Onneksi Caruna"kauppaan" ei liittynyt korruptiota.

Sillä suomessa ei korruptio kuki! Ei Caruna-kaupassakaan tarvinnut siirrellä voitelupalkkioita avainhenkilöiden salaisille tileille vieraille maille mistä ei ikinä tietoa heruisi vaikka näin olisi tehtykin.

Ei, sillä suomessa ei tällaista tapahdu. Asian vahvistaa suomalainen media, yhteiskunnan vahtikoira joka ei koskaan korruptiota havaitse.

Ihan vaan omasta henkilökohtaisesta innostuksestaan kokoomuslainen poliitikko, ( demari ja kepulainenkin mukana heiluen..) myy yhteiskunnan rakentamia, monopolirakenteisia lypsylehmiä ostajien iloksi.

Nuku suomalainen yösi levollisesti, älä epäile.
Omi animaatiosankari Paavo Pesusienen luottavainen katse ja lataa itseesi Pesusienimäistä positiivista energiaa! Sitten vain raivoisalla optimismilla eteenpäin!!
851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nukkukaa kunnes kuolette voisi olla valtamedian motto

Äänestä

Paljon paperia ja kova kiire. Mikä se on ?

Äänestä

Miksi kauppa tehtiin jää ikuiseksi liikesalaisuudeksi. Fortumhan myi myös Ruotsin kannattavia liiketoimintojaan. Miksi?

Äänestä

Valitettavasti uskon että olet oikeassa.
Mutta en olisi varma siitä - jos rahaa siirretty jonnekin pimeisiin tileihin esim. n.k. konsulltipalkkiona - ettei se tulevaisuudessa tulisi ilmi.

Kuitenkin paha juttu ettei kukaan nyt ota vastuuta tekemisistään. Toisin sanoen, se joka oli vastuussa kaupoista tiesi jo silloin että tämä on huono kauppa suomen kansalle (en jaksa nyt viedä sen pitemmälle tätä ajatusta).

Ottaa vaan päähän se, että taas tulee todistettua kuinka selkärangattomia olioita politiikot ovat.
Ei ihme että kaikissa kyselyissä jossa kysyään eri ammatien arvostusta ja kunnioitusta niin politiikot ja toimittajat ovat häntäpäässä.

Äänestä

..Fortumin johto sai yli 500 miljoonaa euroa SDP:n ministeri Mönkäreen päätöksellä työssäviihtyvyysrahaa. Toimitusjohtajaja Lilius sai yli satamiljoonaa. Sekä miljoonien eläkkeen. Enemmän kuin suomen sotakorvauukset olivat.

Tämä johtaja joukko rahasti silloin itselleen monopoli sähkön avulla rahat, joka meni pörssiin.

Tämä miljoonia saanut porukka sijoitti miljardeja siperiaan, jossa jo nyt ollaan pohtimassa sijotuksen varastamista venäläisille.

Sähköverkojen myynti myös lahja suomen kansalle, tältä miljoonia saaneilta johtajilta.

Politiikot aina luistavat vastuusta ja syyttävät "kilpailutusta". Suomen sähköverkko on myyty huijareille. Ei sen kummenpaa.
Ydivoimaa ostettu Ranskasta- yhtiö ei osannut voimalaa tehdä.
NYT venäläinen ydinvoimala tulossa suomeen, jokainen tietää että venäjällä ollaan jopa murhattu ihmisiä ydinjätteellä.

Kataisen hallitus aikaansai myös tämän ongelman. Hallituksen pitää NYT ostaa tai kansallistaa verkot valtion omaisuudeksi. Energia politiikka on sekaisin, järjetömyyttä. Tuulivoimalat tuottavat "liian edulista sähköä" verovaroilla .

Mm. Kaliforniassa energia yhtiöt vuosia sitten ryssivät täydellisesti osavaltion energiapolitiikan. Amerikassa kauheita esimerkkejä yksityisestä energiatoinnasta..jäitä hattuun ja otetaan valtion halltuuun perus toiminnot..

Äänestä

Ei muuta ku tutkintaan vain........

Katainenhan&co se oli järkkäämässä näitä juttuja.. Olisikohan pääomapressa niinistölläkin(vapaamuurari,coc) lehmänsä ojassa...

Äänestä

Korruptiota tai ei,mutta se ei ole hyvä,että kapitalismissa,jota tämäkin yhtiö edustaa,kerää voitto miljardit omistajiensa tileille,eivätkä ne sijoita tätä rahaa enää mihinkään,koska kannattavien sijoitusten määrä on laskussa maailmassa,se tietää sitä että valtiot köyhtyy,ja köyhien asema ,jota suurin osa maapallon väestöstä edustaa ja ovat täysin riippuvaisia sijoitusrahastoista tulee entistä tukalammaksi.Ei näin maailman kuulu toimia,että pieni vähemmistö sen asukkaista,joita omistajiksi sanotaan, päättää suurimman osan kohtalosta näin räikeästi,eli toimivat ns piilodiktaattoreina. Tätä minä ainakin vastustan vaikka maailman loppuun asti.

Äänestä

..olisi pitänyt olla paremmat määräykset. Jospa joku arabi sheikki ostaa suomen pohjavedet ja nostaa veden hintaa satakertaiseksi!...tai, maataloustukea maksetaan yli 6 miljardia, kun pärjättäisiin aivan hyvin ilman tukiaisia...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sponged kirjoitti:

Sillä suomessa ei korruptio kuki! Ei Caruna-kaupassakaan tarvinnut siirrellä voitelupalkkioita avainhenkilöiden salaisille tileille vieraille maille mistä ei ikinä tietoa heruisi vaikka näin olisi tehtykin.

Ei, sillä suomessa ei tällaista tapahdu. Asian vahvistaa suomalainen media, yhteiskunnan vahtikoira joka ei koskaan korruptiota havaitse.

Ihan vaan omasta henkilökohtaisesta innostuksestaan kokoomuslainen poliitikko, ( demari ja kepulainenkin mukana heiluen..) myy yhteiskunnan rakentamia, monopolirakenteisia lypsylehmiä ostajien iloksi.

Nuku suomalainen yösi levollisesti, älä epäile.
Omi animaatiosankari Paavo Pesusienen luottavainen katse ja lataa itseesi Pesusienimäistä positiivista energiaa! Sitten vain raivoisalla optimismilla eteenpäin!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu