Poliisiluvilla oli kaadettu 11 sutta pohjois-Karjalassa ja pohjois- Savossa. Ehkä tuplat vielä ilman lupia. Nyt alko todellinen Syötävien suojelu!
11 sutta nurin!
Meillä-1
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vielä taitaa olla viikko aikaa loppuluville.
Ainahan on se 1 lupa jäljellä kuin ilveksen metsästäjillä...
ihan hyvä pitää varalle. :D
Ensi talven lumilla voikin olla jo yksi nolla tuon luvun perässä. Ja ruoka ei voi olla enää se tavanomainen hirvi, koska syöneet karhujen kanssa hirvet olemattomiin. Lisäksi ahmojen jäljet jokapäiväistä arkea, viimeksi eilen, alle sata metriä talostamme. Tuntuu että maailma on tullut ihan hulluksi.
Se oli liijanvähän. Tämämaalima on mennyt siihenmalliin että se ei ole kuin ennen ihmiset on niin tyhmiä eivät ymmä jos pedotrupeekulkemaan asutustenlähellä niillä ei metässä ole ruokaa sillon niitä on liikaa, j niitä täytyytappaa ei ne tappamalla lopu.
1700-luvun loppupuolella itä-suomalaiset lähettivät hakemuksia Ruotsin kuninkaalle ruutiaseiden saamiseksi, koska petoja oli niin paljon, ettei syrjäisessä kylissä voinut enää asua. Nyt olisi hakemus uusittava, petoja enemmän kuin koskaan ennen.