Luomistyö jäi kiireessä vähän kesken ja Jumala huomasi, että eihelekutti, nyt tuli linnunrataan liian vähän tähtiä! No, ei se mitään, teen lisää 30 milj. vuoden kuluttua.
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/jattipilvi-syoksyy-kohti-linnunrataa-miljoonan-kilometrin-tuntivauhdilla/5715154
"Tutkijat uskovat, että pilven syöksyminen käynnistää uskomattoman tähtien syntyprosessin. Pilvi saattaa sisältää ainekset kahden miljoonan tähden synnyttämiseksi."
Jumala hoksasi, linnunradassa liian vähän tähtiä
12
69
Vastaukset
- panteisti
Luominen on jatkuvaa
- dtyrtyy
Mistä tulee lisää materiaa?
- Fred-Hoyle
dtyrtyy kirjoitti:
Mistä tulee lisää materiaa?
Miksi pitäisi tulla lisää? Kyllä universumissa tauhkaa riittää. Itsekin luovuin pysyvän tilan teoriasta muutamia vuosia kuolemani jälkeen.
- dtyrtyy
Fred-Hoyle kirjoitti:
Miksi pitäisi tulla lisää? Kyllä universumissa tauhkaa riittää. Itsekin luovuin pysyvän tilan teoriasta muutamia vuosia kuolemani jälkeen.
Koska luominen on mukamas jatkuvaa. Ei tähtien syntymiseen tuollaisista pilvistä tarvita luomista.
- Kuplapuhkeaa
1Moos.2:1. Niin tuli valmiiksi taivas ja maa kaikkine joukkoinensa. Biblia. Ja niin taivas ja maa päätettiin, ja kaikki heidän joukkonsa.
- tieteenharrastaja
Kun esimerkiksi kevätkylvöt tulevat valmiiksi, niin kasvu vasta alkaa.
- olkaa.oikeudenmukaisia
Jumalalla on tärkeämpääkin tekemistä kuin koko aika vaikuttaa maapallolla. Ateistit käyttävät tätä hyväkseen nostamalla esille kaikki Jumalan "epäonnistumiset". Itse eivät onnistuisi yhtään paremmin jos pitäisi samalla huolehtia koko universumin galakseista ja kenties vielä muista elämänmuodoistakin ties missä.
- dtyrtyy
On sinulla suppea kaikkivoipuus.
Toisaalta Jumpe kyllä Raamatun mukaan pitää tarkkaa lukua hiusteni lukumäärästä joten aika pieniäkin asioita hän hallitsee. Olisiko mikromanagerointia maailmankaikkeuden hallitsijalta?
- 768
Onko aukkojen Jumalasta puhujat nyt muuttaneet kantaansa?
- eipä.sotketa.asioita
Jumala tarvitsee vain mustia aukkoja, ei muuta. Siitä on keskusteltu täällä, kuinka juuri mustat aukot todistavat Jumalasta.
- Smack5
eipä.sotketa.asioita kirjoitti:
Jumala tarvitsee vain mustia aukkoja, ei muuta. Siitä on keskusteltu täällä, kuinka juuri mustat aukot todistavat Jumalasta.
Mustien aukkojen jumalasta puhuminen saattaa olla nykysuomessa rasistista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665485Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti892789- 2742561
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362419Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191964Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2371626Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai571263Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131153- 881125
- 901116