Suomalaisen sosiaalinen asema ja tulotaso ratkaisevat sen, kuuluuko hän maahanmuuton vastustajiin vai puolustajiin, miksi näin?
Miksi maahanmuutto on luokkakysymys?
siipitaso
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tai paremminkin se on antanut alempiin sosiaaliluokkiin kuuluville hyvän tekosyyn jengiytymiseen ja muka "valkoisen Suomen" puolustamiseen.
Alemmat luokat? Rahastako kiinni? "Muka valkoisen suomen puolustamiseen"? Jos joku ei halua olla tekemisissä afrikkalaisten kanssa niin saa olla rauhassa! Muuttaa sinne missä niit ei ole.
Ihmeellistä tekstiä nuilta jotka jotenkin pitävät itseään parempina ihmisinä ?
"Alempia ihmisiä " ??? jos ei ole rahaa niin paljon kun jollakin toisella :
jos sota syttyis taas,mitä en todella toivo.Kai ne sitte taas olis nämä " ( alemmat ihmisetki ) " yht äkkiä tarpeeseen ja keulilla kohti vihollista niiden arvo nousis ylemmäksi ? Meniskö se näin ?
Niinhän se on asia ! Vaikka minkälainen määrä tulis maahan väkeä eripuolilta maailmaa huollettaviksi ,ei se eliitin etuja miksikään muuta. Kyllä ne on taas nmä "
("Alemmat ihmiset" ) joiden elämään se väistämättä vaikuttaa heikentävästi.
Koittakaa nyt( ylemmät ihmiset) tämä ymmärtää ! Maahanmuuton vastustaminen tulee kujittumaan ,se on varmaa kuin pläkki.
Älä viitsi, nythän nämä "partiot" ovat jo itse aloittaneet sotansa yhteiskunnan ja poliisin kielteisyydestä välittämättä!
Suomalaisen sosiaalinen asema ja tulotaso riippuvat koulutuksesta ja sivistyksestä.
Alemman sosiaaliluokan henkilöt ovat yksinkertaisesti hieman yksinkertaisia.
http://www.tekniikkatalous.fi/tiede/ovatko-rasistit-tyhmia-uusi-tutkimusvaite-heikko-alykkyysosamaara-vahvistaa-ennakkoluuloja-3307180
Onko Ahvenanmaalla ja Kauniaisissa yksinkertaista porukkaa.
Ahneidenmaalla ja Granissa on fyrkkaa ja siksi he eivät koe maahanmuuttajia uhkana. Ns.rasisteista monikaan edes tiedä mitä ko.termi tarkoittaa.(Kehno sivistystaso) He vastustavat kaikkea ja kaiken väristä maahanmuuttoa koska pelkäävät fattan korvausten pienenevän kun jakajia tulee lisää.(Huono tulotaso eli fattan elätti)
Aloituksen väite on väärä. Esim. ”Miten suhtaudutte turvapaikanhakijoiden kasvavaan määrään Suomessa?”
Kuvat http://www.defmin.fi/tehtavat_ja_toiminta/viestinta/maanpuolustustiedotuksen_suunnittelukunta_mts/mielipidetutkimukset/suomalaisten_mielipiteita_ulko-_ja_turvallisuuspolitiikasta_maanpuolustuksesta_ja_turvallisuudesta.7638.news
Tarkoitatko, että kouluja käymättömät eli pienituloiset kannattavat? Ja syy sitten on se, etteivät he tajua taloudesta mitään, vai?
Onko joukkomaahanmuutosta, jotain hyötyä, yhteiskunnalle? Kouluja käymättömät ja pienituloiset, eivät ole sen tyhmempiä, kuin toiset. Ei kai tämän maan asiat näin huonolla mallilla olisi, jos koulutus olisi, jokin takuu.
Yhteiskunnalle ei ole mitään hyötyä " joukkomaahanmuutosta", jos sitä syvällisemmin ajattelee.
Nehän kuormittavat, verorahoitteisia julkisia palveluita.Totta, maahanmuutosta
kärsii matalapalkkaisa töitä, tekevä kantaväestö.Palkkoja tullaan polkemaan.
Onko se sitten kannattavaa, turvapaikkahakijoiden sosiaaliset ongelmat tulevat kalliimmaksi, kuin halpa-
työvoiman edut. Ovatko he edes töitä tänne tulleet tekemään.