"KanssammeSamaaRuumista" -kastetut + konfirmoidut?

PyhänHengenSinetti

SEURAKUNTAAN

Mistä tietää, kuka kuuluu Kristuksen ruumiiseen, joka on seurakunta? “… siitä me tiedämme hänen meissä pysyvän, siitä Hengestä, jonka hän on meille antanut.” 1. Joh.3:24.

Mistä tietää, kuka ei kuulu Kristuksen ruumiiseen? “… jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa” Room.8:9.

Seurakuntaruumiiseen kuulumisen ratkaisee vain, onko ihmisessä Kristuksen Henki. Ihmisen käyttämät sanat eivät pohjimmiltaan ratkaise, onko hän Kristuksessa, vaan ihmisessä oleva Jumalan synnyttämä uusi elämä. Vaikka joku uudestisyntynyt ihminen sanoisi itsestään “En kuulu ruumiiseen”, ei hän silti olisi seurakuntaruumiiseen kuulumaton ja vaikka joku sanoisi toisesta uskovasta: “En tarvitse sinua seurakuntaruumiissa”, ei tämä silti olisi siihen kuulumaton. (1. Kor.12:15-21).

Tässä korinttolaiskirjeen luvun asiayhteydessä puhutaan sekä maailmanlaajuisesta seurakuntaruumiista että paikallisesta seurakunnasta. Molemmissa on sama periaate, joka ratkaisee seurakuntaan kuulumisen. Pohjimmiltaan sanominen tai sanomatta jättäminen eivät ratkaise, kuka kuuluu seurakuntaan, vaan Jumalan Pyhän Hengen sinetti.

“… me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi …” 1. Kor.12:13.

Jumala on se, joka määrittelee, kuka kuuluu hänen seurakuntaansa ja kuka ei. Ihmiset voivat asettaa mitä tahansa ehtoja, millä perusteella uusia jäseniä hyväksytään heidän yhteisöönsä, mutta näin ei ole seurakunnassa. Ehdot eivät ole ihmisten muodostettavissa, vaan Jumalan. Jos Herra ei anna Jumalan lapseuden Henkeä jollekin, eivät ihmiset voi tehdä millään keinoilla hänestä seurakunnan jäsentä.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kaikki kastetut ja konfirmoidut eivät suinkaan usko.

Tässä lainaus eräältä palstalta, jossa nuoret tilittävät tuntojaan riparista:

"Haha, mieleen tuli papista yksi toinen juttu :D Meillä oli tehtävänä jonkinlainen oppimispäiväkirja, johon piti kirjoittaa ajatuksiaan uskosta ja plaah. Korostivat, että ei tarvitse mitenkään kaunistella vaan voi puhua ihan suoraan. No minä tietenkin otin kehituksen vakavasti, kuten muutkin vakavat kehotukset, ja kirjoittelin sitten kys. päiväkirjaan myöskin siitä, että jos ei usko niin ei usko.

Myöhemmin sitten konfirmaatiosta puhuttaessa pappi korosti sitä, että kaikkien on lausuttava uskonnontunnustus, koska jos ei lausu, niin ei voi katsoa konfirmoiduksi, ja joku tällainen tapaus oli joskus ollutkin. Konfirmaatiossa sitten pappi katsoi pitkään silmiin uskontunnustuksen aikaan, kun ET 15 vuotta lausui ulkolukua. Jotenkin kylmäsi syräntä xD"

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ihmettelen suuresti Sana-lehden päätoimittajan Heli Karhumäen lausuntoa Soldiers of Odin -katupartiosta (pääkirjoitus 21.1.2016) :

"Tilastofakta on, että suurin osa katupartioiden jäsenistä on kastettuja kirkon jäseniä, jotka aikoinaan istuivat päiväkerhotätätien paijattavina, kokivat elämyksiä riparinuotioilla ja polvistuivat valkoisessa albassa tunnustamaan kristillisen uskonsa. HE OVAT KANSSAMME SAMAA RUUMISTA, VELJIÄMME KRISTUKSESSA."

En nyt millään tavalla tarkoita sitä, ettenkö uskoisi että joku Soldiers of Odiniinkin kuuluva saattaisi olla tunnustava kristitty -en sitä tiedä -mutta en kyllä uskaltaisi itse sanoa kenestäkään, jota en tunne, ja joka ei vieläpätuo mktenkään uskoaan esille, että hän kuuluu Kristuksen ruumiiseen? Mistä Heli Karhumäki tietää, mihin uskoon /uskontokuntaan nämä katupartioveljet kuuluvat? Mitä jos heidät vaikka olisin lapsena kastettu ja jopa konfirmoitu, mitä sekään auttaisi, jos he eivät uskoisi? Sanoihin itse Lutherkin että kaste ilman uskoa on turha.

Eivät kaikki kastetut automaattisesti usko Jeesukseen henkilökohtaisena Pelastajanaan ja Vapahtajanaan, ole syntyneet uudesti ylhäältä, saaneet Jeesuksen Henkeä ja siten ole Hänen omiaan.

Kehoittaisin tutkimän edellä mainittuja Raamatunpaikkoja ja opetusta siitä, kuka kuulu Kristuksen ruumiiseen.

Hyvin Heli tosin teit siinä, että rukoilit heidäm puolestaan, mutta mielestäni kannattaisi aloittaa rukoilu pyytämällä sitä että he pelastuisivat.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

"Henki itse todistaa meidän henkemme kanssa, että me olemme Jumalan lapsia."

"Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa. "

0

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        20
        1761
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        144
        1738
      3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        318
        1413
      4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1108
      5. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        209
        1102
      6. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        139
        1048
      7. Salainen kastekoulutus

        Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
        Kaste
        285
        975
      8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        3
        945
      9. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        11
        945
      10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        49
        898
      Aihe