RKP:n eduskuntaryhmä vaatii kaikille turvapaikanh

KASKUNEIKANSALAISUUTTA

RKP:n eduskuntaryhmä vaatii kaikille turvapaikanhakijoille henkilökorttia
Verkkouutiset - Ti, 02/02

RKP:n eduskuntaryhmä vaatii sisäministeriötä välittömästi myöntämään turvapaikanhakijoille henkilökortit.

Henkilökortti mahdollistaa pankkitilin avaamisen ja siten työn vastaanottamisen.

– Käytännön esteet turvapaikanhakijoiden työn vastaanottamiselle nousevat taas esiin täällä käydyissä keskusteluissa. Pitkät odotusajat ovat vain osa ongelmaa. Haastavaa on myös pankkitilin avaaminen, mikä puolestaan on edellytys palkan vastaanottamiselle tehdystä työstä, sanoo ruotsalaisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson.

Eduskuntaryhmä painottaa, että turvapaikanhakijoiden pitäisi Suomessakin saada työskennellä heti tänne saavuttuaan.

Henriksson toteaa, että yhteiskuntamme tulisi keskittyä vähemmän vastakkainasetteluun ja sen sijaan nähdä maahanmuuton tuomat mahdollisuudet. Hän pitää turvapaikkaprosessien oikeudenmukaisuutta ensisijaisen tärkeänä ja huomauttaa, että paras tapa kotoutua nopeasti on päästä mukaan työelämään.

– On myös hallituksen vastuulla viestiä vastakkainasettelua vähentävällä tavalla. Maan henkisestä ilmapiiristä on syytä olla hyvin huolissaan. Nyt tarvitaan yhteisymmärrystä, Henriksson sanoo.

RKP:n eduskuntaryhmä sanoo tukevansa pakolaispolitiikan pohjoismaista yhtenäistämistä, mutta "ei missään olosuhteissa voi hyväksyä Tanskan linjaa".

– Sen sijaan Suomen viranomaisten tulisi ensi sijassa aloittaa läheisempi yhteistyö Ruotsin kanssa. Tavoitteena tulisi olla yhtenevät turvallisten maiden arviointiperusteet ja perheiden yhdistämiskriteerit.

Eduskuntaryhmä painottaa, että Suomen tulee seurata kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia myös kielteisen turvapaikan saaneiden kohdalla.

– Myös takaisin lähetettäviä tulee kohdella kunnioittavasti.

RKP:n eduskuntaryhmä vieraili tiistaina Kirkkonummen Evitskogin vastaanottokeskuksessa.

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JönsBudde

      On hienoa, että RKP pitää huolta pakolaisista. Carl Haglund sanoi TV:ssä, että itärajan takaa saa tulla määrätön määrä.
      Henkilökortti tietenkin, jotta pakolaiset pääsevät myös helpommin liikkumaan. He tulevat elävöittämään kelien lämmetessä myös Kirkkonummen keskustaa. Siitä sitten junalla mukavasti ystäviä tapaamaan Helsingin asemalle ja Kaivopuistoon.
      Näyttää siltä, että pakolaiset ovat tulleet jäädäkseen Evitskogiin.
      On syytä varautua pitämään kyläjuhlia, jotta pääsemme läheisimmin ystävystymään heidän kanssaan. Ehkäpä RKP olisi mukana juhlia järjestämässä.

      • näinsemennee

        Eihän vastaanottokeskus voi olla pysyvä ratkaisu. Osa saa myönteisen osa kielteisen turvapaikkapäätöksen. Myönteisillä on 2kk aikaa poistua vokista ja kielteisen saaneet palautetaan mahdollisimman pikaisesti. Evitskog vok tulee käsitykseni mukaan tyhjentymään tämän vuoden aikana, jonka jälkeen paikka joko rempataan täysin tai jää tyhjäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      148
      4892
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3953
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      120
      3629
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      45
      2930
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1886
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1687
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      61
      1369
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      31
      1266
    Aihe