Misähän johtuu kovat ilmavaivat?

Köyhällä ei ole varaa syödä hienoja ruokia, itse olen syönyt rokka neljä kertaa viikossa, kaalia 2 kertaa viikossa ja puuroa, muuta ei ole varaa syödä. Kurja vaan mennä yleisille paikoille kun alkaa pierettää, eikä voi rusauttaa, ja sitten kun on yksin jossain niin kyllä rutisee. Vatsassa kauheet paineet.
8132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ehkä ahmit ruokasi liian nopeasti ja samalla menee ilmaa ruuansulatuskanavaan. Elimistösi kyllä tottuu vähitellen hernekeittoon ja se ei lisää siten ilmavaivoja. Joten syö vain rauhallisesti, rauhallisesti syömällä säästät ruokaakin, kun kylläisyyden tunne tulee hieman viiveellä.
Olen itsekin syönnyt joskus hernekeittoa pidemmän aikaa, enkä huomannut sen aiheuttavan suurempia ilmavaivoja. Söimme kerran serkkupojan kanssa pari viikkoa hernekeittoa ja ruisleipää pelkästään, kun oltiin työkomennuksella :D

Vaan köyhällähän sitä on varaa syödä hienoja ruokia, kun itse vaan kokkaa. Nimittäin useimmat todella courmee herkut ovat köyhän tavoitettavissa halvoista raaka-aineista. Otan tähän muutamia esimerkkejä;
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/30710/Ranskalainen omenapiiras eli tarte tatin/
http://www.hs.fi/ruoka/reseptit/a1349746212299
http://www.maku.fi/reseptit/kuha-walewska

Useimmat em. ruokiin tarvittavat aineet on köyhän helppo hankkia ilmaiseksi tai tarjouksista halvalla. Oma suosikkini on tuo Kuha-Walewska, joka on halpa ja helppo valmistaa, on kuitenkin juhlava ruoka tarjota vaikkapa vieraillekin.

Äänestä

Kaali ja herne. Siinä on aineet jotka eniten yleensä pierettää.

Äänestä

mitäs oot työtön lusmu. sehä vasta kyrsii kun töissä joutuu pidättämään fartteja, vatsassa mouruaa koko päivän ja auto haisee paskalta ku sinne joutuu lounastauolla tyhjentämään suolen.

Äänestä
  • meidän työmaalla kylläkin käytetään vessaa suolen tyhjentämiseen

    Äänestä

  • etsipaikkasi kirjoitti:

    meidän työmaalla kylläkin käytetään vessaa suolen tyhjentämiseen

    vessat on amatööreille

    Äänestä

Köyhän kannattaa aloittaa hernekeiton syöminen heti aamusta. Sitä pitää syödä erittäin hitaasti, lopettaa syömisen vasta iltapäivällä aikaisintaan kahdelta. Silloin ilmavaivat on minimoitu. Jotain aina tulee, muttei isona töräyksenä.

Äänestä

Miksei muka voi pieraista julkisella paikalla? Olen pieraissut kaupassakin, sitten vain äkkiä toiseen hyllynväliin. Pidättäminen ei ole terveellistä.

Äänestä

Laita kyntelii ja yrttejä rokkaan niin helpottaa vaivat jos toisetkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puxpaxpelistäpois kirjoitti:

Köyhällä ei ole varaa syödä hienoja ruokia, itse olen syönyt rokka neljä kertaa viikossa, kaalia 2 kertaa viikossa ja puuroa, muuta ei ole varaa syödä. Kurja vaan mennä yleisille paikoille kun alkaa pierettää, eikä voi rusauttaa, ja sitten kun on yksin jossain niin kyllä rutisee. Vatsassa kauheet paineet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu