http://www.msn.com/fi-fi/uutiset/ulkomaat/britit-yhä-halukkaampia-lähtemään-eusta/ar-BBp93cI?li=AA520v&ocid=iehp
"Britanniassa ajatus Euroopan unionin jättämisestä on kerännyt lisää kannatusta.
Unionista eroamista kannattavien määrä nousi sen jälkeen, kun Britannian pääministeri David Cameron julkisti EU:n ja Britannian sopimusehdotelman maan pitämiseksi unionissa.
Kompromissiehdotuksessa esitetään muun muassa, että jäsenmaiden parlamentit voisivat kaataa EU:ssa valmisteilla olevia lakiehdotuksia. Selvää sopua Britannian uusista ehdoista ei kuitenkaan vielä ole."
"Britanniassa ajatus Euroopan unionin jättämisestä on kerännyt lisää kannatusta.
Unionista eroamista kannattavien määrä nousi sen jälkeen, kun Britannian pääministeri David Cameron julkisti EU:n ja Britannian sopimusehdotelman maan pitämiseksi unionissa.
Kompromissiehdotuksessa esitetään muun muassa, että jäsenmaiden parlamentit voisivat kaataa EU:ssa valmisteilla olevia lakiehdotuksia. Selvää sopua Britannian uusista ehdoista ei kuitenkaan vielä ole."
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voi vitsi, kun ne britit näyttäisivät selkärankansa..ero olisi mahtihomma ja seuraajiakin taitaisi uskaltautua perään..
Briteille se onkin helppoa, kun eivät olleet sentään niin saatanan tyhmiä että olisivat eurovaluutan ottaneet käyttöön...
Britit ovat järkeviä ihmisiä punta edelleen käytössä ja talous kunnossa kun taas Suomi on täynnä poliittisia öykkäreitä jotka eivät todellisuudesta tiedä mitään
Vasemmistoliiton kansanedustaja Li Andersson esittää kansanäänestystä euroalueeseen kuulumisesta.
Andersson kertoi aloitteesta vasemmistoliiton eduskuntaryhmän kokouksessa.
- Annetaan kansalaisille mahdollisuus ilmaista, haluaako jatkaa nykyisen kaltaisessa unionissa, nykyistä enemmän yhteistä finanssipolitiikkaa harjoittavassa unionissa vai omalla valuutalla, Andersson ehdottaa.
Anderssonin mielestä vasemmiston kanta euroyhteistyön tulevaisuuteen on arvioitava uudelleen, koska talouskuri on osoittautunut olevan syvällä rahaliiton rakenteissa.
– Euroryhmän uhka lopettaa Kreikan pankkijärjestelmän hätärahoitus, joka lopuksi kiristi Syrizan johtajia hyväksymään talouskuripolitiikkaa jatkavan kolmannen tukipaketin, oli talouskuripolitiikan viemistä sen härskeimpään äärimmäisyyteen, Andersson sanoo.
- Vasemmistoliiton eurovaaliohjelmassa lukee, että “mikäli eurokriisiä ja eurovaluutan ongelmia ei saada ratkaistua kestävällä tavalla, yhteisvaluutta on purettava hallitusti, jolloin EMU- jäsenyydestä järjestettäisiin kansanäänestys”, Andersson muistutti kokouksessa pitämässään puheessa.
Li Andersson on useiden arvioiden mukaan todennäköisin ehdokas Vasemmistoliiton uudeksi puheenjohtajaksi, joka valitaan muutaman kuukauden päästä. Andersson sai huhtikuun vaaleissa Varsinais-Suomen vaalipiirissä yli 15.000 ääntä.
"yhteisvaluutta on purettava hallitusti." - Siinäpä se vaikeus onkin, kun pääomasiirrot pitäisi jäädyttää jo hyvissä ajoin ennen eroa ja se hyydyttäisi taloutta aikansa jne,...
Britanniahan on jo vapautettu EU-jäsenmaksuista, joita suomi sitten leikkauksillaan ja porrvarin pakkolaeilla korvaa.
Lisäksi myönnytyksissä luvattiin ettei britannian tarvitse välittää mamujen hyyssäämistä koskevista ehdoista. Tämän takiahan juuri suomalaisen verotusta joudutaan korottamaan.
Britannialle annettiin myös muita erityisvapauksia, muut kertokoon tästä osuudesta
Kyllä Suomi maksaa mielellään vaikka muidenkin EU-maksut, ei mitään ongelmaa! Pääasia että rahat eivät mene omalle kansalle.
halvempaa ruokaa kun liitymme euroon.