kuulemma herättää rasistisia ajatuksia... voi herranjumala mihin tää maailma on menny... 25.01.2016 13:31, 2506 lukukertaa InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä! Nainen kirjoittaa 24.1.-16 julkisessa p
Maatlousmafia.
Näitä turhia viestejä suoli24.fi:n Maailman menoa moderointi ei poista, mutta jatkuvasti kyllä ihan asiallisia viestejä. PersKeKo mode haluaa pilata maataloutta kriittisesti käsittelevät ketjut. .
Suomalainen vilja on erittäin gluteenipitoista lajiketta jota ei kestä kuin harvojen vatsa.
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
onks viljaa näkyny...no ei lycka till sitte
Eurostatin tilastokirjan Agriculture and fishery statistics:n mukaan Suomessa
maataloustuotannon arvosta oli tukia noin 59 prosenttia.
Norjassa tuki oli 37 prosenttia, Irlannissa 31, Sveitsissä 29,
Ruotsissa 21 ja EU:ssa keskimäärin 16 prosenttia tuotannon arvosta.
OECD:n julkaisusta Agricultural Policies in OECD Countries ilmenee,
että muissa korkean maataloustuen maissa, Japanissa, Etelä-Koreassa ja Islannissa,
tukitasot ovat myös selvästi alhaisemmat kuin Suomessa.
Tällä saamme EUn kalleimman ruokakorin ja lainaamme miljardeja euroja, jotta tämä ruletti pyörisi.
Kiitos kommentista.
Näitä turhia viestejä suoli24.fi:n Maailman menoa moderointi ei poista, mutta jatkuvasti kyllä ihan asiallisia viestejä. PersKeKo mode haluaa pilata maataloutta kriittisesti käsittelevät ketjut. Puoluetoimisto puhuu!
Kansallisesta maataloustuesta leikattava koska muistakin sosiaalituista leikataan Sipilän kepuporvarihallituksen toimesta ja tuki suunnattava vain päätoimisille viljelijöille. Sivutoimiviljelijät maksakoon harrastuksensa itse.
Asiaa.
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KepuTROLLI vauhdissa.
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
Joku maajussi sekos ...
KATKERA SOSIALISTITROLLI TAAS VAUHDEISSA
KepuTROLLI huutelee ja iahilee pankkitilinsaldoaan joka pursuaa tukirahaa vero ja velkarahoistamme.
Korjaan: ihailee.
onks ny sitte oikeesti jengi tota mieltä...maatalous olis keskitettävä Hesaan,.
voi katkeraa punikkia..onko oma tilasi mennyt ruomeneen, kun noin vaikerrat???!
korjaa ensin omat paskapuheesi ja harhaanjohtavat väitteesi
Älä yritä vääristellä totuutta kepuli.
Kepu pettää AINA.
Näitä turhia viestejä suoli24.fi:n Maailman menoa moderointi ei poista, mutta jatkuvasti kyllä ihan asiallisia viestejä. PersKeKo mode haluaa pilata maataloutta kriittisesti käsittelevät ketjut. Puoluetoimisto puhuu!!
Miksi maataloutta ei laiteta VR:n lailla kilpaitavaksi? Jos joku, vaikka ulkomainen taho tekee viljelykset ja karjanhoidon pienemmillä tukiaisilla kuin Herliinit ja Nalle kumppaneineen, niin sillonhan on reilua antaa heidän yrittää noiden monopoli-maajussien sijasta.
Sipilä, hallituksen, etenkin Bernerin mummon tulisi olla kaikessa yrittämisessä tasapuolisia, unohtaa se hyvävelikulttuuri.
Kepulainen ei näytä kestävän totuutta.
mitä totuutta tarkoitat....omaasiko?
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAAkin TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
Sinä ahneena kepuna haluat toki lisää tukirahaa. Kepuille ja kokkareille ei riitä mikään rahamäärä mitä tulee maataloustukiin.
Näitä turhia viestejä suoli24.fi:n Maailman menoa moderointi ei poista, mutta jatkuvasti kyllä ihan asiallisia viestejä. PersKeKo mode haluaa pilata maataloutta kriittisesti käsittelevät ketjut. Puoluetoimiston ohjeistusta?
Joo niilläkin rahoilla voitaisiin ottaa vastaan ja hyvänä pitää lisää maahanmuuttajia. Ruuat voitais ostaa Venäjältä.
Älä liioittele ja kärjistä. Pysy asiassa.
lopeta valehtelusi trolli
Puhut taas itsestäsi.
Jaa. Itse näkisin oman maatalouden ja ruuan tuotannon olevan yksi tärkeimmistä turvallisuuteen liittyvistä asioista. Jos ruuan suhteen ei olla omavaraisia, mistä sitä tuodaan - ja minkälaista - siinä tapauksessa että joudumme konfliktiin niiden maiden kanssa joista ruokaa on ajateltu tuotavaksi? Maksan mukisematta siitä hyvästä että olemme omavaraisia. Sitäkin suuremmalla syyllä että nyt jo on nähty mitä tapahtuu esim. Ukrainassa joka on energiansaannin suhteen hyvinkin riippuvainen Venäjästä. Häh? Tätähän ei tajua ne jotka luulevat että ruokaa saa kaupan hyllyltä.
Suomessa on liikaa tiloja. Omavaraisuus säilytetään vähemmälläkin koska valtiontalous ei enää kestä nykyisensuuruista kansallista maataloustukea. Sivutoimisilta viljelijöiltä tuet pois ja kansallisen maataloustuen määrää supistettava nykyisestä.
Konfliktitilanteessa ei maataloudestamme saa mitää irti, koska polttoainetta ei silloin tule maahan. Että sillä lailla.
Riippuu tietysti siitä kenen kanssa siihen konfliktiin joudutaan. 15
Oletko tietoinen kuinka paljon tiloja on lopetettu viimeisten viiden vuoden aikana?
Liiuan vähän kansallisen kun tietää miten paljon kansallista maataloustukea lapetaan vero ja velkarahoistamme.
Kyllä polttoainetta saa. Edellisen kovapanosammunnan ja sääntelyn aikana maataloustuotteista 60% myytiin mustan pörssin kautta, kansanhuolto sai jämät.
Maanviljelijöiden pohjaton ahneus on suurin riskitekijä elintarvikehuollossa, tärkeämpää kuin tukea kannattamatonta puuhastelua on luoda järjestelmä joka turvaa tuontiruuan saannin mahdollisessa kriisitilanteessa.
Kaikki maataloustukiaiset seis ja viljely markkinaehtoiseksi, niinkuin muutkin työt. Ei taida olla maaseudun ääniä kalastelevien kepun tai persureikien asialistalla.
Sipilän hallitus suosii maanviljelijöitä ja osakkeenomistajia.
Sosiaiatit suosivat suurituloisia vaikka puhuvat muuta
Jos puhut demareista SDP:ssä suurin osa on piilokokoomuslaisia.
Niin nythän on oikeistohallitus, tehkääpä jotain vai ettekö natsit uskalla? Ette, koska kaivaisitte omaa kuoppaanne leikkaamalla äänestäjiltänne
Maitoon se se Suomeen maatalous enimmäkseen perustuu. Ilman maitoa pärjäämme oikein hyvin, joten turha vedota mihinkään kriisiaikoihin tukia haaliessa.
TÄH? No hyvinpä olet perillä.
Mekoista rahanrepimistä on kun yli 11 000 kpl viidenkympin setetelitä repii joku palasiksi tunnissa, se on yli 3 kpl sekunnissa.
Täälläkin paikallinen paalinpyörittäjä tarvitsee 3 traktoria siihen paalinpyöritykseen, taitaa olla ongelma mihin ne kaikki tukiaisrahat oikein tuhlaisi.
Köyhän kannatta ostaa joku autioitunut tila ja ryhtyä nostamaan maataloustukea. Siinä tienaa paremmin, kuin valtion tukemassa tehtaassa työskennellessä. Pankki antaa lainaa maatilan ostoon, silla pankinjohtajakin tietää sen, että velat on maksettu parissa vuodessa isojen tukien avulla.
Toistat aina samaa mantraa ja sulla on jo monta kertaa sanottu että tuottavimmat tilat peritään ja pankit eivät anna niin suuria lainoja nykyään koska maanhinta on maataloustukien takia noussut pilviin Suomessa.
Koska maataloustuet ovat mahtavat, niin taatusti pankki antaa lainaa. Jo se kallis tilakin riittää takuuksi. Lainaa saa asuntoosakettaankin vastaan, miks ei muka huomattavasti arvokkaanpaa maatilaa vastaan?
Tarkistapa hiukan päänuppisi kuntoa. Kolhoosit ja sovhoosit eivät ole vielä Suomen valtion hallussa.
Pankki ei anna lainaa koska maatalousmaa on niin jumalattoman kallista nyky Suomessa juurikin maataloustukien takia. Koeta nyt ahtaa tämä FAKTA herneenkokoisiin aivoihisi.
Kai traksoissa on ilmastointi? Uuden stereojärjestelmän voisi hankkia kaikkiin traktoreihin. Lisäksi varmasti tarvitsee neljännen traksan, jolla levittää sianpaskaa pellolle.
Rattoreita pitää olla monta.
Suomessa on järjetön tilanne kun maatalousmaa tuottaa esim. 3500 kg/ha vehnää, joka tekee 0,18*3500= 630 eur/vuosi. Jo myrkkyruskutus maksaa saman verran ja muut kulut päälle. Silti maa maksaa Loimaalla 18 000 eur/ha!!!!!!!!!!
Todellisuudessa maataloudelle ei ole tuotteiden hinnoilla oikeastaan mitään merkitystä kun veronmaksaja maksaa kuitenkin keskimääräistä tilaa kohti joka vuosi noin 96 000 euroa tukea. Tuotteistaan viljelijä saa noin 30 000 euroa vuodessa. Keskitulo on siis noin 125 000 euroa, josta tuen osuus siis noin 75%.
Joku voi laskea vähän toisellakin tavalla mutta perusasetelma on joka tapauksessa se, että jos kaikki maatalouden tuotteet laskisivat vaikka 20% niin silti bruttotulotaso pysyisi 95% tasolla ja nettotulo vieläkin korkeammalla.
Tolkuton määrä sosiaalitukea tilaa kohti ver ja velkarahoista. Maanviljelijöiden korkeaa elintasoa pidetään yllä keinotekoisesti.
Juuri näin, konkurssikypsiä maatalousyrityksiä pidetään veronmaksajien rahoilla väkisin pystyssä, ei ole toiminta terveellä pohjalla.
Nyt olis myynnissä Sysmän Valittulassa 17,35 ha metsää ja 1950-luvulla rakennettu ns. mummonmökki 80 neliötä, sähköt on pihasauna ja puusee. Hinta 80 000€! Siinä passeli sijoitus maalle kaipaaville. Sopii kaupunkilaisille kesäasunnoksikin!
matuLoisilta KAIKKI POIS!!! Ei mitään käyttörahaa..Ei ruokaa..Ei kattoa pään päälle..Ei mitään! matuLoiset ja Islam EI kuulu Suomeen!
mutta jos on kristitty ? mitä tehdään ? laitetaanko katto ?
Maalaisloisista on kysymys tässä ketjussa, että painu sinä suomenmaalaismies VITTUUN
Suomessa ei voi viljellä ettei olisi isoja ja kalliita traktoreita, tuialla maksettuja lomia joka 3:ssa kuukausi, uusi auto ,ym. raha kiertää ja kustannukset nousee samalla. kuka hyötyy. Verottaja
Maataloustuet on periytyvä sosiaaliavustus.
Voisipa tavallinen duunarikin jättää työttömyyskorvauksen tuleville polville sukupolvenvaihdolsella.
Viljatilan tuki on noin 800 e/ha. Kun se pääomitetaan, niin peltohehtaarin hinnaksi tulee noin 16000 e.
Mitä korkeammat tuet, sitä kalliimpi pelto. Ja sitä pienempi pääoman tuotto. Ja tuntipalkka ihan olematon, kun kahden viikon työ lasketaan koko vuoden tunneilla. Näin kusetus toimii.
Jaakko Ilkan aikaan kruunu verotti talonpoikaa. Nyt on päin vastoin.
Nyt on jo yö ja vieläkin maksetaan vieljelijöille tunnin välein 570 000 euroa.
24/7 juoksee tolkuton maataloustuki manttaalipösöjen pankkitileille.
Suomessa ei kannata viljellä banaania, vehnää, ananasta, ohraa, maissia, eikä taateleita koska kaikissa näissä tuotteissa saadaan parhaimmissa maissa 20 kertaiset vuosisadot!
Vitun maalaiset! Kepulandian paskat! Kehä kolmoselle piikkilankaesteet ja konekivääreillä lakastaan sileeks maaseudulta tulijat. Niistä saa pk-seudulle hyvää lämpöenergiaa jätteenpolttolaitoksissa.
Kohta homma muuttuu koko ruuan tuotannon osalta ,kun kaikki voivat alkaa kasvattamaan keinolihaa kotonaan itse,sekä tekemään myös keinomaitoa.Silloin nykyisen kaltaisia maatiloja ei tarvita enää.Ja kun ei ole kuin viljanviljelijöitä,senkin hinnan kilpailu pitää pysyy kurissa,kun tuet lakkautetaan. Joten turhista tuista kyllä päästään eroon pikapuolin.
Kylläpä luomun hinta alkaa nousta. Kaikki eivät halua keinolihaa, maitoa eikä edes ulkolaista elintarviketta..
Parempi viljellä sitten itse omat elintarvikkeensa. Hauska nähdä miten se onnistuu kapunkilaisilta.
Paljonkohan SINUN verorahoistasi menee maataloustukiin?
Ja vielä vastikkeetta?! Jos näin olisi, ryhtyisin itsekin viljelijäksi samantien. Kaikki maataloustuet kun ovat vastikkeellisia, tuloksen tekemiseen tänä päivänä tarvitaan melkonen määrä tietotaitoa ja työtä. Sen sijaan toimeentulotuet, asumistuet ja lapsilisät ovat vastikkeetonta sosiaalitukea köyhemmille suurituloisempien tileiltä suoraan!! Jospa lopetetaan kaikki tuet ja kaikkien pitäisi pärjätä omillaan?
Muita sosiaalitukia leikataan koko ajan mutta ei maataloustukia.
Maataloustukien poistaminen romahduttaisi pellon hinnan avohakatun metsämaan tasolle.
Nyt Suomessa on 400 000 ha ylijäämäpeltoa, jotka olisi järkevää metsittää. Näin ei kuitenkaan tehdä tukipolitiikan takia.
Nuo nuo omavaraisuustavoitteen ylittävät ylijäämäpellot ovat vanhoja hevoslaitumia. Niiden maataloustuet maksavat noin 300 miljoonaa vuosittain.
Ei ole järkeä siinä, että Suomessa tuotetaan veronmaksajien tuella peruselintarvikkeita vientiin, esim. perunaa Venäjälle.
Kepu yrittää saada energiasta toista tukiaisjalkaa. Tyyppiesimerkkinä tästä hulluudesta on ruokohelpiviljely noilla hevoslaitumilla.
Viljely tuottaa rojua, jonka energia-arvo hiilen hinnalla on 180 e/ha. Tuotanto tukiaisineen maksaa ainakin 1200 e/ha. Ja voimalaitokset eivät halua tuota rojua, joka tukkii kaikki rännit.
Aivan typerä ajatus. Päinvastoin, Suomessa on mahdollisuudet tuottaa maailman puhtaimpia elintarvikkeita, myös vientituotteiksi.
Enemmän erikoistumista, myös yrttikasvien tuotantoon johon pohjolan valoisa kesän myötä saadaan korkeat aromipitoisuudet.
Aivan liian vähän hyödynnetään tätä!
Ryhtyisin itse tähän, ellen olisi kouluttautunut jo aivan toiselle alalle, jossa pääsen toki paljon helpommalla.
Niin ja olen kaupunkilainen metsänomistaja.
Joo. Kaikki saa toki kasvaa, mikä tulee omillaan toimeen.
Joo, no ei muuta kuin metsälle jousipyssyn kanssa ja kalastelemaan (ilman moottoria) ja lapioimaan omaa perunamaata. Marjapuskat tuvan nurkalle.
Tämä ei taida enää kaikilta onnistua..
Hienoja jos vanhoja hevoslaitumia on kunnostettu omavarsiuutta tukevaan viljelyyn, vaikka vastaisuuden varalle, paljon mukavampi katsella hoidettuja viljelymaisemia kuin risukoítunutta puskapeltoa.
..tukien kustannukset ovat yli 6 miljardia euroa. Mm. eläkeet maksavat muut työssäkäyvät kansalaiset.
Olisi ryhdyttävä alas ajamaan maatalouden kansallisia tukia. Vain EU tuet saisivat jäädä. Nekin pitää saada pois EU:sta jatkossa.
USA:n presidentti Bush ehdotti EU:lle, että usa on valmis kaikkien maatalouden tukien lopettamiseen, jos EU tekee saman.
Maatalouden tuet ovat kylmänsodan aikainen jäänne. Tuet on lopetettava, ne on tehty epädemokraattiisesti. Niitä ei olla koskaan julkisesti pohdittu ja saatikka julkaistu. Vasta EU ja Viron kommisaari pakoittivat niitä julkaisemaan...
Tukien poisto romahduttaisi pellon hinnan. Tästä on kysymys niin Suomessa kuin muuallakin.
Huvitavaa, että tukijussit ovat yleensä kovia sosialismin vastustajia. Tämä asenne varmaan juontaa sieltä Jaakko Ilkan ajoilta, kun kruunu verotti talonpoikaa. Nythän tilanne on päin vastoin.
Suurempituloiset maksavat sinunkin eläkkeesi.
Luovutaanko myös muiden tulonsiirtojen ohella myös eläkkeistä, jolloin kaikki vastaavat omasta elämästään?
Tämä asenne juontaa juurensa ihmisten kateudesta ja ahneudesta ja siitä että aina kilpaillaan toisia vastaan, oli kyse millon mistäkin ryhmästä ja siitä että oman elämän mahdollisita puutteista syytetään jotain muuta kuin omaa itseä.
Suomi on vapaa maa, ei kun viljelemään jos se noin auvoiselta tuntuu että täällä pitää kadehtia 24/7.
Minä teen muuta, maksan suomalaisesta ruuasta mielelläni, mökkeilen suomalaisessa kulttuurimaisemassa, enkä ole kovinkaan rikas.
Sanotaan, että kateus voittaa kiimankin, mutta ei sillä kaikkia faktoja voi kumota.
Muhkeat tukiaiset ovat nostaneet pellon hinnan niin korkealle, että viljelijäksi voi ryhtyä vain perimällä tai "reittä pitkin".
Kokkaretrolli jauhaa kateusmantraansa.
Hyvä havainto.
Aivan.
3 miljardia vuodessa, vitun idiootti.
Paljon on muuttunut Jaakko Ilkan ajoista. Myös veljelyn tehokkuus ja tuottavuus ovat nousseet huimasti. Silti maatalouden osuus BKT:stä on enää muutaman prosentin.
Tuet muodostavat noin puolet maatalouden tulosta. Tukia perustellaan omavaraisuudella. Tästä on melko laaja yksimielisyys.
Väärin; Tuet ovat 3/4 ja tuotteiden myyntitulot 1/4 maatalouden tuloista. Siis veronmaksaja maksaa kolme neljännesosaa maatalouden kokonaistuloista. Jos joku väittää, että tämä on kohtuullista niin kyllä varmasti on väärässä. Ja tällä rahalla ei saa edes vielä ruokaa vaan se on ostettava erikseen.
Hyvä kommentti.
Hulluko täällä kirjoittaa? Täysin vääriä arvoja väärin perusteluin. Mene kertomaan banaanin tai kahvin tuottajalle että tuottaa vain oman maan tarpeen verran, tai Tanskan sianlihan tuottajille, maidontuottajille Euroopassa, Uudessa-Seelannisssa..Viljan tuottajille ympäri maailman otollisissa kasvuvyöhykkeissä. Kaikkialla tuotetaan jotain enemmän kuin kulutetaan jos mahdollista, se on talouden yksi perusta ,kulmakivi ammoisista ajoista..varmuusvarastojen yksi edellytys....Mietippä suuvaahdon keskellä... Paljonko asumistuki 2 Miljardia vuodessa tuottaa? Työttömyyskorvaukset 13.6 Miljardia euroa paljonko tuottaa valtiolle?? Maatalouteen ei noista mene latiakaan...noitten rinnalla ne oikeat 2 miljardia maatalouteen on pisara lammikossa ..Kateushörhölle vielä mietittäväksi Suur ja P/K. yritysten erillaiset työllistävät tuet miksi....lisää valtion maksamia tukia löytyy kun olet valmis....
Ps en ole trolli en kepu en maajussi
Hullu on se, joka ei tajua, että Suomen oloissa ei kannata tuotta peruselintarvikkeita maailmanmarkkinoille.
Maataloustukiin menee vuodessa about 6 miljardia euro vero ja velkarahaa.
Hullu on sekin, joka luulee, ettei Suomessa pärjää ilman banaaneja ja appelsiineja. Mutta kaikki kummat hedelmät pitää kaupantiskille lennättää, vaikka kotimaisella lantulla ja porkkanalla sekä kaalilla pärjää talven yli ihan hyvin.
Ja Saarioisilta saa porkkana- ja muut laatikot, kun ei itse osaa niitäkään valmistaa.
"Kaikkialla tuotetaan jotain enemmän kuin kulutetaan jos mahdollista, se on talouden yksi perusta ,kulmakivi ammoisista ajoista"
En olkeen ymmärrä missä moista talousoppia opetetaan, P-Koreassa? Vaik tuo on kyl meiän etu esim. elintarvikkeiden ja öljyn kohalta tällä hetkellä, ett länsi organisoi ylituotantoo noissa saadakseen venäläiset kuseen. Mut sepä näyttääkin johtavan siihen, ett kuses on myös Suomi.
Nämä maataloustuista vouhottajat, ei ole vaivautuneet ottamaan asioista yhtään selvää.
Tyhmä saa olla, mutta onko heidän ihan pakko vaahdota asiasta, josta eivät selvästikään tajua yhtään mitään.
Suomi on "saarivaltio", jolla on toisella puolella Venäjä ja toisella puolella meri.
Meillä on oltava oma ruuan tuotanto, muuten hukka perii jonain päivänä. Huoltovarmuus on taattava kaikissa oloissa ja siihen tarvitaan oma elintarviketuotanto.
Niille, jotka elintarviketuotannosta huolehtivat on oltava suurinpiirtein sama elintaso, kuin muillakin suomalaisilla.
Älä ylennä itseäsi ja aliarvioi muita keskustelijoita. Miksi maanviljelijöillä pitää olla keinotekoisesti verovaroilla korkeana pidetty elintaso?Oikeilla yrittäjillä ei moiseen ole oikeutta.
"Suomi on "saarivaltio", jolla on toisella puolella Venäjä ja toisella puolella meri."
Asumme kahden roistovaltion välissä. Mihin unohdit roistovaltio Ruotsin?
Suomessa tuotetaan maailman kalleinta ruokaa, koska saamme kuuluisan Sipilän kilpailuhypyn tälle puuhastelullle.
Hyvä kysymys.
Knasallista maataloustukea leikattava ja tuki suunnattava vain päätoimisille viljelijöille. harrasteviljelijät maksakoon harrastuksensa itse.
Juuri näin.
Meiltakaa aloitusta tutuillenne jotta he saavat tietoa Suomen maataloustuista.
Niin,maailma muuttuu.
Suomalaisten selkäytimessä on vieläkin muisto suurista nälkävuosista,jolloin kuolema korjasi valkuaisaineiden ja tärkkelyksen puutteen aikaansaaman ahdingon.
Nyt elämme kuitenkin Euroopan ytimissä.
"Se mikä riittää 80 miljoonalle,riittää myös 84 miljoonalle".
Noin ajateltiin vallan ytimissä reilut 70 vuotta sitten,
Ja nykyäänhän luvut ovat 300/5 miljoonaa.
Joten suomalaisen maatalouden tukemisen kansallisista varoista voi hyvinkin lopettaa.
Maaseutuahan ei voi tuoda eikä viedä,vain sen kustannuksia valtiolle voidaan jyvittää.
..millä oikeudella maatalouden mijardi tuki sampoa saavat voivat haukkua ja arvostella niitä, jotka eivät halua maksaa verovaroja maatalouden tukiin! MIKSI pitää antaa miljardeittain eläkkeisiin, sukupolvenvaihdostukiin, lainatukiin, verotukiin, lomittaja tukiin, viljelystukiin ja nyt maksetaan tukia lisää, koska ei ole idästä tullut miljoona voittaja, kompensooidaan ne verorahoilla.
Maatalouden tuet ovat musta-aukko, syöpä joka nakertaa joka vuosi sen reilut 6 miljardia euroa, eikä koskaan tuota mitään ilosanomaa tai kehitä ulkomaankauppaamme...
Hyvä kommentti.
Sekopää maatalouden vihaaja taas mölisee itsensä kanssa tässäkin ketjussa.
Puhut taas itsestäsi keputrolli.
JA ALOITTAJAN MIELESTÄ TÄMÄKIN RAHA PITÄISI ANTAA POIS OSTAMALLA KAIKKI ULKOMAILTA? TUO RAHA OLISI POISSA KANSANTALOUDESTAMME, SAATANAN AIVOTON KAHELI.
Saatanan aivoton kaheli. Sinustako on viisaampaa ottaa tukirahat velkana ulkomailta ja maksaa niist vielä korkoakii?
Maataloustuet ovat Suomessa 4 miljardia euroa vuodessa eli tuhansia euroja perhettä kohden[1]. Toisen laskelman mukaan ne ovat noin 5 miljardia euroa vuodessa.
Kummassakin luvussa olivat mukana vain EU:n tullimuurein sääntelemä ylihinta sekä veronmaksajien valtion ja EU:n kautta maksamat suorat
ja epäsuorat maataloustuet Suomeen. Päälle on siis laskettava tueksi mm. vesistöjen saastuttamisen maksuttomuus.
Maataloustuet olivat 4 miljardia euroa + ympäristöhaitat. + ehkä miljardi euroa epäsuoraa hintatukea:
Suomen maksamat maataloustuet 1100 miljoonaa euroa (suora maataloustuki 555, ympäristötuki 265, luonnonhaittakorvaus 304 miljoonaa).
EU:n maksamat tuet 766 miljoonaa (541 + 107 + 118 miljoonaa vast.).
Luopumis- ym. tuet 260 miljoonaa, maatalouden kehittäminen 116 miljoonaa euroa.
STM:n osuudet maatalouseläkkeistä 531 ja lomituksista 219 miljoonaa.
Maataloustuotteiden hintatuki (eli tuontisuojalla korotetut hinnat) maksaa kuluttajille ehkä miljardi euroa, tästä ei ole edes olemassa kunnon selvitystä [2].
Näiden 4 miljardin euron päälle tulevat ympäristöhaitat eli puuttuvat ympäristöhaittaverot kuten 1990-luvulla lakkautetut lannoitehaittaverot.
Virossa ruoka on paljon halvempaa kuin Suomessa
Ruotsissa kansallista maataloustukea ei makseta lainkaan
Maatalousperheet ovat muita rikkaampia!!!!!!!!!
Tilastokeskuksen mukaan maanviljelijöiden käytettävissä olevat tulot olivat jopa 49 prosenttia korkeammat kuin keskivertokotitalouden.
Henkeä kohti laskettuna tulot olivat 17 prosenttia korkeammat.
maatalousyrittäjäkotitalouden käytettävissä oleva mediaanitulo oli 51 753 euroa, palkansaajaperheen 41 127 euroa, ero 26 % (työntekijäperheeseen 38 %).
Tulot henkeä kohden ovat samansuuntaisia. Koska maatiloja on 63 000], 4 miljardin tuki tekee tilaa kohden on 64 000 euroa,
siis enemmän kuin tuo tilan mediaaninettotulo. Maataloustyön arvo on siis negatiivista kuten eräiden Neuvostoliiton teollisuuskombinaattien.
Esimerkkejä
viljatilan tulos on hyvän satovuoden jälkeen 136 000 euroa, mistä suoria tukia 106 000 euroa, epäsuoria tukia ehkä puolet lisää.
Liikevaihdosta maataloustukien eli tilatuen, ympäristötuen ja LFA-tuen osuus oli viime vuonna Taruman laskelmien mukaan noin 55 % eli 106 000 euroa"[6].
Päälle tulevat mm. protektionistinen hintatuki (tullit, tuontirajoitukset, vientituet ym.), lomituskustannukset (jotka muiden alojen yrittäjät
ja työntekijät maksavat työpanoksellaan) jne. sekä puuttuvat ympäristöhaittaverot, lisäksi maataloudella on verotuksellisia etuoikeuksia muiden alojen kustannuksella.
Niiden tuotanto johtuu "ympäristöpolitiikasta" (tässä maataloustuen piilomuoto), vaikka biopolttoaineiden on todettu olevan ympäristölle perinteisiä pahempia.
Tulisi paljon halvemmaksi maksaa nykyisille maanviljelijöille suoraa sosiaaliturvaa heidän lopun elämäänsä
ja ostaa säästyneillä rahoilla kaupasta vaikka paljon kalliimpaa ruokaa. Silloin viljelijät tuottaisivat sitä, mistä ihmiset oikeasti haluavat maksaa, siellä,
missä mikin tuote olisi järkevintä tuottaa.
Maanviljelijöiden tulot ovat puolta suuremmat kuin muiden kotitalouksien, ja ero on kasvanut. Lisäksi tiedot heidän työtunneistaan eivät vaikuta luotettavilta.
Jos maataloustukiin käytettävät rahat (4 miljardia euroa vuodessa) jaettaisiin veronalennuksina suomalaisille palkansaajille,
nousisi keskivertopalkansaajan nettotulotaso n. 2000 euroa vuodessa.
Haluatko todella ylläpitää maataloustukea vai ottaisitko mieluummin 2000 euron veronalennuksen?
Tällä rahalla ihmiset voisivat esim. käydä useammin ravintolassa ja elokuvissa, ostaa kirjoja, matkustella jne.
Ei mulla muuta.
Kiitos tiedosta.
Tämäkin ketju osoittaa, miten tunnepitoisesta asiasta on kysymys. Faktat eivät paljoa paina vankkojen mielipiteiden rinnalla.
Faktat ja numerot voidaan unohtaa niin kauan, kuin kepu hallitsee.
Vanhoja peltoja otettava viljelykäyttöön eikä niitä saa metsittää .KUKA JAKSAA RAIVATA PELTOA UUTTA KIVISTÄ KANNOISTA KULOTTAA SITÄ . ÄLKÄÄ PELLEILKÖ . TUELLA TUOTETAAN LEIPÄÄ MITÄ SYÖTTE . OOTTEKO TYHMIKSI TULLUT. SYÖTTE SUOMESSA TUOTETTUA RUOKAA NIIN VERORAHAT TULEE SUOMEN VALTIOLLE NIILLÄ MAKSETAAN SOSSU JA ELÄKKEET SEKÄ KOULUTUS. OSTAT SUOMALAISTA TEHTAASSA TEHTYÄ RUOKAA TYÖLLISTÄT TYÖLÄISET JA TULEE VEROVAROJA . ÄLKÄÄ OLKO TYHMIÄ ENÄÄ. VAATTEISSAKIN VOI KATSOA MISSÄ MAASSA TEHTYÄ ETTÄ MYYJIEN PALKKARAHA TULEE SUOMEEN SUOMEN MYYJILLE . MYYNTIRAHALLA MAKSETAAN PALKAT ÄLÄ VARASTA KAUPASTA TAI KASSASTA MYYJIEN PALKKARAHOJA .
Maanviljelijät eivät maksa veroa ja kuin nimeksi. heillä on vähennyksiä joka lähtöön.
Sen takia koneetkin vaihdetaan uusiin muutaman vuoden välein. Vaikka esim. kalliin leikkuupuimurin vuotuinen käyttöaika on vain pari viikkoa.
Teollisuudessa koneet käyvät yötä päivää vuodet ympäri.
Näinpä.
Mitäs me tehdään niille maatalouden tuotantoketjusta työttömiksi jääneille, muille kuin maanviljelijöille n. 170000 ihmiselle. Ai niin, niille maksetaan ansiosidonnaista:D
Heidät uudelleenkoulutetaan kuten maanviljelijätkin.
Kuka mahtaa olla aloitustrollin tekijä ja laskelman laskija. Hyvin on saanut höynäytettäviä mukaansa huutamaan samantyylistä perätöntä mantraa. Vai onko jälleen se yksi ja sama maataloudesta ulosajettu tyyppi kostamassa jatkajilleen valheilla. Juuri mikään väittämä ei tällä palstalla maatalouden kulu- ja tulo-rakenteesta valtiolle ole esitetty oikein eikä liioin kestä kriittistä arvostelua...Ihmettelen ellei lähitulevaisuudessa näitä väärien perättömien tietojen levittämisiä eli vihervasemmiston ynnämuiden aivopestyjen maatalous kaunaa nosteta julkisuudessa esille sen oikealla nimellä nimittäin RASISMIKSI.
KepuTROLLI älähti TOTUUDEN edessä.
Kyllä aloittajan laskelmat joka tapauksessa ovat ainakin suuruusluokaltaan aivan oikeita. Sitä tuskin kukaan maanviljelijäkään kiistää.
Työttömyyskorvaus 13.6 Miljardia euroa on aidosti vastikkeetonta menoa muuta ei tule kuin paskaa tilalle, siitä paskastakin päätyy vähintään 10% itämereen kaupungeista. Helsingin asukkaista siis 60 000 kpl paskoo ja kuseksii suoraan itämereen, kurkku suorana syyllistetään suomalaisia viljelijöitä tästäkin oman pesän likaamisesta.
Linkki lukuun 13.6 miljardia, muutoin sulle nauraa naurismaanaidatkin.
Koska täällä ei linkkejä muutkaan jakele väärille väittämilleen en laita linkkiä edes tähän totuuteen vaan suoraan Kelan tekstiä vuodelta 2014. On siis huomioitava työttömyysmenot on tietenkin nousseet koska työttömiä on nykyään paljon, paljon,paljon enemmän. .20.05.2014 todetaan siis näin:
Työttömyyskorvausten määrä on kasvanut jo viidettä vuotta peräkkäin, kertoo Kela. Viime vuonna työttömyyskorvauksia maksettiin yhteensä yli 1,6 miljardia euroa, ja lisäystä edellisvuoteen oli 18,5 prosenttia.
Kaikkiaan etuuskulut kasvoivat 3,3 prosenttia, ja ne olivat yhteensä 13,6 miljardia euroa. Esimerkiksi eläkevakuutuksen etuusmenot kasvoivat 2,3 prosenttia, kun taas sairasvakuutuksen menot ilman kuntoutusta vähentyivät 0,3 prosenttia.
Kuntoutusetuuksia maksettiin 380 miljoona euroa. Muut sosiaaliturvamenot kasvoivat 6,9 prosenttia.
Lainaus päättyy...
Historiassa taaksepäin löydät kuinka hyysäyskulttuurimme duunarin ja työttömän työvieroksujan eduksi on ollut aikaisemmin ennen mamuja ja matuja
Vuonna 2012
Kelan maksamista etuuksista eniten kasvoivat viime vuonna työttömyyskorvaukset. Niissä kasvu oli peräti 25 prosenttia, kun esimerkiksi yleinen asumistuki kasvoi kymmenen prosenttia.
Pientä vähennystä oli ainoastaan opintoetuuksissa, joita maksettiin hivenen toista prosenttia edellisvuotta vähemmän.
Kela maksoi viime vuonna sosiaaliturvaetuuksia yhteensä 13,1 miljardia euroa.
Etuuskustannukset kasvoivat edellisvuodesta 5,1 prosenttia.
Tiedot selviävät Kelan hallituksen 21.3.2013 hyväksymästä vuoden 2012 tilinpäätöksestä.
Suurin osa Suomessa asuvista sai jotain Kelan etuutta vuonna 2012. Määrällisesti suurimmat etuudet ovat sairausvakuutusetuudet, joita maksettiin lähes 4,6 miljardia.
Valtio rahoittaa 69 prosenttia etuuksista, vakuutusmaksuilla katetaan neljännes ja kunnat maksavat 5 prosenttia kuluista.
Lainaus päättyy....
Haluatko myös viralliset tiedot ja laskelmat paskavesienne itämereen ja muihin vesistöihin päästämiselle maatalouden kustannuksella?... mm.... tästä
Taajamista vesiin fosforia lähes miljoonan peltohehtaarin verran
Normaalivuosina taajamien jätevedenpuhdistamot kuormittavat vesiä noin 160 fosforitonnilla ja noin 11 000 typpitonnilla
Eli lukusi oli VALETTA.
Eikö kädetön työtön tosiaan osaa etsiä. No eipä kenenkään enää tarvitse ihmetellä noita muita tietojasi mistä ne on saatu. Sinulle pitää sekin varmaan kertoa......................................vainoharhaisen päästä.
Hyysäyskultturimme menot 1.13 miljardia euroa kuukaudessa. 13.6 miljardia vuodessa. Sulle hommaa, paljonko päivää kohti ja mitä valtio, veronmaksaja hyötyy jakaessaan miljoonia tunneissa siitä että et tee mitään .........................se vessa juttuko ainut vastaus?
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/631671/Kela Tyottomyyskorvausten maara kasvanut jo viidetta vuotta
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/kela_tyottomyyskorvaus-20733
http://www.kela.fi/documents/10180/1978560/Valtuutettujen toimintakertomus 2013.pdf/359dc03a-6943-4d29-a82d-ec6398ecdcc8
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansaneläkelaitos
Linkki, kiitos tuohon13.6 miljardia.
Väitit otiskossassasi aiemmin että työttömyysturvaan menee 13.6 milfardia mikä on VALETTA.
..turhaa taas ryhtyä ulisemaan.
Maatalous on suomen suurin järvien ja meren saastuttaja. Jotta maataloutta ei saada oikeuteen asiasta piti se huomioida myös jukkokanne lakia tehdessä. Emme pysty laittamaan maanviljelijää suoraan vastuuseen saastuttamisestaan tai vahingostaan.
Ehdottoman hyvä, että saadaan keskustelua aikaiseksi maatalouden todella hirveistä kuluista, jonka maksavat työssäolevat ihmiset!
A-studioon keskustelua maataloudentukien tarpeellisuudesta. Myös kansan äänetys olisi asiaa.
Suomi ei tarvitse miljardien maatalouden tukia...
miksi äänestit kepua?
Kepun ykkösasia on todellakin maatalouden eduista huolehtiminen. Silti suurin osa äänestäjistä on palkollisia.
Kepuporvari Sipilä edistää sisällissodan puhkeamista suosimalla maanviljelijöitä ja osakkeeomistajia muiden tulonsaajien kustannuksella.
Tämä on kupletin juoni.
Kepu pettää AINA.
AINA.
Kuka estää ryhtymästä maanviljelijäksi? Siitä vaan tilakaupoille ja maataloustukea nostamaan. Ja sitten alkaa tukea pukkaamaan. Suosittelen vaikkapa valmistautumaan asiaan perehtymällä Mavin sivuilla tukihakuehtoihin. Kannattaa ihan oikeasti käydä lueskelemassa .
Maanhinta on Suomessa nykyään huippukallista maataloustukien takia joten pankit eivät anna niin suuria lainoja. Sitä paitsi tuottavimmat tilat peritään.
harvalla on varaa ostaa tilaa, koska kaikki rahat uponnut maanviljelijöitten tukiin
Alkaisitko sitten maajussiksi jos saisit tilan kokeiltavaksi...eli yritätkö pari vuotta ilman vuokraa?? voin tehdä sun hommia sillä aikaa...se on sit 24h/7vrk ja 339vrk/365 vrk yhteystietoja tänne vaan niin katsotaan
Epärealistinen ehdotus koska sun pitäisi ensin opiskella 6 vuotta uuteen ammattiin.
Ei kai työttömäksi maatalousvihaajaksi tarvitse 6 vuotta opiskella. Se että olet joutunut lomitustöistä pihalle ei pitäisi oikeuttaa sinua mollaamaan työksesi alaa jossa et ole pärjännyt. Katkeruudellesi ei tietenkään kukaan voi sinua auttaa mutta se on sinun vain kestettävä.
Tänään Sky kanavalta tulee se sinun nykyisestä "elämästä" kertova elokuva, teema tietenkin on eri elokuvassa kuin sinun tuo kyltymätön maatalousviha. Tästähän elokuvasta miten se sopii sulle oli juttua muutama kk sitten. Katseleppa elokuvaa tänään, kaikki jaksot,se on aika pitkä.. Laitan linkin siihen elokuvaan koska et itse kumminkaan sitä löydä....tv kai löydät
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1454379679188.html
kepuTROLLI jauhaa taas sontaa.
okkojko
Kepun Vanhanen uhkailee uusilla leikkauksilla kevään budjettiriihessä. Nyt on Vanhanen Sipilän hallituksen vuoro leikata kansallista maataloustukea koska siitä ei ole leikattu vielä mitään toisin kuin muista sosiaalituista.
Näin.
Meillä on nyt maasamme monta taloudellista mätäpaisetta yhtäaikaa, joten tuskin selviämme tästä tilanteesta ilman aivan erityissiä toimenpiteitä. Yksi suurimmista on maatalouden jättituet, jotka ovat johtaneet ylituotantoon aiheuttaen hyvin tappiollista raaka- ainetyyppistä vienitiä. Tästä esimerkkinä viljan vienti, joka on sitä, että laivaan laitetaan 20% vehnää ja 80% veronmaksajien euroja ostajalle lahjaksi. Mm. viljan vienti on pikaisesti lailla kiellettävä, muuten meille tulee konkurssi kaikille.
Totta.
Kansallista maatalostukea leikattava koska kaikesta muustakin sosiaalituesta leikataan.
Tasan tarkkaan näin.
..ajatelkaa!
JOS emme maksaisi maatalouden 6 miljardia euroa verovaroistamme, saisimmer autot ilman älyttömiä veroja-miltä tuntuisi ostaa porsche ilman 100 000 e veroa, tai kunnon autoa ja uutta vielä!
Saisimme vanhusten huoltoon siirrettyä miljardin sekä muuhun terveydenhuoltoomme!
Opiskeluun ja kouluihin voitaisiin palauttaa nyt kepun leikkaamat rahat ja suomi jatkaisi sivistysvaltiona olemista.
Voisimme perustaa NASA:n kaltaisen avaruusyhtiön.
Saisimme aina uusia perunoita, halpaa elintarvikketta, mansikoita...
Maatalouden tuet ovat palkansaajalle kivireki..
Vitsikästä oli juuri K-kauppojen toimitusjohtajan älytön möläytys; K-kauppa pitää korkeilla hinnoilla huota siitä, että maataloutta on suomessa jatkossakin ja siksi ei alenna hintoja-nostaa mieluummin niitä!-siis vaikka maksemmme yli 6 mijardia tästä tuesta, emme koskaan saa tukien saajia tyytyväiseksi. Jopa kauppa huolehtiin siitä, että on "reilut hinnnat tuottajille"! tällaiset jutut hyvin kuvaa mitä sairauksia tuet saavat liike-elämässäkin aikaiseksi...
Valitettavasti 5 miljardia euroa vuodessa ei riitä. Todellisten tukaisiaten määrä on suurempi. Lisäksi pitäisi arvoida kaupan esteiden ja maatalouden saastuttamisen kustannukset.
Tukiaismaatalous suurmaanomistajineen on myllynkivi Suomi-neidon kaulassa.
ok.
Sipilän hallitus ei leikkaa kansallista maataloustukea mutta vaatii palkansaajilta 5% lisää tehoja.
Törkeää politiikkaa kepulta!
Kannattaa ostaa maatila. Helsinkiläisen yksiön hinnalla saa jo melko ison. Sitten alkaa rahaa tulla ovista ja ikkunoista.
KepuTROLLI jauhaa idioottimantraansa.
Ruuan hinnasta menee VÄHITEN maanviljelijälle.
Maanviljelijä tekee eniten ruuan eteen ja saa vähiten palkakseen.
Unohdit että maanviljelijät saavat maataloustukia kompensoimaan tulotasoaan. Maanviljelijöiden tulotasoa pidetään siten keinotekoisesti korkealla. Suomessa on edelleen liikaa tiloja. Muistaakseni noi 55 000.
En unohtanut.
Sinä valehtelet.
Älä selitä TROLLI.
..hyvä! kaikki maanviljelijät suomessa: lopettakaa heti työt ja viljelyt! älkää välittäkö siitä mitä seuraa. Suomi voittaa ja pääsemme valtavasta kivireestä eroon!Koittakaa tehdä jotakin mistä joku maksaa teille palkkaa! Palkka on sellainen raha jota maksetaan siiitä, että käy josakin tekemässä jotakin. Sitä on vakea ymmärtää, mutta siihen se menee...
Älä liioittele. Fakta on vain se että Suomessa on liikaa tiloja.
Kuka sulle maksaa valehtelemisesta?
Totuus ei pala tulessakaan. Suomella ei ole enää varaa nykyisenkaltaisiin maataloustukiin.
Sun juttus palaa jo huoneenlämmössä.
Tuskin.
Jees. Tukiaiset voisi lopettaa. Niillä ostaisi ruuat koko Suomelle ja rahaa jäisi ruokajuomiinkin.
Joutavaa hopinää. Kyse on tilojen määrän vähentämisestä.
Kyse on paskanjauhannasta.
Puhut nyt taas itsestäsi.
Tukiaiset maksetaan peltohehtaareille. Tilojen väheneminen ei vaikuta mitään.
Osa pelloista mtsitetään kun maattaloustukia leikataan.
Metsittäminen maksaa ja ensimmäisen tilin saa neljänkymmenen vuoden päästä. Peltotuki tippuu tilille joka vuosi vaikka olisi pienempikin.
Nykyisensuuruiseen maataloustukeen ei ole enää varaa. Sorry.
Vaikka olisi pienempikin niin aina edullisempi kuin tehdä sijoitus ja odottaa siitä tuloja 40 vuotta.
Se on nyt vaan pakko. Ei auta kun valtio on persaukinen.
Miksi isäntä metsittäisi vaikka valtion rahat on vähissä?
Yksi ihminen, ja näin monta kielteistä kommenttia!
Siinäpä oikein malliesimerkki maksetusta trollista!
Harhaa vain. Otapa kuppi kahvia niin kyllä se siitä.
Noin 1,1 miljardia ihmistä elää alle dollarilla päivässä. EU maksaa jokaiselle lehmälle 2,5 dollaria tukea/ päivä.
MIKÄ TASAPUOLISUUS SE ON JOS VAIN TIETYLTÄ RYHMÄLTÄ LEIKATAAN PALKASTA POIS? MITÄ VITUN TASA ARVOA SE ON, KERTOKAA TAI TÄMÄHÄN ON JO RIKOS TOISIA KOHTAAN, KAIKILTA ON LEIKATTAVA SAMANVERRAN TAI SITTEN EI KELTÄÄN. TÄMÄHÄN ON RIKOS SAATANA.
aivan, kertokaapa tuohon joku vastaus!
minun mielestä jos 5% leikataan tietyltä ryhmältä on väärin, se pitäisi mennä tasapuolisesti kaikilta esim. veronkorotus tasapuolisesti kaikille. oli jyväjemmari lääkäri tai opettaja, mutta jätettäisiin kuitenkin köyhät pois laskuista. olisiko hyvä juttu? mitä mieltä muut?
KANNATETAAN!
SÄÄNNÖT SUOMEN NOUSUUN ON: PAKOLAISET PAKKOTÖIHIN TAI AVUKSI IHAN VAAN RAAKAAN FYYSISEEN TYÖHÖN TAI NE OSAAJAT JOTKA OSAA PAREMPAA NIIN VAIKKA ERIKOISHOMMIIN JA NORMAALILLA PALKALLA, JOS TYÖ EI MAISTU NIIN KOTIMAAHAN TAKAS.
TYÖTTÖMÄT TÖIHIN NORMAALILLA PALKALLA EI MITÄÄN 9E PÄIVÄ VAAN ESIM RISUSAVOTTAAN 10E TUNTI. SUOMESSA ON PUUTA MITÄ TEHDÄ VAIKKA POLTTOPUIKSI YMS.
VERONKOROTUS KAIKILTA 2 PROSENTTIA, SIIS IHAN KAIKILTA PAITSI EI AIVAN KÖYHIMMILTÄ.
ASUMISTUET POIS, JOKAINEN MAKSAA OMAN ASUMISENSA JA JOS EI OLE VARAA NIIN MUUTTAA ESIM POHJOISEEN JOSSA HALPA ASUA JA TÄLLÄ MENETELMÄLLÄ SIELLÄKIN OLISI TÖITÄ, EDELLÄMAINITTUA PUUSAVOTTAA.
TÄSSÄ OLI ENSIAPUPAKETTI LAMAAN!
Asiaa.
kuka saa hyötyä mamuorjista?
pakkotyöllistäminen on ainoa vaihto ehto, eikös se joku pelle sanonut ohjelmassa pakkosiedätyksestä niin ruetaan me pakkotyöllistämään vatulat.
mamuista hyötyy ehkä koko suomi jos ne tekevät töitä ja käyttäytyvät kunnolla niinkuin suomalaiset yleensä. töitä täytyy järjestää vaikka sitä puusavottaa ja ojankaivuuta niinkuin ennenvanhaan, i podit vittuun ja lapio ja kirves kouraan ja metsään.
asiaa!
Hyvin menee Suomen ökyrikkailla manttaalipösöillä.
Nalle myhäilee Tukholmassa.
Tuet muutettava satoon perustuvaksi pinta-alan sijaan. Loppuisi loisviljeliöiden rikkaruohonkasvatus.
Asiaa.
Kiitän hyvästä aloituksesta.
Samoin.
Niistähän saadaan hyvät rahat matujen elättämiseen, maatilat alas ja venäjän miljoonat "pakoloiset" tänne. Hyvä että joku huomasi tämän rahareiän. Pitääpä laittaa vinkki lehtiin ja sähköpostia edustajille (ei kepun tietenkään)
TROLLI.
Up up
Mielummin rahat Suomen maatalouteen kuin islamisteille joille rahaa ovat kaatamassa rkp, sdp ja vihervasemmisto
Molemmat kuluerät KARSINTAAN.
Juuri näin.
Suomen valtion velkatilanne http://www.velkakello.fi
Vinha vauhti velalla...
On.
..järjestetään kansanäänestys; haluatko yhä 6 miljardia joka vuosi maatalouden tukeen vai; haluatko autot ilman veroja, parempaa sairaanhoitoa vanhuksille ja pitkäaikaissairauksiin, oman avaruusteollisuuden jne...kyllä varmaan kansa ei halua väyrystä ja tätä maalaisovelaa paskanjauhantaa...
Hyvä kommentti.
Järjestetään kansanäänestys; haluatko yhä yli 10 miljardia euroa joka vuosi alkoholihaittoihin, vai haluatko autot ilman veroa, parempaa sairaanhoitoa vanhuksille ja oman avaruusteollisuuden. Alkoholihaitat ovat Suomessa suurin ja merkittävin yksittäinen kuluerä veronmaksajille, joka maksaa noin viidenneksen koko valtion vuosibudjetista. Alkoholiveron tuotto taas ei ole kuin noin yksi miljardi.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/tutkijat-suomessa-meneillaan-alkoholikatastrofi/1889630
Onhan tuolla tuo maahanmuuttomiljardienkin keruu työssäkäyvien veroista kasvamassa. Taisi Sipilä luvata ilmaista työvoimaa farmareille, tai ainakin, että valtiio maksaisi palkat, kuten muutkin maatalouden menot.
Eikun ruoska vain heilumaan pellon laidalle ja orjat työhön.
Sipilä on orjuuttaja.
Täsmälleen näin.
Maataloustukiais- ikiliikkuja on rahan hävittämisautomaatti. Maataloustukaiset ovat talouden syöpä ja maakuntien tuhon syy.
Suomella ei ole ollut eikä ole varaa pummaukseen, jota maataloustukiaishulluus edustaa.
Näinpä.
Niinpä niin...pannaan lopetuslistalle myös punikin ANSIOON SIDOTUT päivärahat , niitä on turha maksaa SOHVALLE PÄIN , niitä maksaessaan SUOMI VELKAANTUU useita miljardeja vuodessa!
Ansiosidonnaista työttömyysturvaa maksetaan myös kokomuslaisille ja kepulaisille.
Kepuporvari Sipilä on maajussien lukko!
Hyvä aloitus, KIITOS!
OK.
Miksi pummit palstalla nostavat kokoajan tätä valheellista kateuden riivaamaa alotusta esille?
KepuTROLLI jauhaa kateusmantaraansa.
Nalle kiittää ja kuittaa.
Ja asuu Tukholmassa.
Nalle promenerar på Skansen on sjunger falleralleraa.
Milloin se sinne on muuttanu?
Tais olla pari vuotta sitten.
En ymmärrä miten aamusta aamuun ja vuodesta toiseen voi joku olla niin katkera ja kateellinen että jatkuvasti täällä puhuu paskaa viljelijöistä.
Ei sulla mitään tilaa ole vaan tuulen huuhtoma perse ja jauhat kokoomuslaista kateusmantraa.
Hyvä tempaus.
Stubbilla riittää leikattavaa maatlouden kansallisessa tuessa joka on noin 5-6 miljardia euroa vuodessa.
Aivan.
Mahtisumma.
Järkyttävä summa.
tajuton!
Maatilojen määrä supistuu koko Euroopan alueella noin kolmannekseen ja maataloustuotteiden hinta nousee kolminkertaiseksi nykyisestä.
Jos nykytilanne jatkuu kevääseen on keväällä konkurssissa noin 50 maatilaa. Jatkuva kauppojen halpuutus otetaan viljelijän pussista.
Maitotilojen sähkö ja vesilaskut ovat monella maksamatta. Vesilaitoksilla on korotuspaineita veden hintaan kun maksut viivästyvät.
Yksittäistapauksia nuo taloutensa huonosti hoitaneet tilat. Liikaa osteltu uusia trakteja, autoja ja etelänlomia.
Kyllä työttömyysturvamenot pistävät paljon paremmaksi.
Suomessa on liian vähän työpaikkoja koska firmat mieluummin jakavat osinkoja osakkeeomistajille Suomen alhaisen pääomatuloverotuksen takia (OECD maiden alhaisin pääomatylovero) kuin investoivat tuotekehitykseen ja työllistämiseen.
Perustamaan omaa menestyvää firmaa eikä pidä odottaa aina suu auki, mitä sinne tipahtaa.
Siitä vaan PUNIKKI ostamaan maatalous yritys ,saat kirjoitella tukihakemuksia ! Sinun asenteella kyllä ei yritystä kauaa pyöritetä ! Sinulla on harha , että ruuan saa aina kaupan hyllyltä ja sähkön asunnon töpselistä !
Mitäs jos oisit kokeillu jotain muutakin kuin tukihakemusten täyttämistä?
KokkareTROLLI jaanaa samaa vastausta 24/7.
Piere kirnuun ELÄTTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ei se maataloustuki mitään kohtuutonta ole.
Kohtuutonta on että kansa ei tajua eikä tee mitään kun Sauli Niinistö ja Stubb jatkavat Venäjän vastaista taloussotaa, joka on iskenyt Suomen ruokatuotantoon, vientiin ja maatiloihin rajusti.
Yli 5000 miljoonan suorat tappiot tähän mennessä, synnyttänyt 30.000 työtöntä, satoja yrityksiä ja maatiloja on lopettanut ja kymmeniä on ajautunut konkurssiin.
Vuodessa luokkaa 65 mrd € eli 65 000 000 000 € eikä tuo luku sisällä vielä kaikkia työttömyysturvakuluja.
Halvemmaksi tulisi maksaa kaikille maalaisille perustuloa.
Ainakin osalle, meillä on liikaa tiloja joita pitää tukea verovaroista.
Ja alkoholihaittoihin Suomessa menee joka vuosi yli 10 miljardia euroa.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/tutkijat-suomessa-meneillaan-alkoholikatastrofi/1889630
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/alkoholin-haittakustannukset-kattaisivat-koko-kestavyysvajeen/3102644
1 500 000 euroa siis joka tunti, alkoholihaittoihin. Siinä jää maataloustukikin vähäiseksi "haitaksi".
Out of topic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! joten never mind!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Suurin yksittäinen kuluerä valtiolle on alkoholihaitat. Alkoholinveron tuotto ei riitä lähellekään kattamaan alkoholin aiheuttamia suunnattomia yhteiskunnallisia haittoja.
Katkolle joutaa valtion velkaa lisäämästä vasuriduunareiden maksamatta jätetyt elatusmaksut jotka menee valtion piikistä!!
Ja niitähän on paljon!
PIEREPÄ KIRNUUN LESO KOKKARETROLLI!!!!!
Ja nyt ajavat traktorimarssille! Maataloustuikirahoilla ostavat verovapaata polttoainetta tankkiin ja senkin oston vähentävät verotuksessaan (vaikka ovat veronmaksajien lahjana saaneet pottoainneet traktorimarssiinsakin). Aivan käsittämättömät edut. Toisten tienaamat rahat ottavat mutta eivät itse maksa mitään.
Maanviljelijöiden lapset ovat jo pieninä tottuneet ja joutuneet tekemään oikeaa työtä toisin kuin hattivatit ja heidän nyt pitkäaikaistyöttömät ja syrjäytyneet lapsensa. Mistäköhän syystä tuolle jälkimmäiselle parivaljakolle ovat kasautuneet suurimmat sosiaaliset ongelmat, työttömyys, asunnottomuus, päihde- ja alkoholiongelmat, väkivalta- ja rikostuomiot, yksinhuoltajuus, lasten huostaanotot yms vähemmän mairittelevat asiat.
Älä yleistä. Et ole mikään asiasntuntija.
Veronmaksaja ei enää jaksa tukea maalaisten hyvinvointiaa lisää.
TOTTA.
..MTK itse laskeskeli, että tuet maksavat yhteiskunnalle noin 6 miljadia vuosittain...
Valtion rahankäyttö on ollut aina vastuutonta.
Tuet on sidottava tuotantoon, eikä olemassaoloon.
Olet oikeassa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001136363.html
maajussille on maito ja possu maistunut.
Eipä ihme, että maamme köyhtyy nopeitten koko Euroopassa. Voihan Kepuli.
Kepu pettää AINA.
AINA.
Talous nousuun Irlannin malliin
http://yle.fi/uutiset/irlannin_talous_ampaisi_uuteen_nousuun__kalliit_hinnat_koyhdyttavat_nuoria/8742826
Mielipidekirjoitus joka on totta.
http://www.pohjalainen.fi/mielipide/yleisöltä/maatalousasiantuntijoita-piisaa-1.2013819
Kansallista maataloustukea leikattava kuten muita verorahoista maksettavia sosiaalitukia koska Suomen valtio on persaukinen. Tilojen määrää karsittava koska maataloustuotteiden ylituotantoa ei voida enää viedä Venäjälle veronmaksjaien rahoilla. Näin se nyt vaan on ja se on maanviljelijöidenkin hyväksyttäv koska Suomessa on liikaa tiloja nykyään.
TOTTA.
OK.
up up
Suurella osaa tiloista jo nyt taloudellisia vaikeuksia. Kummaa kyllä palstan kateelliset pummit löytää jatkuvasti lisää valheellista paskaa sanottavakseen viljelijöistä. Hulluja ovat vissiin kun eivät vieläkään tajua että syövät viljelijöiden tuottamaa ruokaa ja luulevat kauppojen taikovan ruoan tyhjästä. En ymmärrä tätä perusteetonta kateutta.
KepuTROLLI jauhaa shaibaa.
Jauhat kateusmantraa.
KARMEAA RAHANTUHLAUSTA VERO JA VELKARAHOISTAMME!
Kepu pettää aina
AINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oliko ylläri?
OK.
Kepu pettää AINA.
AINA.
Hyvä aloitus.
Valtion velkakello rakasuttaa http://www.velkakello.fi
Onhan ne ihan järkyttävän kalliita työpaikkoja..
Totta.
ok.
up up
Kepulesta Sipilän hallitus ei leikannut taaskaan maataloudesta mitään.
TÖRKEÄÄ!!!!!
– Maa- ja puutarhatalouden tukea lisätään vuosittain 6,7 miljoonaa euroa vuosina 2017 ja 2018.
Lesta PASKA vauhdissa.
KOSKA TUKIJUSSEILTA LEIKATAAN ! ! ! Eikä kalja laivat tarvitse tukea,joista suurin osa viikkarille.
Samaa mieltä olen kanssasi.
Kansallista maataloustukea leikattava koska muistakin sosiaalituista leikataan.
Juuri näin.
Muuten tuo 570 000 euroa tunnissa maatalouden tukemiseen tekee joka päivä 14 miljoonaa euroa. Jospa tämä olisikin vain tänään, mutta kun se on joka viikonpäivänä ja joka kuukausi ja joka vuosi. Käy sääliksi veronmaksajapoloista!
Aivan.
Maataloushan osallistuu lama talkoisiin tankkaamalla verotonta polttoainetta.
Kansallista maataloustukea leikattava koska kaikesta muistakin sosiaalituista leikataan.
Just näin.
up up
Perustakaa vikisevät pellet sitten maatila niin ei tarvitse uikuttaa!
Liikaa niitä vikiseviä ja uikuttavia maatiloja on jo tälläkin hetkellä!
Vähentää niitä pitäisi!
Kepu pettää aina! Niin kotona kuin puutarhassa.
Ja mistä sitten leikataan:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1459906594569
Juupa juu ,se on sitä kohtuullista yhteiskunta sopimista
http://ihmisoikeusliitto.fi/onko-suomen-perusturva-riittava/
Poistettas koko maataloustuki, samalla määrällä euroja laskettaisiin ruuan verotusta.
Siitä olisi enemmän hyötyä kaikille.
Sen jälkeen maajussit voisivat ruveta myös sopimaan paikallisesti minkä korvauksen he saavat tehdystä työstä.
Hyvä kommentti.
..kaikki maataloustuet pois. Miksi palkansaajat eivät saa äänestää maataloustuista. Se on ollut täysin keskustapuolueen masinoimaan salaista huijaamista. Laitettiin jopa hantiin julkistamiselle loppuun asti. Korkeimpaanhalllinto-oikeuteen saakka.Viron kommisaari määräsi tuet julkiseksi. Keskustalaiset vastuustivat julkistamista siksi, koska "kansalaiset eivät tajua, kuinka tärkeä tuki asia on"!
Siis kysymys palkansaajilta otetusta verovaroista, hinnaltaan 6 miljardia vuodessa.
Ja tuet eivät ole tukia vaan rahastusta joka on määrätty lakiin pysyväksi rahastamiseksi.
Ehdoton ei maataloudentuille..
Hyvä kommentti.
Kansallinen maataloustuki pitäisi ajaa alas ja tilojen määrää selvästi vähentää. Esim. Ruotsi, Viro ja Latvia eivät maksa kansallista maataloustukea juuri lainkaan.
Elintarkviketuotannon omavaraisuusasteeksi riittäisi vallan hyvin joku 50-60% nykyisen 80% prosentin sijaan.
On tämä Suomen meininki hullun hommaa. Sama asia koskee tietysti myös kaikkia muita yritystukia, joihin syydetään miljarditolkulla veronmaksajien rahaa.
Ja samaan aikaan sitten kaikkein heikoimmassa asemassa olevien ihmisten asema huononee entisestään. Kepu-hallitukselta on kyllä turha odottaa mitään järkevää tai oikeudenmukaista politiikkaa, koko hallituspohja on täysin väärä. Persut peesaa täysin kepua ja kokoomus ei yksin voi tehdä mitään.
Todella hyvä kommentti.
Suomen loiset
Matu=maataloustuki
Matu=maahantunkeutujat
Toinen raiskaa keväisin luontoa ja toinen luonnossa.
Viljelijät pitää suomea pystyssä! tämä fakta.
Eikun oikeisiin työnäytetöihin, kuten hallitus on ohjeistanut.
Viljelijät vetää lonkkaa 10 kk vuodessa ja tukieurot juoksee.
Kaltaisesi Kelan haittaohjelmalla kyllästetty kaljanryystäjä vetää lonkkaa 400 päivää vuodessa, vaikka kalenterissa on vain 365 .
TukiaisPUMMI jauhaa skeidaansa.
Radiossa kerrottiin eilen kuinka maajusseille jaettiin 1.7 miljardia eli 52000 maatilaa sai kukin 33 000 euroa. Mitä nuo loput miljardit on (5-1.7=3.3)
Vuonna 2013 professori Esko Niemi kirjoitti, että Suomi maksaa euromääräisesti EU-maista eniten maataloustukea Ranskan jälkeen: vajaat 2 miljardia euroa valtion maataloustukimenoja, 600 miljoonan euron tuen maatalouseläkkeille ja 220 miljoonan euron lomituskorvaukset. Tukien osuus maatalouden arvosta oli 59 % (Norjassa 37 %, Ruotsissa 21 %, EU:ssa keskimäärin 16 %). [4]
Tuo tekisi vajaat 2,8 miljardia. (vikipedia) Loppu on sitten EU maataloustukea joka tapauksessa Suomi maksaa kansallista maatalostukea 509 € /asukasta kohti.
"Radiossa kerrottiin eilen kuinka maajusseille jaettiin 1.7 miljardia eli 52000 maatilaa sai kukin 33 000 euroa. Mitä nuo loput miljardit on (5-1.7=3.3)" kerrottiin myös että viljelijöiden määrä vähenee ja maataloushallinnon väkimäärä lisääntyy. 10-15 vuotta ja hallinnossa on enemmän väkeä kuin viljelijöitä. Sama ilmiö kuin sotaveteraanellakin, vaikka meillä ei ole enää yhtäkään sotaveteraania, niin rahaa kerätään sotaveteraaneille.
Kansallista maataloustukea leikattava koska kaikista muistakin sosiaalituista leikataan valtiontalouden persaukisuuden takia.
Juuri näin.
Totta.
maataloustuista ei ole varaa leikata penniäkään. eikä leikata ja hyvä niin.
Suomen valtiolla ei ole enää varaa nykyisessä valtionvelkatilanteessa nykyisensuuruisiin kansallisiin maataloustukiin vaan niitä pitä leikata ja HYVÄ NIIN kuten muita sosiaalitukia ja jäljelle jäävä tuki suuunnattava päätoimisille viljelijöille. Valtionvelka kasvaa huimaa vauhtia koko ajan ja kansalliset maataloustuet maksetaan vero ja velkarahoistamme http://www.velkakello.fi
maanviljelijä tuottaa ruokaa, sohvalla makaava pummi pelkkää paskaa. kummalle mielestäsi tulee maksaa tukia?
Älä viisasatele kahjo kepuTROLLI!!!!!!!!!!!!!!!!!
..tuo kiistely maatalouden tuista on kammottavaa. EU:n liittymisen jälkeen tuet tulivat julkiseksi, mutta suomessa pyrittiin estämään tukien määrän "saaminen selville!"
Palkansaajat eivät saa tietää ja käsittää! kuinka paljon tukea maatalouteen maksetaan erimuodoissaan ja kuinka paljon tukien maksaminen maksaa!
Viron kommissari sitten pakoitti tuet julkaisemaan.
Totuuus on se, että tukia maksetaan 6 miljardin edestä, kun siihen otetaan kaikki kulut, eläkkeet jne.lainatuet ja hevoshankinnat arabimaista.
Me emme tarvitse tällaista tuettua maataloutta. me maksajat voimme sitä arvostella. Tukien saajat, turvat tukkoon!..
..ilman muuta sille pultsari pummille. Hän kärsii vaikeuksista. Maatalouden pummi varastaa politiikalla itselleen hirveästi rahaa!...
Kyllähän tälläiselle porukalle, joka täällä kirjoittelee mitä sattuu, olisi paikallaan, että joku löisi faktat pöytään. Mutta epäilen, ettei sekään auta, koska asioihin perehtyminen on tätä luokkaa. Kyllä sen verran olisi pitänyt olla tunneilla mukana, että tietäisi, miten yhteiskunta toimii. Valtion budjettikin on yleisesti luettavissa, ettei tarvitsisi arpoa lukuja. Mutta ehkä näille kolpakkostrategeille riittää yllämainittu potaska.
Höpötyksessäsi ei ole mitään tolkkua.
Sipilän ja Merkelin uusi unelma supervaltio on jo hyvässä vaiheessa. Silloin kaikki kansalliset tuet lopetetaan ja Brysselistä maksetaan maataloustukiaiset, omat armeijat lopetetaan ja pankkitoimintakin on Brysselissä.
Mahtaakohan se uusi kolmas valtakunta maksaa yhtään tukiaisia kalliisti viljeltävälle Suomelle?
Muuta hyvää tuossa ei suunnitelmassa ei sitten olekaan.
Työttömät ja eläkeloiset pitäisi tuhota polttouunissa. Mokomat paskat ovat Suomen suurin uhka.
Aivan aluksi maatalostuet on sidottava tuottettuihin tuotteisiin , eikä pellon olemassaoloon. Näin saadaan aikaan edes jonkinlainen tuottavuuden kehitys maatiloilla ja pellon hinta palautuu edes vähän oikeaan suuntaan
Etelä-, Keski- ja Itä_Euroopan valtioille maksetaan enemmän tukiaisia. Niissä viljely
ja maatalous on lisäksi tuottavampaa kuin Suomessa ja palkkataso alempi lähes kaikkialla. HAlpaa ruokaa tulee Suomeen muualta Euroopasta joten Suomen maatalous ei ole kovin kannattavaa. Siksi sitä ollaan lopetttamassa kokonaan. Tämä on EU:n politiikkaa ja EU pitää maataloustueilla ruoan hinnan alhaisena. Miksi Suomi ei saisi saada maataloustukea kuin muut saavat. Miksi haluatte nekin työpaikat pois Suomesta ja maaseudun kuolevan ja ihmisten siirtyvän kaupunkeihin, jossa pahuus rehottaa ja saartuttaa ihmisiä. On ilo käydä maaseudun ihmisten luona ja tavata ystävällisiä, avoimia ja hyviä arvoja omaavia ihmisiä.
