Olen todennut miehelläni hypomanian. miten siitä päästään eteenpäin että saisi hoitoa. rauhallinen keskustelu ja asian toteaminen ei auta. ei ole mitään vikaa, ja lääkäriinhän tallaista ihmistä on vaikea pakottaa. alkaa käymään raskaaksi, kun mies on viikon normaali rauhallinen ja sitten se taas alkaa. ei nuku, on maailmanvaltias touhukas ärhäkkä. n 4 päivää menee lujaa ja ostetaan autoja ja käytetään rahaa holtittomasti. siis vaikka ruokaa ostaa valtavat määrät, vaikka itse ei juuri syö. terveellä jaksolla ei ees mee kauppaan. mikä olisi järkevin tapa saada hoitoa aluksi. olen voimaton.
hypomaniaa
mirkku222
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei kannata tehdä mitään kotidiagnooseja. Kaikenlainen taudinmäärittely kuuluu terveydenhuollon ammattilaisille, ei vaimoille.
Tuon kaltainen impulsiivisuus voi olla muutakin kuin jotain "maniaa", ja johtua monista syistä, jopa sellaisista, joista sinulla ei ole aavistustakaan.
Sinun kannattaisi nyt hakea apua ensin itsellesi, omaan jaksamiseesi. Jos olet duunissa, mene työpaikkalääkärin juttusille, jos olet kotona, varaa aika terveyskeskukseen. Siitä sitten ammattilaisten tuella auttamaan miestä, jonka impulsiivisuus rasittaa jo perheen kukkaroakin.
Miehen persoona muuttuu silmissä. Kun alkaa joku muu jakso. Ja puhetta tulee solkenaan, soitellaan kaikki tutut läpi ja puhe on kovaa ja yliampuvaa. Terveenä ei paljon puhelinta käytä, paremminkin ärsyyntyy, kun se soi. Jokuhan hänessä on. On kokemusta maanis -depressiivisestä ihmisestä. On lievempi hänellä. Äänikin muuttuu hänellä oudoksi.