Ennustiko Raamattu...?

Ennustiko Raamattu höyrykoneen, höyrylaivan, höyryveturin?

Ennustiko Raamattu sähkövalon, radion ja television, tietokoneet ja internetin?

Ennustiko Raamattu lentokoneen, atomipommin ja ydinvoiman, antibiootit ja solunsalpaajat?

Nyt kaikki etsimään niitä Raamatun jakeita, joissa näitä ennustetaan tuleviksi!

16

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ennustiko Raamattu höyrykoneen, höyrylaivan, höyryveturin?
      Ennustiko Raamattu sähkövalon, radion ja television, tietokoneet ja internetin?
      Ennustiko Raamattu lentokoneen, atomipommin ja ydinvoiman, antibiootit ja solunsalpaajat?"

      Ei ennustanut ja todennäköinen syy siihen on se, että mainitut keksinnöt ovat niin vähäpätöisiä asioita evankeliumin ilosanoman rinnalla, että ne eivät ole ylittäneet Jumalan profetioiden "uutiskynnystä."

      • Minulla on sellainen unikirja missä ristiinnaulitseminen kuitataan aika vähällä, ilmeisesti, vaikka siihen oli kuollutkin. Siihen aikaan kai oli ollut aika normaalia, että oli tehnyt jotain, ja sitten oli ristiinnaulittu (ilmeisesti ikävää).


      • "...todennäköinen syy siihen on se, että mainitut keksinnöt ovat niin vähäpätöisiä asioita evankeliumin ilosanoman rinnalla, että ne eivät ole ylittäneet Jumalan profetioiden "uutiskynnystä."

        Oletko varma että Jumala hyväksyy juuri tuon tulkinnan?


      • ihminensanoo

        Raamattu tottakai mainitsee niistä, jos ne ovat oleellisia osia itse ennustuksessa. Jumala keskittyy puhumaan hengellisistä ja iankaikkisista totuuksista, eikä niinkään näistä ajallisista, jos ei ole tarve.
        Esimerkiksi juutalaisten paluumutosta sanotaan, kuinka he tulevat lentokoneilla ja laivoilla: "Keitä ovat nuo, jotka lentävät niin kuin pilvet (lentokoneet ovat tosiaan valkoisia) ja niin kuin kyyhkyset lakkoihinsa? Merensaaret odottavat minua, ja etumaisina tulevat Tarsiin laivat tuodakseen sinun lapsesi kaukaa... (Jesaja 60:8-9) Myös toisessa kohtaa sanotaan: "Kyyhkysen siivet ovat hopealla silatut, sen sulat kultaisella kullalla!" (Psalmi 68:14)
        Televisiosta/internetistä puhutaan myös. Esimerkiksi tämä: "Ja ihmiset eri kansoista ja sukukunnista ja kielistä ja kansanheimoista näkevät heidän ruumiinsa kolme ja puoli päivää..." (Ilm.11:9) Tämä ei olisi mahdollista Raamatun ajan menetelmilä. Mutta nykyteknologia on sitä luokkaa, että kun maapallon toisella puolella jotain tapahtuu, kaikki tietävät siitä heti. Tämänkin asian Raamattu ennusti.
        Ydinpommeistakin Raamattu tietenkin puhuu mm. Ilmestyskirjassa.


    • 7740

      Jansson ennusti kirjassaan "Taikatalvi" vuoden 87-88 talven

    • Jytrrtu

      Ei siinä mitään ennustuksia tarvittu kun luotiin radioaallot ja sähkö ja materiaalit internetmaailmaa varten.

      Ihmisen vain piti oppia hyödyntämään sitä kaikkea mikä oli käsillä. Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä.


      Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle.

      • Joko olet selvittänyt missä päin maailmaa pronssia louhitaan?


      • CreationMeansComedy

        Jytrrtu kirjoitti mm: "... Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä. ..."
        Kivikauden ajanjakso on pisin ihmisen kulttuurievoluution ajanjakso. Se alkaa ensimmäisen hominidin ilmaantumisesta Afrikkaan seitsemän miljoonaa vuotta sitten ja päättyy metallityövälineiden tullessa yleiseen käyttöön. Kivikausi päättyi siten eri puolilla maailmaa eri aikoina. Vieläkin on olemassa muutamia harvoja heimoja, jotka eivät käytä metalleja. Se, elävätkö he kivikautta, onkin enää määrittelykysymys.
        Jytrrtu kirjoitti edelleen: "Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle."
        Tosi on. Älykäs luominen mahdollistaa mm. tahattoman komiikan laajamittaisen viljelyn tälläkin palstalla.


      • IlkimyksenSedänIsoÄiti
        CreationMeansComedy kirjoitti:

        Jytrrtu kirjoitti mm: "... Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä. ..."
        Kivikauden ajanjakso on pisin ihmisen kulttuurievoluution ajanjakso. Se alkaa ensimmäisen hominidin ilmaantumisesta Afrikkaan seitsemän miljoonaa vuotta sitten ja päättyy metallityövälineiden tullessa yleiseen käyttöön. Kivikausi päättyi siten eri puolilla maailmaa eri aikoina. Vieläkin on olemassa muutamia harvoja heimoja, jotka eivät käytä metalleja. Se, elävätkö he kivikautta, onkin enää määrittelykysymys.
        Jytrrtu kirjoitti edelleen: "Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle."
        Tosi on. Älykäs luominen mahdollistaa mm. tahattoman komiikan laajamittaisen viljelyn tälläkin palstalla.

        Ketjussa http://keskustelu.suomi24.fi/t/14090992/kreationismin-selitysvoima kertoo jyrpäle näin:

        "Tyhmä, siellä on pronssiesineitä missä maaperässä on pronssia ja rautaesineitä siellä missä on rautaa ja Tanskassa tietenkin kiviesineitä kuten Suomessakin.

        "Kauan sitten joku neropatti vain keksi omasta päästään että nuo kivi- pronssi- ja rautakaudet vaikka ne olivat hyvin pitkälti samanaikaisia.

        "Suomessa vielä 1800 luvulla esim. aurojen siivet olivat yleisesti puuta ja vain kärki arvokasta rautaa.

        "Täysrautaiset aurat yleistyivät vasta 1900-luvun alkupuolella kun rauta halpeni.

        "Mutta niin se menee että kun joku löytää vaikka sorvatun kiviruukun niin se meilletään kivikautiseksi vaikka se olisi todellisuudessa tehty 1800-luvulla.

        "Näin ve vain on."

        On kai ve uskottava kun jyrpilö sanoo että niin ve on. Että maaperässä on pronssia.


      • Jyriontämännähnytkin
        salmiakkisaluki kirjoitti:

        Joko olet selvittänyt missä päin maailmaa pronssia louhitaan?

        Tietenkin pronssia louhitaan sieltä missä sen raaka-aineita löydetään.


    • ErkkiEiUsko

      Pronssikautisten kansojen ennustukset ovat joka suhteessa vähän niin ja näin.

      Yksi hyvistä visionääreistä oli Isaac Asimov. Hän ennusti vuonna 1964, että 50 vuoden kuluttua (eli vuonna 2014) henkilökohtaisilla viestintälaitteilla voi lukea kirjoja ja seinille heijastettavilta näytöiltä voi katsella kolmiulotteista kuvaa.

    • alfa123om222

      Omalla tavallaan raamattu kyllä ennusti industrialismin Profeetta Sakarjan kirjassa puhutaan neljästä Sepästä (Smith), jotka yrittävät auttaa Israelin paluun takaisin Palestiinaan. Noiden seppien oli tarkoitus työntää neljä sarvea pois, jotka edustivat puolestaan muslimivaltaa Lähi-Idässä.

      Nuo neljä seppää epäilemättä olivat John Smith (Puritanismi, Viktorianismi), Adam Smith (Kapitalismi, Industrialismi), Joseph Smith (nationalismi) sekä Smith et Wesson??? (Militarismi).

      Raamatun lisäksi on paljon muitakin pyhiä kirjoja. Yhteensä 36525 kpl. Epäilemättä Adam Smithin: Kansojen varallisuus, jossa kuvataan höyryvoimaa ja höyryveturiakin kuuluu noiden pyhien kirjojen joukkoon.

    • kvsi

      Höyrykone tunnettiin jo raamatullisena aikana, joten sitä ei tarvinnut ennustaa.

    • Jyritere

      Itse asiassa se että jo Aadamilla oli käytössään radioaallot ja maan mineraalit oli itsessään ennustus siitä että jonain päivänä niitä hyödynnettäisiin.

    • filade

      Jumala käyttää vihanastioitakin taidollisuuden ja viisauden hengellä tarkoitusperänsä (evankeliumin) toteuttamiseksi.
      Jos olisikin jotakin, mistä sanotaan: "Katso tämä on uutta", niin on sitä ollut ennenkin, muinaisina aikoina, jotka olivat ennen meitä (Saarn.1:10).
      Joolin kirjan mahdollinen moniydinkärkinohjukset jakautuvat ilmakehän yläpuolella kukin omalle reitilleen yhtaikaisesti ja tunkeutuvat suurella nopeudella heittoaseiden välitse, eli ohjustorjunnan läpi vihollisen ryhmitykseen;
      http://www.israelprofetiassa.fi/8

    • vääriä_ajatuksia

      Evokit ja nihilistit ovat nyt höyrähtäneet omiin ajatuksiinsa. Tämä ei ole höyrytekniikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      119
      4039
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      72
      3307
    3. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      1
      2929
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2744
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    6. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      21
      2446
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      40
      2417
    8. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2367
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2311
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2246
    Aihe