Helsingin Sanomat kirjoittaa:
"Helsinki vaatii valtiolta erityistä panostusta kotoutukseen: Turvapaikatta jääneillä vaara joutua kadulle."
Siis nytkö pitää jo järjestää asunnot niillekin, joille ei myönnetä turvapaikkaa.
"Helsinki vaatii valtiolta erityistä panostusta kotoutukseen: Turvapaikatta jääneillä vaara joutua kadulle."
Siis nytkö pitää jo järjestää asunnot niillekin, joille ei myönnetä turvapaikkaa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
millä rahalla työllistetään omaa kansaa. ne rahat jotka mennu kepun ja kokkareiden tileille mamurumbassa niillä olis työllistetty kaikki työttömät.. politikot ryöstää valtiota mamu bisneksellä.... eikä varmaan saada edes veroja mamubisneksestä.
Miksi niitä moniosaajia pitää kotouttaa, kyllä koulutetun henkilön pitäisi pystyä sopeutumaan sivistysvaltioon ilman mitään kotoutusta.
Islamivaltiot vaativat jopa turisteilta huomioimaan uskontonsa määräämät rajoitukset ja rikkomisesta tuomitaan. Kyllä jokaisella maahantulijalla on velvollisuus tarkistaa etukäteen miten maassa toimitaan,eikä ylimielisesti suhtautua lakeihin ja kantaväestöön.
Muslimeilla on koraani ja sharia-laki jotka ovat ristiriidassa ihmisoikeuden,tasa-arvon ja lastenoikeuden kanssa, siksi heidän on erittäin vaikea sopeutua sivistykseen.
Ansiokas kirjoitus!
Miksi meidän pitää omaksua heidän takapajuinen kulttuurinsa ja heidän ei tarvitse meidän?
Rajalla naisilta hunnut pois, siitä se lähtee. Sitten selvittää, että Suomessa naisetkin käyvät töissä, täällä ei yhden palkalla edes elä. Turha haaveilla 15 lapsesta ja yhteiskunnan tuilla elämisestä.
Miehille kovia rangaistuksia, jos ahdistelevat naisia. Mikäli kuvaavat lapsia, kännykät heti takavarikkoon.
Oleskelulupa määräaikaiseksi ja kun rauha omassa maassa saavutetaan, kotimatka alkaa.
Jos lomailee kotimaassaan, saa jäädä sinne lomareissulle. Jos lähettää tyttärensä kotimaahan silvottavaksi, vanhemmille vankeusrangaistus ja karkotus oman kulttuurin pariin.
Kansanlaisuus todella tiukkaan harkintaan, muuten meillä on maahanmuuttoeduskunta ja sharia-laki.
Edelliselle kommentille sata peukkua ylöspäin.
THUMBS UP!
Näiltä odotetaan kotoutumista länsimaihin
https://www.google.fi/#q=burning people&tbm=vid
Nyt menee kyllä Helsinkikin liian pitkälle. Jos ei saa turvapaikkaa saa kuitenkin asunnon. Hiukan ristiriidassa, jos ei ole turvapaikkaa, niin sellainen henkilö ei kuulu Suomen rajojen sisäpuolellekaan. Suomessa on asunnottomia, joista ei kanneta huolta kun sattuvat olemaan kantaväestöä, etnisiä suomalaisia, jotka ovat tämän hyvinvoinnin luoneen sukupolvien työllä. Kirveelle on näköjään töitä ja paljon.
Kyllä, tämä porukka joka on vallassa on kaikki saman joukkopsykoosin alla. Ilmeisesti jos kuljet vastarintaan urasi loppuu siihen.
Joo kyllä me ruokitaan eläimiä, miksi.
Jokaista suvakkia painan pataan aina kun mahdollista, iästä tai sukupuolesta riippumatta.
Pikku sakko pahoinpitelystä lievänä.
Ei mulla muuta, kohtaamisiin.
Miksi pitäisi kotouttaa? Täällä ollaan sen aikaa kunnes olot turvalliset kotimaassa ja sitten veks. Ihan turhaa tuhlata rahaa sen enempää kuin on pakko.
Suomalaiset lähti Ruotsiin niin kotoutus alkoi heti.Kieli piti opetelle melko nopeaan jos oli aikeita nousta ylöspäin yksinkertaisista ja huonommin palkatuista hommista.Muistaa miten sitten pitkin hampain laitettiin Suomalaisia kouluja kun vanhemmat vielä elätteli kotiin paluusta mikä sitten näytti huonolta kun säästöjä olisi niukkuudessa käyttää sitten elämiseen kun maaseutu muuttui ja isompia yksiköitä elämiseen toiisn kuin kylmät tilat..
Matut saa meillä valita asuinkuntansa toisin kuin joissain eumaissa. Tämäkin tarkoittaa kymmeniä tuhansia asuntoja. Kunta johon sijoittuvat maksaa kotoutuskulut. Helsinkiin ennakoidaan 28%:n matuosuutta asukkaisiin.
Hesa on suurin suvakki, työllistääkin matuja jo nyt enemmän kuin on niiden % osuus asukkaista. Eli suosii matuja pätevämpiä suomalaisia työnhakijoita syrjien.
Hylyn saaneet haluaa tietysti jäädä Hesaan. Jos saavat asunnot, nousee tuo 28% ties minne....
Sillä muistattehan, turvapaikan saaneet on perheenyhdistämisten jälkeen nelin- kymmenkertainen joukko.
Hylyn saaneet saa oleskeluluvan? Ja jonkin vuoden jälkeen perheenyhdistäminen? Pitäisi tarkistaa migri ja sisäministeriö, meneekö se noin. Palautuskeskuksissahan tuo hylkyporukan pitäisi asua?
Vanhat vankilat voi ottaa hyötykäyttöön palautuskeskuksina. Vettä ja leipää tarjolle. Eikönhän vapaaehtoinen paluu ala vähitellen kiinnostaa.
Kun kaikki tulijat haluaa Helsinkiin, helsinkiläiset (=veronmaksajat) muuttavat pois ja kaupunki on konkurssissa. Siitä tulee Suomen suurin ja ainut ghetto. Mikä minusta on vain hyvä. En ole koskaan pitänyt Helsingistä. Kylmä, vetoinen, ruma,likainen...
Mennään me muut maalle takaisin, niin saamme olla rauhassa, sinne he eivät halua. Onneksi on siellä maapläntti ja metsää.
Ja tehdään sellainen päätös, että perässä ei saa tulla. Pitäkööt entisen pääkaupungin hyvänään.
Ne tulee perässä jos emme lähetä myös elatusrahaa.
Joutaa Hesa mennä, siellä on suvakeista enemmistö, saavat mitä ovat tilanneet.
Hyvä idea. Mihin vedetään raja Helsingin ja muun maan välille?
Joo Hesa mamuille ja suvakeille niin pääsevät toteuttamaan shariaansa yhdessä. Ainoa paikka Turussa jossa haluan mamuja nähdä Kakola. Siellä olisi tilaa odotella palautusta poissa silmistämme ja näköala on luksusta.
Helsingin Lauttasaareen ja pohjoiseen voisi sijoittaa varuskunnan pitämään rajat kiinni. Itään päin voisivat mennä ruottalaisten alueille vapaasti ja vaikka Venäjälle saakka.