Yasmineista psykoosioireita???

Hirveetä mitä ahdistuneisuutta, masentuneisuutta, mielialanhäiriöitä ja tuntuu lisäksi etten voi hallita omia mielenliikkeitä enää! Kaveri ehdotti että vaihtaisin pillerimerkkiä tai lopettaisin kokonaan.... Tämä on hirveetä!!!
51045
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla samoja tuntemuksia ja viina ei sovi ollenkaan. Onnistuin pilaamaan monen uuden vuoden, myös omani. Nämä sivuvaikutukset saivat minut aikoinaan lopettamaan pillerien syömisen eikä ollu raskaakstulemisen pelkoa kun mies ei pysty hedelmöittämään. Nyt ku vaihdoin miestä niin aloitin uudestaan myös pillereiden syömisen, mutta tää on kyllä viimeinen laatta. Pakko löytää vähemmän hormooneita ja päätä sekoittava ehkäsymenetelmä.

Äänestä
  • Olisiko aika katsoa peiliin? Turha sitä on lähteä lääkkeitä syyttämään omista mielenterveydenongelmista, varsinkin kun ne ovat matalahormoonisia. Eri asia on jos vetäisi jotain todellisia mielialalääkkeitä.

    Jos alkaa pää hajoon ja tuntuu ettei hallitse itseään on aika hakeutua hoitoon tai ihan vaan vilasta peiliin, sillä se syy ei löydy lääkeaskista.

    Äänestä

  • realisti kirjoitti:

    Olisiko aika katsoa peiliin? Turha sitä on lähteä lääkkeitä syyttämään omista mielenterveydenongelmista, varsinkin kun ne ovat matalahormoonisia. Eri asia on jos vetäisi jotain todellisia mielialalääkkeitä.

    Jos alkaa pää hajoon ja tuntuu ettei hallitse itseään on aika hakeutua hoitoon tai ihan vaan vilasta peiliin, sillä se syy ei löydy lääkeaskista.

    Jos ongelmat alkaa ilmetä pillereitten jälkeen ja useemmalla kun yhellä niin eipä siinä paljo itteänsä syytellä..
    Ite lopetin yasminit viikko sitten. Ei paljoa enää kiinnostanu niitä syödä. Niitten kans ei viina sopinu yhtään yhteen. Poikakaveri on saanu ainaki niin kärsiä mun raivokohtauksista ja moni muu myös..Mielialat on vaihdellu ja oikeesti on ollu sellanen olo että kohta tuun hulluksi! Ja empä myöskään oo oikee pystyny mieleni liikkeitä hallita..Never again!

    Äänestä

  • yasmin kirjoitti:

    Jos ongelmat alkaa ilmetä pillereitten jälkeen ja useemmalla kun yhellä niin eipä siinä paljo itteänsä syytellä..
    Ite lopetin yasminit viikko sitten. Ei paljoa enää kiinnostanu niitä syödä. Niitten kans ei viina sopinu yhtään yhteen. Poikakaveri on saanu ainaki niin kärsiä mun raivokohtauksista ja moni muu myös..Mielialat on vaihdellu ja oikeesti on ollu sellanen olo että kohta tuun hulluksi! Ja empä myöskään oo oikee pystyny mieleni liikkeitä hallita..Never again!

    Empä ole itse noin rajuista mieliala oireista kuullut.Itse olen yksien pilsujen aikana kyllä ollut hieman ailahtelevampi.Yhdet veivät halut kokonaan,yksi aiheutti ihottumaa.

    Vaihdoin Yasmineihin ja mielialan kanssa ei ole mitään ongelmia.Halut on tullu takas jne.

    Onhan se mahdollista,että ko pillerit ei jollekin sovi.Voi myös olla etti mikään hormonaalinen sovi ollenkaan.Mutta turha on ruveta toitottamaan, että ko.merkki on huono.Ihminen on yksilöllinen.Se mikä aiheuttaa sivuoireita toiselle voi toiselle olla täysin hyvä valmiste.Eli joko pillereiden vaihto tai kortsujen käyttö.

    Äänestä

  • Tiitu kirjoitti:

    Empä ole itse noin rajuista mieliala oireista kuullut.Itse olen yksien pilsujen aikana kyllä ollut hieman ailahtelevampi.Yhdet veivät halut kokonaan,yksi aiheutti ihottumaa.

    Vaihdoin Yasmineihin ja mielialan kanssa ei ole mitään ongelmia.Halut on tullu takas jne.

    Onhan se mahdollista,että ko pillerit ei jollekin sovi.Voi myös olla etti mikään hormonaalinen sovi ollenkaan.Mutta turha on ruveta toitottamaan, että ko.merkki on huono.Ihminen on yksilöllinen.Se mikä aiheuttaa sivuoireita toiselle voi toiselle olla täysin hyvä valmiste.Eli joko pillereiden vaihto tai kortsujen käyttö.

    Nimenomaan näin, jokainen on yksilö ja mikä sopii yhdelle ei välttämättä sovi toiselle. Itselle Yasminit sopineet paremmin kuin hyvin, entisistä Merciloneista taas sain erittäin pahoja mielialaoireita, oli pakko lopettaa.

    Mutta sen sanon, että kannattaa ehdottomasti kokeilla vaihtaa merkkiä, jos tuntuu ettei sovi, ei noin pahoista oireista tarvitse kärsiä!

    nim. 5 merkki menossa....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


loppuko mun elämä kirjoitti:

Hirveetä mitä ahdistuneisuutta, masentuneisuutta, mielialanhäiriöitä ja tuntuu lisäksi etten voi hallita omia mielenliikkeitä enää! Kaveri ehdotti että vaihtaisin pillerimerkkiä tai lopettaisin kokonaan.... Tämä on hirveetä!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu