http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1454216138169.html Tunnen suurta myötätuntoa jesidikristittyjä kohtaan.
Islamistit jesidikristittyjen kimpussa
clfhgfds
23175
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jeiskristittyjä olisi pitänyt hakea Suomeen turvaan eikä näitä karvapersemuslimiäijiä.
Jesidit muuten eivät ole kristittyjä eivätkä myöskään muslimeja, vaan he ovat ihan oma uskonnollinen ryhmänsä.
Linkki?
http://yle.fi/uutiset/riikinkukkoenkelin_palvojat__keita_ovat_jesidit_ja_miksi_islamistit_vainoavat_heita/7409750
Tärkein jumalhahmo on Malak Ta'us, jota palvotaan riikinkukon hahmossa. Malak Ta'us on langennut enkeli, joka kuitenkin sai anteeksi ja jonka Jumala palautti taivaaseen. Riikinkukkoenkelistä käytetään myös nimeä Shaitan – arabiaksi Saatana. Tämän vuoksi jesidejä pidetään usein virheellisesti saatananpalvojina, vaikka jesideille Malak Ta'us on nimen omaan hyvän voima.
– Tähän päivään saakka monet muslimit pitävät heitä saatananpalvojina. Niinpä uskonnollisesti vainottuina jesidit ovat keskittyneet turvapaikkoihinsa syrjäisillä vuoristoalueilla, sanoo kurditutkija Thomas Schmidinger Wienin yliopistosta National Geograpic -lehdelle.
Varhaisessa kristinuskossa riikinkukkoa pidettiin ylösnousseen Kristuksen symbolina, sillä sen lihan uskottiin olevan pilaantumatonta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jesidit
Oppi ja uskomukset
Jesidismi on yhdistelmä zarathustralaisuutta, manikealaisuutta, juutalaisuutta, kristinuskoa ja islamia. Jesidit uskovat Jumalaan, joka on heille vain luoja eikä vaikuta enää maailmassa, ja joka on yhtä aikaa hyvä ja paha.[1][3] Jesidien näkemyksen mukaan Jumala on jättänyt luomakunnan seitsemän pyhän olennon tai enkelin huomaan. Jumalan sijasta uskonnon keskushahmo on yleisesti riikinkukkona kuvattu enkeli Melek Ta'us. Jesidit eivät usko persoonalliseen pahaan. Islamin piirissä ”riikinkukkoenkeli” rinnastetaan usein Saatanaan, minkä vuoksi muslimit suhtautuvat jesideihin usein epäluuloisesti tai vainoavat näitä. Jesidit rukoilevat auringon suuntaan, ja he palvovat rituaaleissaan luonnonelementtejä: maata, tulta, vettä ja ilmaa. Jesidit uskovat sielunvaellukseen, mutta toisaalta he uskovat myös taivaaseen ja helvettiin. Jesidien myyttisen kertomuksen mukaan käärme pelasti luomakunnan tukkimalla Nooan arkkiin tulleen vuodon.[3]
Pyhiä kirjoja jesideillä on kaksi, Kitêba Cilwe ja Mishefa Reş. Pyhäpäivänään jesidit pitävät keskiviikkoa.
Kiljuva Hyeenalauma !
Kaikki heidän johtajansa olisi metsästettävä kiinni ja heitettävä krokotiilien lampeen !
Jesidit muuten eivät ole kristittyjä, Jesidit ovat ihan oma uskontokuntansa.
Linkki?
http://der-germane.tumblr.com/post/137945345484/der-schneemann-ist-fertig
Pelätin käyttöön
Miksei noita naisia ole otettu sotaa pakoon, vaan näitä törkeitä sotilasmiehiä, jotka sentään pystyvät jotenkin puolustamaan itsenään. Tuntuu todella epäreilulta tämä tilanne.
Koska feministihuorasuvakkilutkat.
Turvapaikanhakijoita ei jotenkin 'oteta', vaan he ovat niitä, jotka tulevat itse henkilökohtaisesti anomaan turvapaikkaa. Kiintiöpakolaiset sen sijaan valitaan ja haetaan maahan. Viime vuonna kiintiöpakolaisia otettiin pääsääntöisesti Syyriasta.
http://www.migri.fi/tietoa_virastosta/tilastot/turvapaikka-_ja_pakolaistilastot/kiintiopakolaiset
"Suomi painottaa kiintiöpolitiikassaan erityisesti haavoittuvimpien ryhmien, kuten lapsiperheiden ja vaikeassa asemassa olevien naisten kuten leskien, yksinhuoltajien sijoittamista."
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/yleiset-ja-yksinkertaistetut-vaitteet-maahanmuuttajista-mita-sanovat-asiantuntijat/
Näinpä.
Jesidit ovat ihan oma uskontonsa. Sensijaan tuolla on nestoriolaisia krisitittyjä. Aramean- ja assyriankielisiä.
Suomessa media on maininnut jesidien olevan kristittyjä. Onhan heillä kuitenkin jotain yhetistä kristinuskon kanssa. Epistä että islamistit vainoavat heitä.
Jesidit tunnustavat Jeesuksen olemassaolon, mutta eivät pidä häntä Jumalan poikana. Jeesus nähdään silti tärkeänä hahmona Jesidien uskonnossa, enemmänkin kuitenkin siis profeettana tai sen tyyppisenä opettajana. Kaikki kristitytkään eivät tunnusta Jeesusta Jumalan pojaksi, on olemassa kristinuskon suuntia joissa Jeesus on nimenomaan ihmisen poika, profeetta, joka tuli juutalaisille.
Kiitos tiedosta.
Omakin näkemykseni Jeesuksesta menee lähelle Jesidien käsitystä. En usko Raamatun jumalaan enkä olemattoman olennon poikaan. Jeesus oli puuseppä ja etevä hyvän moraalin opettaja, mutta mikään jumalolento hän ei ollut. Tunnustan Jeesuksen tarinan ristiinnaulitsemiseen ja kuolemaan saakka. Minulle Jeesus oli vain ihminen.
Eikö mikään valtio auta jesidejä?
Ei auta, koska Jesidit ovat periaatteessa maattomia, heillä ei ole minkään valtion tunnustamaa oikeutta edes omaan olemassaoloonsa ja uskontoonsa. Suomikaan ei suojele Jesidejä, tämä maa kun on tässä asiassa tekopyhä.
Karmea tilanne jesideillä.
Suomella oli mahdollisuus ottaa ISIS:n vainoamat Jesidit tänne turvaan, Sipilän hallitus valitsi sensijaan, että otetaan aikuisia miehiä Syyriasta ja Irakista, muslimeja. Sitä suojaa olisivat tarvinneet vainotut ja kansanmurhan kohteena olleet Jesidit ja he tarvitsevat suojaa edelleen. Se on kysymys siitä, että ketä suojellaan ja miksi.
Olivat ilmeisesti väärää sukupuolta. Niiden miehethän tapettiin ja jäljelle jäivät kaltoinkohdellut naiset ja lapset. Onkin hyvä kysymys, missä naiskiintiöt nyt? Vihafeministit osaavat varmaan kertoa syyn naisten syrjintäänsä.
Masentavaa.