http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15716009
Evolutionistit toitottavat ihmisen ja simpanssin geneettistä samankaltaisuutta, joka on todettu vertailemalla proteiineja koodaavia geenejä genomeista. On jokseenkin erikoista, että 80% ihmisen ja simpanssin proteiineista ovat tyystin erilaisia.
Proteiineja koodaavien geenien samankaltaisuus ei siis todista yhtään mitään. Epigenomi ratkaisee. Ja se on muuten todella erilainen ihmisen ja simpanssin välillä.
Evolutionistit toitottavat ihmisen ja simpanssin geneettistä samankaltaisuutta, joka on todettu vertailemalla proteiineja koodaavia geenejä genomeista. On jokseenkin erikoista, että 80% ihmisen ja simpanssin proteiineista ovat tyystin erilaisia.
Proteiineja koodaavien geenien samankaltaisuus ei siis todista yhtään mitään. Epigenomi ratkaisee. Ja se on muuten todella erilainen ihmisen ja simpanssin välillä.
Vastaukset 34
Vanhimmat
>> Proteiineja koodaavien geenien samankaltaisuus ei siis todista yhtään mitään. <<
En siis ole Simpanssi vaikka olenkin kreationistinen vajakki!
Hienoa ja Upeaa! Eli hihhulismi ja YEC-kreationismi on siis Taas Kerran Todistettu Oikeaksi? Taas kerran?! Vielä kerran!?! Jälleen!?? Mahtavaa?!!!
Me kretuvajakit olemmekin olikeassa!!!
Kerrankin, ihanaa!!!!
Kuvittelikko paljastavas jonku salatun jutun? Eikö tiedemiehet ole just sitä toitottanu että erot on geenien säätelyssä?
EI !
"On jokseenkin erikoista, että 80% ihmisen ja simpanssin proteiineista ovat tyystin erilaisia."
Eivät ole.
Tässä tapauksessa tosin väärinymmärryksestä saa syyttää myös tuon paperin kirjoittajia, eikä vain kretuja. Alun tiivistelmässä todetaan että:
"about 80% of proteins are different between the two species"
Eli noiden sanotaan olevan "erilaisia". "tyystin erilaisia" sen sijaan menee täysin metsään. Jos lukee myös itse paprun niin siellä todetaan:
" Although nucleotide sequence identity between humans and chimpanzees is very high, only 20% of proteins are identical between the two species, and 80% of proteins are different"
Eli tuossa tarkoitetaankin oikeasti etteivät ne ole identtisiä. Tuolla perustellaan vielä tarkemmin vertailun mielekkyyttä sillä että yhdenkin aminohapon ero voi vaikuttaa:
"Our comparison of human and chimp proteins showed that the 80% of proteins are different between humans and chimps. This comparison is biologically meaningful because even one amino acid substitution may have significant effects on phenotypic differences."
Käytännössä siis genomin tasolla ero on vain se tuolla mainittu 1-2% mutta se jakaantuu pieniksi muutoksiksi sinne tänne.
Koko papru löytyy täältä:
http://www.personal.psu.edu/nxm2/2005%20Publications/2005-glazko-etal.pdf
//Tuolla perustellaan vielä tarkemmin vertailun mielekkyyttä sillä että yhdenkin aminohapon ero voi vaikuttaa//
No niin, nyt löytyy totuus. Aminohapon vaihdoksiin ei siis tarvita mutaatioita, vaan niihin riittää geenisäätely. Kautta linjan tällä palstalla evolutionistit ovat vakuuttaneet, että aminohappovaihdoksissa kyse on aina mutaatioista geenisekvenssissä. Kyseinen tutkimus osoittaa, että näin ei ole, koska simpanssin ja ihmisen proteiineja koodaavat geenit ovat 98 prosenttisesti yhteneviä. Tämä on sen verran iso kysymys, että teen tästä uuden aloituksen.
Vai löysit sinä poloinen sellaisen totuuden :D.
Ennen kuin teet sen aloituksesi, niin opiskelepa asiasta edes perusteet, jooko? Ja lisäksi jätä siitä tuollaiset valheet, mitä me evoluutikot olemme muka väittäneet kokonaan pois, jooko.
Toiveeni olivat näemmä turhia.
Siis tarkotatko vai tyystin turhia? Heee
Jos simpan genomi ei olisi se mikä nyt, kyse ei olisi simppa.
Sama pätee ihmiseen. Siis näiden luonnonlakien vallitessa jotka nyt vaikuttavat.
Joten missä sinulla mättää?
"Jos simpan genomi ei olisi se mikä nyt, kyse ei olisi simppa.
Sama pätee ihmiseen. Siis näiden luonnonlakien vallitessa jotka nyt vaikuttavat."
Aivan.
"Joten missä sinulla mättää?"
Kirjoitin sen kyllä tuohon ylle. Etkö osaa lukea vai tarvitsetko todella rautalankaa?
<>
Riippuu vähän mitä haluaa todistaa. Miksi perimä ei kertoisi periytymisestä? Miksi 98%-99% identtisyys perimässä kertoisi täysin erillisestä alkuperästä eikä yhteisestä kantamuodosta?
Käännät muuten taas englantia Jeesus-lasit päässä: "not identical" on sinun kökkökäännöksenä "tyysitin erilaisia". Tuskin millään kahdella nisäkäslajilla 80% proteiineista ole "tyystin erilaisia".
Timo Aalto taas nolaamassa itseään:D Tietää yhtä vähän evoluutiosta kuin tietokoneista..
Kieltämättä hän on häpeäksi meille muille kreationisteille.
ihmisen ja apinan ero:
1990 1%
2000 2%
2005 3%-4%
2010 8-10%
2015 jopa 50% joissakin kromosomeissa.
Kyllä evoluutio on totta. Geneettinen ero kasvaa kokoajan.
Jeesuksen paluu:
- vuonna 200 noin 100 vuotta myöhässä
- vuonna 500 noin 400 vuotta myöhässä
- vuonna 1000 noin 900 vuotta myöhässä
- vuonna 2015 noin 1900 vuotta myöhässä
Jeesuksen paluu on lähellä!
Jopas. Voisitko luetella kaikki ne kromosomit, joissa ero on 50%.
Y kromosomia ei ole toisella sukupuolella ollenkaan!
Ei suinkaan kun Eeva otettiin Aatamin kyljestä.
"Y kromosomia ei ole toisella sukupuolella ollenkaan!"
Aivan. Naisilla ei ole Y-kromosomia. Eikä se lainkaan vähennä heidän ihmisyyttään.
Ja pöh. Ihmisen ja simpanssin perimän ero:
1990 1%
2000 2%
2015 1%-2%
<>
Ei sinun eikä minun mielestä, mutta esimerkiksi Jumalan mieliharmi JC taitaa olla toista mieltä.
Niinpä. Hänen käsityksensä myös ihonvärin vaikutuksesta ihmisyyden asteeseen ovat kyllä mielenkiintoisia.
JC:n idioottimaiset kommentit aiheesta kuin aiheesta ovat kyllä mielenkiintoisia. Hän on tainnut lopettaa kirjoittelun JC nikillä kun häpeää sitä kuinka nolasi itsensä täydellisesti todennäköisyyskeskusteluissa.
Hah hah, noinhan se tosiaankin on mennyt. Fiksu näki tietenkin jo tuhat vuotta sitten ihan vain silmämääräisesti että tokihan eroa on paaaalljon enemmän kuin yksi prossa.
Siis koska geeneissä on se informaatio joka luo eliön ulkomuodon niin tokihan eroavuus elkomuodoissa on prikulleen samaa luokkaa kuin geeneissäkin.
Marathustlerin iloksi voin kerto että hän on yksi niistä harvoista joiden olemassaolo eon ennustettu pilkuntarkasti Raamatussa. Kas tässä: 3 Ja ennen kaikkea tietäkää se, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia, jotka vaeltavat omien himojensa mukaan
4 ja sanovat: "Missä on lupaus hänen tulemuksestansa? Sillä onhan siitä asti, kuin isät nukkuivat pois, kaikki pysynyt, niinkuin se on ollut luomakunnan alusta."
5 Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan sanan voimasta
6 ja että niiden kautta silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.
7 Mutta nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.
8 Mutta tämä yksi älköön olko teiltä, rakkaani, salassa, että "yksi päivä on Herran edessä niinkuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä".
9 Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo, että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen.
10 Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
11 Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa,
12 teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!
13 Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu.
Heh heh, miltäs nyt tuntuu Marakatti?
Mikäköhän on kommenttisi tarkoitus? Tyhjänpäiväinen ja ontto muille, sinulle varmaan todella tärkeä?
Koska naisella ei ole y kromosomia hän sopii hyvin ihmisen puolisoksi.
("Ei ole ihmisen hyvä olla yksinään."Raamattu)
Toisessa tilanteessa se ei käy.
Täh? Mitähän ihmettä yrität sanoa.
"Yhdysvalloissa tehdyssä kartoituksessa huomattiin, että oletetun samankaltaisuuden sijaan Y-kromosomit poikkeavat toisistaan huomattavasti; ne eroavat sekä rakenteeltaan että geeneiltään. Simpanssin Y-kromosomista on kadonnut vähintään kolmannes, mahdollisesti puolet ihmisen Y-kromosomin sisältämistä geeneistä. Muutos on suuri näin lyhyessä ajassa."
Y kromosomiin kohdistuu varsin suuri muutospaine ja y kromosomin osuus genomista kokonaisuutena on häviävän pieni. Y-kromosomi sisältää vain 40 toimivaa geeniä. Kaikkiaan ihmisellä on geenejä sentään noin 30 000. Nuo löydöt eivät tue kreationismia pätkääkään.
Ei genomi olekaan mikään todiste luomisesta. Se on todiste ihmisestä.
Ja jokaisen perimä on todiste hänen omasta perimästään.
Perunan mukulat ovat todiste niiden yläpuolella kasvavasta kasvista.
Aloitus oli hyvä, mutta itse olen sitä mieltä, että ihmisellä ja simpanssilla ei ole ainuttakaan yhteistä geeniä. Vaikka 20 % niistä näyttäisikin samanlaisilta tieteen valossa, niin todellisuudessa ihmisen kaikki geenit ovat ihmisen geenejä ja simpanssin kaikki geenit ovat simpanssin geenejä. Ero on siten 100 prosenttia.
Ihminen ei ole 20 % simpanssi, eikä simpanssi ole 20 % ihminen. Ihminen on 100 % ihminen ja simpanssi on 100 % simpanssi.
Ja sinulla ei ole ainuttakaan yhteistä aivosolua täysjärkisten ihmisten kanssa.