Työttömät saavat 5 miljardia vuodessa ja nämä pskiaiset eivät tee mitään. Maanviljelijät tuottavat sentään ruokaa. Miksi ei puoliteta työttömyyskorvauksia niin nämä lusmuilijat perustaisivat yrityksiä ja työllistäisivät itsensä ja muita.
SULLA ON JO ILMEISESTI YRITYS eli kerroppa liikevaihdostasi FAKTAA.
Kaikista eniten ovat nousseet maajussien tulot 30 vuodessa.
http://www.findikaattori.fi/fi/60
Velkakello raksuttaa http://www.velkakello.fi
Vitun työttömät ja eläkepskat lopetakaa loisiminen HETI.
Sähän olet itsekin työtön!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Palstan kokoomuslainen UHOAA.
KUTEN AINA.
Harva ymmärtää,että tuki tulee suoraan meille kuluttajille halpana maitona,kananmunina,lihana, ilman näitä tukia hinnat olisivat ainakin tuplana.Kuinka moni on valmis maksamaan maitolitrasta 2€ tai enemmän,samoin kaikista muista maataloustuotteista ainakin tuplahinnan.Maataloustukien takia meillä halvat maataloustuotteet.
Maatalouden siirryttävä markkinatalouteen jossa viljelijät kilpailevat tuotteidensa hinnoilla.
Pitäähän meidän pöljä jotain syödä, ei kai se tuki nyt hukkaan mene.
Tukevaa suomalaista enemmän niin tarvii vähemmän tuoda ulkolaista suomeen, silloin tarvitse vähemmän antaa tukea kotimaisellekkin, kuin rahaa laittaisi pankkiin.
Kansallista maataloustukea leikattava koska kaikista muistakin sosiaalitusita leikataan.
tusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Työpaikat
Alennuskoodit
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
Auta pitämään palsta siistinä. Ilmoita asiattomasta, rasistisesta, herjaavasta tai väärällä palstalla olevasta viestistä klikkaamalla viestin yhteydessä olevaa linkkiä. Rasistiset viestit ja rasistiset ilmaukset ovat Suomi24:n keskusteluissa kielletty. Tutustu keskustelun sääntöihin täällä.
Chattaa maailman menosta ·
Keskustelut
Tänään 14.10
Kuka Suomen "huippuartisteista" esittäisi samaa
kuin Selänne? Tämähän on tietenkin hypoteettinen kysymys, koska artistit ovat niin julkisuusherkkiä etteivät uskalla te
9
Tänään 14.10
Vassunaiset Li ja A-K heräsivät todellisuuteen
Nyt Li Andersson ja Aino-Kaisa Pekonen tuomitsevat seksuaaliset häirinnät. Molemmat syyttivät koko tammikuun ajan vain suomalaisi
0
Tänään 14.01
Toreilla juorutaan
Mahtaako olla totta kun ihmiset puhuvat että itäraja vuotaa, että olisi rajanylityksiä joista viranomainen ei tiedota kansalaisia?
0
Tänään 13.59
CARUNA SÄHKÖNSIIRRON HUIMAT KOROTUKSET
Uutiset Politiikka Politiikka 12.12.2013 klo 14:07 | päivitetty 12.12.2013 klo 16:55 Soini tylyttää Fortum-kauppoja: Ei järjen
0
Tänään 13.58
Hiton hyvä kun ilmat lauhtui
Tuhansilla ihmisillä on hengitysvaikeuksia kovilla pakkasilla, tästä pluskelistä on suuri apu näille ihmisille. Jatkuisi vaan
21
Tänään 13.56
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi
Mitä MV-lehti kirjoittelisi jos se ei valehtelisi aina kirjoituksissaan?
1
Tänään 13.56
20 000 euron kiiski ?
Siis,. matalapalkkaisen vuoden tuloilla joku kyhännyt aivan järkyttävän näköisen puuhirviön ...Onko lastensairaall
16
Tänään 13.55
PAINUKAA SUVAKIT VITTUUN SUOMESTA
Tuollaisia saatanan räkänenäisiä loisia tämä maa ei tarvitse, lähtekää helvettiin täältä j
15
Tänään 13.55
Poliisilta opetus video naisen asemasta Suomessa..
No vihdoin tajutaan asia mitä pitää opettaa noille pakolaisille vokeissa Suomen laista. Nyt vain on kaikilta tuon videon nähneilt&
9
Tänään 13.51
Sähkö pompsahtaa... :D
Fortum myi taannoin sähkön siirtoverkot parin miljardin ylihinnalla Carunalle, joka on pääosin ulkomaisten pääomasijoitt
24
Luetuimpia
rasismi suomessa...
“Eemelillä ei saa enää olla kaulassa Suomileijona-korua” Se kuulemma herättää rasistisia ajatuksia... voi herranjumala mihin tää maailma on menny... 25.01.2016 13:31, 2506 lukukertaa InstaCasino antaa uusille pelaajilleen huimat edut. Tarkista tästä! Nainen kirjoittaa 24.1.-16 julkisessa p
KommentoiIlmiannaJaa
wirfyi
30.1.2016 14:45
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKea
KAUHEE MAAJUSSI SAA TUKIA
KommentoiIlmiannaJaa
szplokgyts
6.4.2016 14:47
q3efdhu9 kirjoitti:
Etusivu
Keskustelu
Treffit
Posti
Chat
Työpaikat
Alennuskoodit
Suomi24 yrityksille
Opastus
Aihealueet
Kaikki aihealueet
Yhteiskunta
Anarkismi
Boikotit
Eläinten suojelu
Euroopan unioni
Feminismi
Globalisaatio
Historia
Ihmisoikeudet
Isänmaallisuus
Karjalan palautus
Kehitysmaat ja kehitysapu
Kommunismi
Köyhyys
Laki ja rikos
Maahanmuutto
Maailman menoa
Maanpuolustus
Mainonta ja markkinointi
Media
NATO
Politiikka
Rasismi
Salaliittoteoria
Sananvapaus
Sivarit ja totaalit
Sodat ja konfliktit
Sovinismi
Suomalaisia sisutarinoita
Syrjäytyminen
Tasa-arvo
Terrorismi
Uskonnot ja uskomukset
Uusiutuva energia
Vanhustenhoito
Ydinvoima
Yhteiskunnan tuet ja avustukset
Ympäristönsuojelu
Keskustelu24 Yhteiskunta Maailman menoa
Maailman menoa
Keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista.
Auta pitämään palsta siistinä. Ilmoita asiattomasta, rasistisesta, herjaavasta tai väärällä palstalla olevasta viestistä klikkaamalla viestin yhteydessä olevaa linkkiä. Rasistiset viestit ja rasistiset ilmaukset ovat Suomi24:n keskusteluissa kielletty. Tutustu keskustelun sääntöihin täällä.
Chattaa maailman menosta ·
Keskus
Velkakello tikittää huimaa vauhtia http://www.velkakello.fi
Mikä yrittäjä se sellainen on, joka ei koskaan tule omillaan toimeen ?
Kultalusikka suussa syntyneet, maaseutujen perintöprinssit, tukijussit ja siskojenhakkaajat, on aika laittaa aitoon yhteiskuntavastuuseen - niiden rahoittaminen "huoltovarmuuden" tai muiden valheiden nimissä, on loputtava.
Maataloustuet pois - ei ole mikään yrittäjä sellainen, joka ei koskaan tule omillaan toimeen, vaikka on saanut tilat, talot, mökit ja mersut ilmaiseksi vanhemmiltaan, tai kuten monissa tapauksissa, palkintona siskojenhakkaamisesta.
..onneksi joitakin tiloja on saatu pois kerjäämästä. Hyvä suuntaus, mutta kuka maksaa konkurssi tilat?..
ok.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Maatalousmafia.
Jauhojulpit ovat suurpummeja.
Työttömien elättämiseen menee 6 miljardia vuodessa ja nämä pirut eivät tuota muuta kuin paskaa. Maanviljelijä sentää tuottaa ruokaa jota myydään alehinnalla tukien vuoksi.
Menisin enemmän leikkaamaan työttömien vätysten tuista. Lähtisivät mokomat työnhakuun laiskottelun sijaan. Ulkomailla on töitä osaajille mutta suomipskat vain makaavat poteroissaan.
Sosiaaliturvan menot oli 65,6 miljardia euroa muutama vuosi sitten . Asukasta kohden menot 12 003 euroa. Sosiaalimenojen suhde bruttokansantuotteeseen oli 31,9 prosenttia. Työnantajat, osuus rahoituksesta oli 34,7 prosenttia. Valtion verorahoituksella katettiin vain 27,7 prosenttia kunnat 19,5 prosenttia, yhteensä 47,2 prosenttia
Älyttömiä tulonsiirtoja sosialisteille
Myös kokoomuslaiset ja kepulaiset saavat sosiaalitukia.
höpöhpöpö. kokoomuslaiset ja kepulaiset ovat töissä. vasemmisolaiset ja vihreät elävät sossutuella eli loisimalla.
Kepulaiset nostavat sosiaalitukia ja samoin myös kokoomuslaiset. FAKTA.
Linkki tietoosi. Muutoin HUUHAATA.
tässä https://www.thl.fi/fi/tilastot/tilastot-aiheittain/sosiaali-ja-terveydenhuollon-talous/sosiaalihuollon-menot-ja-rahoitus
Linkkisi ei liity väitteeseesi. Keput ja kokkareet nostavat sosiaalitukia.
kepulien ahneudella ei ole mitään rajaa.
Kepu pettää AINA.
tämä aloitus on täynnä liioittelua ja valheellista panettelua.
Sanoo kepukka.
Olen oikeutettu saamiini maataloustukiin, koska sukulaiseni ovat aina olleet maanviljelijöitä!
Olette turhakkeita kaupungissa asuvat, teitä ei suomi tarvitse!!
Kannattamattomat maatilat valtio voisi lunastaa itselleen ja laittaa työttömät tekemään ruuat kansalle,kaikki hyötyisivät,maataloutta ei tarvisisi tukea, työttömyyskorvaukset voisi leikata minimiin.Valtio säästäisi vuositasolla monia miljardeja.
Ehdota asiaa Sipilälle koska edustatte samaa puoluetta.
Vtun työttömät loispummit
Palstan ökykepulainen noituu.