Harrastin suojaamatonta yhdyntää!?!

Eli olin suojaamattomassa yhdynnässä uudenvuoden yönä, tänään ei ole apteekit auki, joten en saa edes jälkiehkäisypillereitä, siis katumuspillereitä... Eikö raja olekin 72tuntia? Eli ehtisin vielä huomenna. Onko teho varma? Raskaaksi ei todellakaan varaa tulla tässä elämäntilanteessa ja tässä iässä.. Kerta oli siis ensimmäinen, mulle ei jätkälle... (anteeksi nyt että en ole 18, mutta tarvitsen apua)

Mitä ongelmia katumuspillereiden kanssa voi tulla? Sivuvaikutuksia? Paljonko maksaa!?

Auttakaa kiltit, vastatkaa pikaisesti.. Kiitos...
92460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kun ei tuon enempää vastuuntuntoa ole ja jätkä täytyy olla yhtä pentu.
Raskaaksi tulo on pienin ongelma mieti mitä tauteja olet voinut saada HIV:tä pois sulkematta.

Äänestä

suosittelen että menet apteekkiin paikkakunnalle missä on päivystys, siellä ne on auki ja vaikka taksilla sillä todennäköisyys että olet raskaana kasvaa mitä pitempään kuluu jälkiehkäisyn ottamisesta!

Jälkiehäisypillereissä on hormooneja saman verran kun kuukauden e-pillereissä joten mitään leikkimistä niitten kanssa ei ole.

kipin kapin jälkiehkäisyä hakemaan se on pieni hinta siitä ettet tule raskaaksi, mieti mitä seuraa jos tulet raskaaksi, monet lääkärissäkäynnit ja mahdolliset keskeytyksen jne..se voi olla kamalaa

Äänestä
  • Täytyy mennä...
    Mitään tietoa hinnoista?

    Äänestä

  • Tyhmä! kirjoitti:

    Täytyy mennä...
    Mitään tietoa hinnoista?

    Isommat apteekit ovat kyllä auki niin arkena kuin pyhänäkin. esim aika moni yliopiston apteekki on auki tänäänkin ja yö aikaan myös.
    Jälkiehkäisy maksaa noin 10-20€, mutta hinnalla ei luulisi niin olevan väliä, jos vaihtoehtona on abortti tai ei toivottu lapsi.

    Äänestä

Itse en ole koskaan jälkiehkäisypillereitä tarvinnut, mutta jotenkin on sellainen ajatus, että niitä voisi saada vaikka terveyskeskuksen kautta ja nehän ovat kyllä auki...

Äänestä

Tässä on jälkiehkäisytabletti Norlevo pakkauksesta ohjeet

http://www.tohtori.fi/laakeopas/tuote.php3?ID=982

Ohjeessa lukee, että jälkiehkäisyn teho pienenee sitä enemmän mitä myöhemmin pilleri otetaan.

Jos otat alle 24 tunnin sisään niin raskauden riski on 20 kertaa pienempi kuin ilman pilleriä.

Jos otat 24-48 tunnin kuluessa niin raskauden riski on seitsemän kertaa pienempi kuin ilman pilleriä.

Jos otat 48-72 tunnin kuluessa niin raskauden riski on puolet pienempi kuin ilman pilleriä.

Jos viivyttelee pillerin ottamista tuonne 72 tuntiin asti niin pillerin ehkäisyteho on enää kahdeksasosa siitä, mitä se olisi heti otettuna. Pilleri pitää ottaa MAHDOLLISIMMAN PIAN! Jos tätä ei koulun seksivalistuksessa kerrota niin syytä olisi.

Kumin käyttäjillä pitäisi olla jälkiehkäisypilleri mukanaan jo valmiiksi. Ei se niin kallis ole ja kumeilla on taipumus hajota. Jos kännissä pelleilee ilman ehkäisyä niin pillereitä lähdetään hankkimaan heti eikä vasta krapulan potemisen jälkeen.

Äänestä

nyt taidatkin olla liemessä ja syvällä kaikenlisäksi.suosittelen ottamista yhteyttä vaikkapa lähimpään sairaalaan ja kondomeitten hankimista ja niiden käytön aloittamista.

Äänestä
  • No sain hommattua pillerit ja söin ne jo, kamalat sivuvaikutukset, joten olen läksyni oppinut... Päätä särkee, vatsaan sattuu ja pyörryttää muutenkin huono olo... Mutta vielä täytyy varmuudeksi kynekologilla käydä, muuten kaikki on hoidossa. Eikä hinnalla ollutkaan mitään väliä, kyselin vain, hinta oli 14€

    Äänestä

  • Tyhmä! kirjoitti:

    No sain hommattua pillerit ja söin ne jo, kamalat sivuvaikutukset, joten olen läksyni oppinut... Päätä särkee, vatsaan sattuu ja pyörryttää muutenkin huono olo... Mutta vielä täytyy varmuudeksi kynekologilla käydä, muuten kaikki on hoidossa. Eikä hinnalla ollutkaan mitään väliä, kyselin vain, hinta oli 14€

    no oikeasti nyt varmaan muistatte sen kondomin seuraavalla kerralla eikö vain? pitäkää hauskaa turvallisesti:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä! kirjoitti:

Eli olin suojaamattomassa yhdynnässä uudenvuoden yönä, tänään ei ole apteekit auki, joten en saa edes jälkiehkäisypillereitä, siis katumuspillereitä... Eikö raja olekin 72tuntia? Eli ehtisin vielä huomenna. Onko teho varma? Raskaaksi ei todellakaan varaa tulla tässä elämäntilanteessa ja tässä iässä.. Kerta oli siis ensimmäinen, mulle ei jätkälle... (anteeksi nyt että en ole 18, mutta tarvitsen apua)

Mitä ongelmia katumuspillereiden kanssa voi tulla? Sivuvaikutuksia? Paljonko maksaa!?

Auttakaa kiltit, vastatkaa pikaisesti.. Kiitos...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu