"Kadonneiden" suomalaisten lista

Turha elätellä toiveita, kuolleita ne on jokainen, eikä niidä löydy vaikka kuinka googlettaisitte. Hölmöt nortit!
41680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pitää uskoa ihmiseen ja hänen voimiinsa.Kyllä etsimme ja vuoden päivät vielä!

Äänestä
  • Serkkunikin oli listalla. Hän ei ollut edes katastrofialueella, vaan Siamin lahden puolella. Aika aikaisessa vaiheessa annettiin ymmärtää, että lista alkaa "lopullinen". Löytyneitä lienee kuitenkin kymmeniä.

    Äänestä

  • avancer kirjoitti:

    Serkkunikin oli listalla. Hän ei ollut edes katastrofialueella, vaan Siamin lahden puolella. Aika aikaisessa vaiheessa annettiin ymmärtää, että lista alkaa "lopullinen". Löytyneitä lienee kuitenkin kymmeniä.

    Ja mikäs oli serkussa vikana kun ei heti tsuhnaamin jälkeen ollut kotopuoleen yhteydessä? Vai oliko listaajina "luupista ulos" jätetyt kaukaiset sukulaiset? Mitähäh?

    No kuinka moni on vielä siellä matkalla niin, ettei mieleen ole tullut ottaa kotiin konnekteja?

    Äänestä

  • onko vähän pahvi? kirjoitti:

    Ja mikäs oli serkussa vikana kun ei heti tsuhnaamin jälkeen ollut kotopuoleen yhteydessä? Vai oliko listaajina "luupista ulos" jätetyt kaukaiset sukulaiset? Mitähäh?

    No kuinka moni on vielä siellä matkalla niin, ettei mieleen ole tullut ottaa kotiin konnekteja?

    En ole täysin selvillä listan laadinnasta. En tiedä, miten kukin on listalle tullut. Oliko impulssina ollut jonkun huolestuneen sukulaisen yhteydenotto?

    Otin yhteyttä sukulaisiin ja minulle selvisi, että kaikki on hänen kohdallaan kunnossa. Nimi oli listalla kuitenkin vielä uudenvuodenaattona noin klo 15 asti. KRPllä ei kai ollut resursseja listan reaaliaikaiseen päivittämiseen.

    Haluan korostaa, että kysymys oli yksittäistapahtumasta, mutta esimerkki siitä kuinka lista on jatkuvasti elänyt. Radion uutisissa kerrottiin äskettäin, että ruotsalaisiakin kadonneita on löytynyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sori vaan... kirjoitti:

Turha elätellä toiveita, kuolleita ne on jokainen, eikä niidä löydy vaikka kuinka googlettaisitte. Hölmöt nortit!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu