Ennustiko Raamattu...?

Ennustiko Raamattu höyrykoneen, höyrylaivan, höyryveturin?

Ennustiko Raamattu sähkövalon, radion ja television, tietokoneet ja internetin?

Ennustiko Raamattu lentokoneen, atomipommin ja ydinvoiman, antibiootit ja solunsalpaajat?

Nyt kaikki etsimään niitä Raamatun jakeita, joissa näitä ennustetaan tuleviksi!

16

230

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ennustiko Raamattu höyrykoneen, höyrylaivan, höyryveturin?
      Ennustiko Raamattu sähkövalon, radion ja television, tietokoneet ja internetin?
      Ennustiko Raamattu lentokoneen, atomipommin ja ydinvoiman, antibiootit ja solunsalpaajat?"

      Ei ennustanut ja todennäköinen syy siihen on se, että mainitut keksinnöt ovat niin vähäpätöisiä asioita evankeliumin ilosanoman rinnalla, että ne eivät ole ylittäneet Jumalan profetioiden "uutiskynnystä."

      • Minulla on sellainen unikirja missä ristiinnaulitseminen kuitataan aika vähällä, ilmeisesti, vaikka siihen oli kuollutkin. Siihen aikaan kai oli ollut aika normaalia, että oli tehnyt jotain, ja sitten oli ristiinnaulittu (ilmeisesti ikävää).


      • "...todennäköinen syy siihen on se, että mainitut keksinnöt ovat niin vähäpätöisiä asioita evankeliumin ilosanoman rinnalla, että ne eivät ole ylittäneet Jumalan profetioiden "uutiskynnystä."

        Oletko varma että Jumala hyväksyy juuri tuon tulkinnan?


      • ihminensanoo

        Raamattu tottakai mainitsee niistä, jos ne ovat oleellisia osia itse ennustuksessa. Jumala keskittyy puhumaan hengellisistä ja iankaikkisista totuuksista, eikä niinkään näistä ajallisista, jos ei ole tarve.
        Esimerkiksi juutalaisten paluumutosta sanotaan, kuinka he tulevat lentokoneilla ja laivoilla: "Keitä ovat nuo, jotka lentävät niin kuin pilvet (lentokoneet ovat tosiaan valkoisia) ja niin kuin kyyhkyset lakkoihinsa? Merensaaret odottavat minua, ja etumaisina tulevat Tarsiin laivat tuodakseen sinun lapsesi kaukaa... (Jesaja 60:8-9) Myös toisessa kohtaa sanotaan: "Kyyhkysen siivet ovat hopealla silatut, sen sulat kultaisella kullalla!" (Psalmi 68:14)
        Televisiosta/internetistä puhutaan myös. Esimerkiksi tämä: "Ja ihmiset eri kansoista ja sukukunnista ja kielistä ja kansanheimoista näkevät heidän ruumiinsa kolme ja puoli päivää..." (Ilm.11:9) Tämä ei olisi mahdollista Raamatun ajan menetelmilä. Mutta nykyteknologia on sitä luokkaa, että kun maapallon toisella puolella jotain tapahtuu, kaikki tietävät siitä heti. Tämänkin asian Raamattu ennusti.
        Ydinpommeistakin Raamattu tietenkin puhuu mm. Ilmestyskirjassa.


    • 7740

      Jansson ennusti kirjassaan "Taikatalvi" vuoden 87-88 talven

    • Jytrrtu

      Ei siinä mitään ennustuksia tarvittu kun luotiin radioaallot ja sähkö ja materiaalit internetmaailmaa varten.

      Ihmisen vain piti oppia hyödyntämään sitä kaikkea mikä oli käsillä. Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä.


      Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle.

      • Joko olet selvittänyt missä päin maailmaa pronssia louhitaan?


      • CreationMeansComedy

        Jytrrtu kirjoitti mm: "... Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä. ..."
        Kivikauden ajanjakso on pisin ihmisen kulttuurievoluution ajanjakso. Se alkaa ensimmäisen hominidin ilmaantumisesta Afrikkaan seitsemän miljoonaa vuotta sitten ja päättyy metallityövälineiden tullessa yleiseen käyttöön. Kivikausi päättyi siten eri puolilla maailmaa eri aikoina. Vieläkin on olemassa muutamia harvoja heimoja, jotka eivät käytä metalleja. Se, elävätkö he kivikautta, onkin enää määrittelykysymys.
        Jytrrtu kirjoitti edelleen: "Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle."
        Tosi on. Älykäs luominen mahdollistaa mm. tahattoman komiikan laajamittaisen viljelyn tälläkin palstalla.


      • IlkimyksenSedänIsoÄiti
        CreationMeansComedy kirjoitti:

        Jytrrtu kirjoitti mm: "... Nyt ollaan tässä pisteessä mutta eiköhän tämä n. sadan vuoden aikana tapahtunut tekninen kehitys kivikaudesta nykypäivään ole vasta alkua kaikella todennäköisyydellä. ..."
        Kivikauden ajanjakso on pisin ihmisen kulttuurievoluution ajanjakso. Se alkaa ensimmäisen hominidin ilmaantumisesta Afrikkaan seitsemän miljoonaa vuotta sitten ja päättyy metallityövälineiden tullessa yleiseen käyttöön. Kivikausi päättyi siten eri puolilla maailmaa eri aikoina. Vieläkin on olemassa muutamia harvoja heimoja, jotka eivät käytä metalleja. Se, elävätkö he kivikautta, onkin enää määrittelykysymys.
        Jytrrtu kirjoitti edelleen: "Maailma on mahdollisuuksia täynnä, kiitos siitä älykkäälle luomiselle."
        Tosi on. Älykäs luominen mahdollistaa mm. tahattoman komiikan laajamittaisen viljelyn tälläkin palstalla.

        Ketjussa http://keskustelu.suomi24.fi/t/14090992/kreationismin-selitysvoima kertoo jyrpäle näin:

        "Tyhmä, siellä on pronssiesineitä missä maaperässä on pronssia ja rautaesineitä siellä missä on rautaa ja Tanskassa tietenkin kiviesineitä kuten Suomessakin.

        "Kauan sitten joku neropatti vain keksi omasta päästään että nuo kivi- pronssi- ja rautakaudet vaikka ne olivat hyvin pitkälti samanaikaisia.

        "Suomessa vielä 1800 luvulla esim. aurojen siivet olivat yleisesti puuta ja vain kärki arvokasta rautaa.

        "Täysrautaiset aurat yleistyivät vasta 1900-luvun alkupuolella kun rauta halpeni.

        "Mutta niin se menee että kun joku löytää vaikka sorvatun kiviruukun niin se meilletään kivikautiseksi vaikka se olisi todellisuudessa tehty 1800-luvulla.

        "Näin ve vain on."

        On kai ve uskottava kun jyrpilö sanoo että niin ve on. Että maaperässä on pronssia.


      • Jyriontämännähnytkin
        salmiakkisaluki kirjoitti:

        Joko olet selvittänyt missä päin maailmaa pronssia louhitaan?

        Tietenkin pronssia louhitaan sieltä missä sen raaka-aineita löydetään.


    • ErkkiEiUsko

      Pronssikautisten kansojen ennustukset ovat joka suhteessa vähän niin ja näin.

      Yksi hyvistä visionääreistä oli Isaac Asimov. Hän ennusti vuonna 1964, että 50 vuoden kuluttua (eli vuonna 2014) henkilökohtaisilla viestintälaitteilla voi lukea kirjoja ja seinille heijastettavilta näytöiltä voi katsella kolmiulotteista kuvaa.

    • alfa123om222

      Omalla tavallaan raamattu kyllä ennusti industrialismin Profeetta Sakarjan kirjassa puhutaan neljästä Sepästä (Smith), jotka yrittävät auttaa Israelin paluun takaisin Palestiinaan. Noiden seppien oli tarkoitus työntää neljä sarvea pois, jotka edustivat puolestaan muslimivaltaa Lähi-Idässä.

      Nuo neljä seppää epäilemättä olivat John Smith (Puritanismi, Viktorianismi), Adam Smith (Kapitalismi, Industrialismi), Joseph Smith (nationalismi) sekä Smith et Wesson??? (Militarismi).

      Raamatun lisäksi on paljon muitakin pyhiä kirjoja. Yhteensä 36525 kpl. Epäilemättä Adam Smithin: Kansojen varallisuus, jossa kuvataan höyryvoimaa ja höyryveturiakin kuuluu noiden pyhien kirjojen joukkoon.

    • kvsi

      Höyrykone tunnettiin jo raamatullisena aikana, joten sitä ei tarvinnut ennustaa.

    • Jyritere

      Itse asiassa se että jo Aadamilla oli käytössään radioaallot ja maan mineraalit oli itsessään ennustus siitä että jonain päivänä niitä hyödynnettäisiin.

    • filade

      Jumala käyttää vihanastioitakin taidollisuuden ja viisauden hengellä tarkoitusperänsä (evankeliumin) toteuttamiseksi.
      Jos olisikin jotakin, mistä sanotaan: "Katso tämä on uutta", niin on sitä ollut ennenkin, muinaisina aikoina, jotka olivat ennen meitä (Saarn.1:10).
      Joolin kirjan mahdollinen moniydinkärkinohjukset jakautuvat ilmakehän yläpuolella kukin omalle reitilleen yhtaikaisesti ja tunkeutuvat suurella nopeudella heittoaseiden välitse, eli ohjustorjunnan läpi vihollisen ryhmitykseen;
      http://www.israelprofetiassa.fi/8

    • vääriä_ajatuksia

      Evokit ja nihilistit ovat nyt höyrähtäneet omiin ajatuksiinsa. Tämä ei ole höyrytekniikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      84
      822
    2. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      43
      682
    3. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      658
    4. Valtuuston kokous

      Kyl tuo Anita Ruokani on ihan pihalla,käy aika hitaalla.
      Kemijärvi
      50
      609
    5. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      581
    6. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      524
    7. Nyt on nyt

      Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl
      Ikävä
      49
      451
    8. Miehelle

      ❤️
      Ikävä
      33
      444
    9. Näin on!

      Päästy taas iltaan! Jee, päiviä taas yksi vähemmän meidän kohtaamiseen! ❤️
      Ikävä
      42
      404
    10. Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti

      En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s
      Ikävä
      14
      389
    11. Martina avautuu

      Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      388
    12. Kadutko mies?

      Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.
      Ikävä
      29
      369
    13. Hyvästi Iisalmen Citymarket.

      Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo
      Iisalmi
      18
      362
    14. Hyvää huomenta

      Eräälle Naiselle ❤️‍🩹
      Ikävä
      52
      358
    15. Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?

      Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.h
      Maailman menoa
      119
      353
    16. Se oikea.....

      Hän ei ole sinulle se oikea, jos hän pitää sinua vain yhtenä vaihtoehtona.
      Ikävä
      56
      347
    17. Kyllä ymmärrän sinua

      Mutta silti se sattuu….
      Ikävä
      26
      346
    18. Mikä fiilis

      Onko asiat niin kuin hyvin?
      Ikävä
      59
      343
    19. Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla

      Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill
      Ikävä
      89
      338
    20. Kaivatun haluaminen

      seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä
      Ikävä
      27
      334
    Aihe