Kuuluuko helluntailaisten seksielämään muuta kuin lähetyssaarnaaja-asento?
Entä onko helluntailainen vaimo riivattu jos hän tuntee himoa?
Toivon asiallisia vastauksia.
Kunnioittaen,
Risto Tammenmaa
Entä onko helluntailainen vaimo riivattu jos hän tuntee himoa?
Toivon asiallisia vastauksia.
Kunnioittaen,
Risto Tammenmaa
Vastaukset 18
Vanhimmat
Helluntailaisen seksielämä on kuin työttömän yksinhuoltajan joulupöytä.
Veljeni on helluntalainen ja hän on transvestiitti joka ei ole sanojensa mukaan koskaan harrastanut sellaista seksiä joka kiihottaa ja himottaa.
Siispä hän on jumalalleen otollinen.
Jo vain kaikki sexiasennot ovat mies/nainen helluntailaisen avioparin kesken sallittuja. Tietäähän valveutuneet helluntailaisetki sen, jotta takkaapäin peilin edessä se on parasta.
Se siinä on vain monille ropleema, kun helluntailaiset eivät huutele asennoistaan kenellekään, vaan yhtyvät ulkopuolisia kuulematta, niinkuin parhaaksi katsovat.
Ja yksi riethas homma on kokonaan poissuljettu noissa helluntailaisten sexisessioissa. Tuhkaluukku eli anus eli ruskea percereikä. Se on jäykän pökäleen tai batalan veskan ulostamista varten, eikä siittimen sisään työntämistä varten.
Seksiasennoista ei opeteta raamatussa, joten niistä ei opeteta helluntaiseurakunnissa. Se asia on puolisoiden välinen ja varmaan aika henkilökohtainen.
Halu puolisoa kohtaan on Jumalan luoma asia eikä itsessään paha. Halu voi kohdistua väärin ja tuottaa siten syntiä. Tämän synnin välttämiseksi raamattu kehottaa menemään naimisiin. 1. Kor. 7:2: "haureuden syntien välttämiseksi olkoon kullakin miehellä oma vaimonsa, ja kullakin naisella aviomiehensä.".
Halu puolisoa kohtaan on normaalia helluntailaisella ihmisellä ja oikeastaan ilman tätä halua ihminen voisi elää yksinkin. Riivattuja toki on Suomessakin. Helluntailainen vaimo tuskin on riivattu. Riivaajahenki ei mahdu henkilöön, jossa on Pyhä Henki.
Raamattu ei myöskään kerro että puolison pitää olla täysikäinen. Voiko siis vaimo olla vaikka 7 vuotias, kunhan ovat avioliitossa?
Ei voi sen kieltää suomen laki sanoo raamattu mitä vain...
Raamattu käskee uskovaa olemaan alamainen esivallalle. Suomen laki määrää sen minkä ikäisenä voi mennä naimisiin ja sitä uskovat noudattavat niin kuin muutkin ihmiset noudattavat ja tulee noudattaa. Alaikäiseen sekaantuminen on rikos ja siitä saa tuomion sekä maalliselta tuomioistuimelta ja Jumalalta. Jumalalta saa tuomion mikäli henkilö ei tee parannusta ja usko Jeesukseen. Mutta jos rikollinen kääntyy Jumalan puoleen ja uskoo Jeesukseen omana Vapahtajana ja Herrana ja ottaa Hänet vastaan, hän saa syntinsä anteeksi Jeesukselta. Hän ei joudu Jumalan tuomittavaksi vaan on siirtynyt tuomion ja kuoleman alta elämään.
Aviopuolisoiden seksiasentoja ei laki rajoita, niin ne ovat uskoville, kuin myös muillekin ihmisille vapaat, jokaisen parin oma asia. Siihen ei pidä sivullisen kajota.
Sekö on ainoa syy miksi vastustat lapsiavioliittoja, koska laki kieltää sen?
Eli niissä maissa missä laki sallii sen, et näe ongelmaa?
En puhunut muista maista. Älä tulkitse tekstiäni oman pääsi mukaan. Siinä on vain se mikä siinä on luettavissa, ei muuta.
Et puhunut muista maista ja juuri sen takia esitin kysymyksen.
Tämä osoittaa hyvin sen, miten uskova ei tiedä mikä on oikein ja mikä väärin ilman että lukee sen jostain kirjasta tai se on laissa kielletty.
Aika harvalla helluntailaisella on minkäänlaista seksielämää.
Jos harhainen ajattelu helpottaa elämääsi, niin siitä vaan.
Jos mies on ruma ja muutoinkin poikkeava, ei hänellä ole mahdollisuutta saada vaimoa. Onko masturbointi tai seksipalveluiden ostaminen tällöin sallittua? Ellei ole, niin aikamoisen vaatimuksen edessä silloin ollaan.
Voi kuulkaa. Seksi ei ole riippuvainen uskosta. Sesksi on Jumlan suurta lahjaa ja jo luomistyössä annettu. Lähes kaikki uskovat haluavat paljon seksiä ja nauttivat erotiikasta, joka ei ole kiellettyä avioliitossa.
Minulla ei helluntailaisena ole tietoa siitä, että helluntailaisuus jotenkin rajottaisi asentoja seksuaalisessa kanssakäymisessä.
Seksin opetetaan kyllä kuuluvan vain aviopuolisoiden välille.
Avioliitolle ikärajan määrittää suomenlaki.
En myöskään ole ikinä kuullut kenenkään sanovan että en saisi himoita miestäni. Muita en halua edes "himoita" koska omasta vapaasta tahdosta haluan pysyä uskollisena miehelleni.
Himosta muihin kuin aviopuolisoonsa sanoisin itse oman mielipiteeni seuraavan kielikuvan verran: jos ei halua syttyä tuleen ja palaa tuhkaksi on "turvallisempaa" olla leikkimättä tulitikuilla.
En siis halua edes leikitellä ajatuksella mieheni pettämisestä.
Aviomiestäni haluan ja himoitsen ihan samoin kuin kuka tahansa muukin tavallinen ihminen. Seksi välillämme on välillä tajunnan räjäyttävää ja välillä hyvin arkista, ihan kuten varmasti kaikilla.
Olemme molemmat toisillemme ensimmäisiä ja ainoita seksipartnereita. Siitä olemme hyvin tyytyväisiä. Ei ole painetta olla parempi kuin edellinen tmv. Tilanne muuttuu toivottavasti vasta kun toinen meistä siirtyy ajan rajan taakse.
Sanoisin vain että uskovat harrastavat seksiä paljon enemmän kuin maailman ihmiset.
Vähiten sitä harrastavat kaljan kittaajat ja tupakoivat miehet ja naiset. Sellaisilla miehillä ei edes seiso. Ainoastaan vain puhuvat ja siihen se jää.
Uskovat ovat ihmisiä, ihmisillä on seksielämää, ihmisten seksielämä on yksilöllistä ja vaihtelevaa. Jos tämä oli vaikea ymmärtää, niin suosittelen aivotoimintojen tsekkausta. Koska sama kysymys toistuu täällä uudelleen ja uudelleen, niin tarvetta lääkärintarkastukselle on ilmeisesti on useammallakin.
noo seksiselämä niinsanottu on tosiasiassa vain mitätön osa ihmiseloa.
saman asian ajaa useimmiten kunnon iso herhesoppapieru, eli ei se nyt niin ihmeellistä ole nitkuttaa toisen haisevaa paikkaa yhä uudestaan, hyh..!
tyhjäpäät joilla elämä pyörii parin teeman ympärillä, heille suotakoon se nitkutus jos se vähänkin tuo iloa sinne vintin autiuteen.