Ennustiko Raamattu...?

Ennustiko Raamattu höyrykoneen, höyrylaivan, höyryveturin?

Ennustiko Raamattu sähkövalon, radion ja television, tietokoneet ja internetin?

Ennustiko Raamattu lentokoneen, atomipommin ja ydinvoiman, antibiootit ja solunsalpaajat?

Nyt kaikki etsimään niitä Raamatun jakeita, joissa näitä ennustetaan tuleviksi!

16

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ennustiko Raamattu höyrykoneen, höyrylaivan, höyryveturin?
      Ennustiko Raamattu sähkövalon, radion ja television, tietokoneet ja internetin?
      Ennustiko Raamattu lentokoneen, atomipommin ja ydinvoiman, antibiootit ja solunsalpaajat?"

      Ei ennustanut ja todennäköinen syy siihen on se, että mainitut keksinnöt ovat niin vähäpätöisiä asioita evankeliumin ilosanoman rinnalla, että ne eivät ole ylittäneet Jumalan profetioiden "uutiskynnystä."

      • Minulla on sellainen unikirja missä ristiinnaulitseminen kuitataan aika vähällä, ilmeisesti, vaikka siihen oli kuollutkin. Siihen aikaan kai oli ollut aika normaalia, että oli tehnyt jotain, ja sitten oli ristiinnaulittu (ilmeisesti ikävää).


      • "...todennäköinen syy siihen on se, että mainitut keksinnöt ovat niin vähäpätöisiä asioita evankeliumin ilosanoman rinnalla, että ne eivät ole ylittäneet Jumalan profetioiden "uutiskynnystä."

        Oletko varma että Jumala hyväksyy juuri tuon tulkinnan?


      • ihminensanoo

        Raamattu tottakai mainitsee niistä, jos ne ovat oleellisia osia itse ennustuksessa. Jumala keskittyy puhumaan hengellisistä ja iankaikkisista totuuksista, eikä niinkään näistä ajallisista, jos ei ole tarve.
        Esimerkiksi juutalaisten paluumutosta sanotaan, kuinka he tulevat lentokoneilla ja laivoilla: "Keitä ovat nuo, jotka lentävät niin kuin pilvet (lentokoneet ovat tosiaan valkoisia) ja niin kuin kyyhkyset lakkoihinsa? Merensaaret odottavat minua, ja etumaisina tulevat Tarsiin laivat tuodakseen sinun lapsesi kaukaa... (Jesaja 60:8-9) Myös toisessa kohtaa sanotaan: "Kyyhkysen siivet ovat hopealla silatut, sen sulat kultaisella kullalla!" (Psalmi 68:14)
        Televisiosta/internetistä puhutaan myös. Esimerkiksi tämä: "Ja ihmiset eri kansoista ja sukukunnista ja kielistä ja kansanheimoista näkevät heidän ruumiinsa kolme ja puoli päivää..." (Ilm.11:9) Tämä ei olisi mahdollista Raamatun ajan menetelmilä. Mutta nykyteknologia on sitä luokkaa, että kun maapallon toisella puolella jotain tapahtuu, kaikki tietävät siitä heti. Tämänkin asian Raamattu ennusti.
        Ydinpommeistakin Raamattu tietenkin puhuu mm. Ilmestyskirjassa.


    • 7740

      Jansson ennusti kirjassaan "Taikatalvi" vuoden 87-88 talven

    • Jytrrtu

      Ei siinä mitään ennustuksia tarvittu kun luotiin radioaallot ja sähkö ja materiaalit internetmaailmaa varten.

      Ihmisen vain piti oppia hyödyntämään sitä kaikkea mikä oli käsillä. Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä.


      Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle.

      • Joko olet selvittänyt missä päin maailmaa pronssia louhitaan?


      • CreationMeansComedy

        Jytrrtu kirjoitti mm: "... Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä. ..."
        Kivikauden ajanjakso on pisin ihmisen kulttuurievoluution ajanjakso. Se alkaa ensimmäisen hominidin ilmaantumisesta Afrikkaan seitsemän miljoonaa vuotta sitten ja päättyy metallityövälineiden tullessa yleiseen käyttöön. Kivikausi päättyi siten eri puolilla maailmaa eri aikoina. Vieläkin on olemassa muutamia harvoja heimoja, jotka eivät käytä metalleja. Se, elävätkö he kivikautta, onkin enää määrittelykysymys.
        Jytrrtu kirjoitti edelleen: "Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle."
        Tosi on. Älykäs luominen mahdollistaa mm. tahattoman komiikan laajamittaisen viljelyn tälläkin palstalla.


      • IlkimyksenSedänIsoÄiti
        CreationMeansComedy kirjoitti:

        Jytrrtu kirjoitti mm: "... Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä. ..."
        Kivikauden ajanjakso on pisin ihmisen kulttuurievoluution ajanjakso. Se alkaa ensimmäisen hominidin ilmaantumisesta Afrikkaan seitsemän miljoonaa vuotta sitten ja päättyy metallityövälineiden tullessa yleiseen käyttöön. Kivikausi päättyi siten eri puolilla maailmaa eri aikoina. Vieläkin on olemassa muutamia harvoja heimoja, jotka eivät käytä metalleja. Se, elävätkö he kivikautta, onkin enää määrittelykysymys.
        Jytrrtu kirjoitti edelleen: "Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle."
        Tosi on. Älykäs luominen mahdollistaa mm. tahattoman komiikan laajamittaisen viljelyn tälläkin palstalla.

        Ketjussa http://keskustelu.suomi24.fi/t/14090992/kreationismin-selitysvoima kertoo jyrpäle näin:

        "Tyhmä, siellä on pronssiesineitä missä maaperässä on pronssia ja rautaesineitä siellä missä on rautaa ja Tanskassa tietenkin kiviesineitä kuten Suomessakin.

        "Kauan sitten joku neropatti vain keksi omasta päästään että nuo kivi- pronssi- ja rautakaudet vaikka ne olivat hyvin pitkälti samanaikaisia.

        "Suomessa vielä 1800 luvulla esim. aurojen siivet olivat yleisesti puuta ja vain kärki arvokasta rautaa.

        "Täysrautaiset aurat yleistyivät vasta 1900-luvun alkupuolella kun rauta halpeni.

        "Mutta niin se menee että kun joku löytää vaikka sorvatun kiviruukun niin se meilletään kivikautiseksi vaikka se olisi todellisuudessa tehty 1800-luvulla.

        "Näin ve vain on."

        On kai ve uskottava kun jyrpilö sanoo että niin ve on. Että maaperässä on pronssia.


      • Jyriontämännähnytkin
        salmiakkisaluki kirjoitti:

        Joko olet selvittänyt missä päin maailmaa pronssia louhitaan?

        Tietenkin pronssia louhitaan sieltä missä sen raaka-aineita löydetään.


    • ErkkiEiUsko

      Pronssikautisten kansojen ennustukset ovat joka suhteessa vähän niin ja näin.

      Yksi hyvistä visionääreistä oli Isaac Asimov. Hän ennusti vuonna 1964, että 50 vuoden kuluttua (eli vuonna 2014) henkilökohtaisilla viestintälaitteilla voi lukea kirjoja ja seinille heijastettavilta näytöiltä voi katsella kolmiulotteista kuvaa.

    • alfa123om222

      Omalla tavallaan raamattu kyllä ennusti industrialismin Profeetta Sakarjan kirjassa puhutaan neljästä Sepästä (Smith), jotka yrittävät auttaa Israelin paluun takaisin Palestiinaan. Noiden seppien oli tarkoitus työntää neljä sarvea pois, jotka edustivat puolestaan muslimivaltaa Lähi-Idässä.

      Nuo neljä seppää epäilemättä olivat John Smith (Puritanismi, Viktorianismi), Adam Smith (Kapitalismi, Industrialismi), Joseph Smith (nationalismi) sekä Smith et Wesson??? (Militarismi).

      Raamatun lisäksi on paljon muitakin pyhiä kirjoja. Yhteensä 36525 kpl. Epäilemättä Adam Smithin: Kansojen varallisuus, jossa kuvataan höyryvoimaa ja höyryveturiakin kuuluu noiden pyhien kirjojen joukkoon.

    • kvsi

      Höyrykone tunnettiin jo raamatullisena aikana, joten sitä ei tarvinnut ennustaa.

    • Jyritere

      Itse asiassa se että jo Aadamilla oli käytössään radioaallot ja maan mineraalit oli itsessään ennustus siitä että jonain päivänä niitä hyödynnettäisiin.

    • filade

      Jumala käyttää vihanastioitakin taidollisuuden ja viisauden hengellä tarkoitusperänsä (evankeliumin) toteuttamiseksi.
      Jos olisikin jotakin, mistä sanotaan: "Katso tämä on uutta", niin on sitä ollut ennenkin, muinaisina aikoina, jotka olivat ennen meitä (Saarn.1:10).
      Joolin kirjan mahdollinen moniydinkärkinohjukset jakautuvat ilmakehän yläpuolella kukin omalle reitilleen yhtaikaisesti ja tunkeutuvat suurella nopeudella heittoaseiden välitse, eli ohjustorjunnan läpi vihollisen ryhmitykseen;
      http://www.israelprofetiassa.fi/8

    • vääriä_ajatuksia

      Evokit ja nihilistit ovat nyt höyrähtäneet omiin ajatuksiinsa. Tämä ei ole höyrytekniikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      384
      10056
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6384
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      398
      6091
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4441
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3748
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3328
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      94
      3290
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3086
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3048
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2992
    Aihe