Taas joku suomalainen kävellyt junan alle!

pikasia.lähtöjä

Moni on näköjään saanut tarpeekseen tästä hulluudesta ja päättänyt päivänsä veturin yliajamana.

RIP

5

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsemurhien määrä kuvastaa osaltaan yhteiskunnan pahoinvointia. Miesten itsemurhat ovat Suomessa monin kerroin yleisempiä kuin naisten, mikä mielestäni on aika hälyyttävää jo itsessään.

      Itsemurhien huippuvuodesta 1990 laskusuunta on ollut kuitenkin jyrkkä. Miesten itsemurhat ovat suunnilleen puolittuneet noin 1200 itsemurhasta vuoden 2014 noin 600 itsemurhaan. Naisten osalta vuonna 1990 oltiin reilussa kolmessa sadassa ja vuonna 2014 vajaassa kahdessa sadassa.

      http://www.findikaattori.fi/fi/10

      • ghfhht

        Tappaisit sinäkin lässyttäjä vain itsesi.


      • saivartelu.vittuun

        Vitunko väliä sillä on miten oli vuonna yksi ja kaksi?

        Nyt eletään tätä päivää!


      • saivartelu.vittuun kirjoitti:

        Vitunko väliä sillä on miten oli vuonna yksi ja kaksi?

        Nyt eletään tätä päivää!

        Ehkä sillä sinulle ei ole merkitystä, mutta niille, joita kiinnostavat syyt ja mahdollisesti jopa tehdä asioille jotakin, on merkitystä myös pitkän aikavälin kehityksellä ja sukupuolten välisillä eroilla tässä asiassa. Mikä tässä tilastotiedossa sinua noin suututti?


    • Ei_näin_koskaan

      Se ei ole koskaan oikea ratkaisu. Mutta, jos joku päättää tappaa itsensä, ei sille mitään voi. En vaan hemmettivieköön ymmärrä niitä itsekkäästi ajattelevia, jotka haluaa tehdä itsemurhastaan helvetin myös tietyille ammatinharjoittajille.
      Esim. veturinkuljettajille ja rekkakuskeille ja bussikuskeille.
      Jos tekee itsemurhan, ei siihen pitäisi sekoittaa tällä tavalla viattomia ihmisiä.
      Soisin tämän tavan kokonaan loppuvan ja ihmisten ymmärtävän, ettei veturit, rekat ja bussit liiku itsestään. Niitä kuljettaa aina ihminen, joka toivoo ettei tielle tulisi mitään, minkä vuoksi pitää paniikkijarruttaa. Tai nousta nousta kuljettajan paikalta katsomaan jonkun verisiä jäänteitä. Jonkun, joka on halunnut tehdä näille ammatinharjoittajille inhoittavan tempun, syöksymällä junan veturin eteen, tai ajamalla päin rekkaa, tai bussia. Ellette itse saa millään muulla tavalla hengiltä itseänne, jättäkää se kokonaan tekemättä. Älkää koskaan pakoittako ketään muuta tekemään sitä puolestanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe