Tästä on jo muutama vuosi, kun näin eräässä hengellisessä lehdessä osuvan pilapiirroksen, missä sanomalehden tai radion toimittaja haastatteli tiedemiestä.
En muista enää miten sanat piirroksessa olivat, mutta ajatus oli seuraava:
Tiedemies: Kaikki uskomiset ja uskonnot ovat huuhaata. Pitää olla tieteelliset todisteet.
Toimittaja: Ratkaiseeko tiede tulevaisuudessa maapallon ongelmat?
Tiedemies: USKON niin!
Sekulaari-tiedemiehen haastattelu
6
<50
Vastaukset
- utti
Uskovat ja uskovien sanaleikit... Turha kait edes selittää mikä virhe tuossa tehtiin kun sama on selitetty jo niin monta kertaa. Ette te pöljät mitään tajua vaikka asian vääntäisi kuinka rautalangasta.
- totuushan.on
Niin, siinä muka viisas ihmistiedemies meni komeasti omaan lankaansa.
- a4gg
"Sekulaari" tiedemies???
Tässä tulee esiin suomenkielen tietty vajaavaisuus. Uskoa voi olla erilaista. Englanninkielessä on "faith" ja "belief". Suomeksi voisi ehkä vääntää "uskonnollinen usko/uskomus" ja "usko". - DRHouse
Kappas, nyt se tuli selväksi mitä jaakoppi pitää tieteellisenä lähteenä: pilapiirroksia... Ei ihme ettei jaakopin ymmärrys ole niitä kaikkein vahvimpia...
Sanoilla 'usko' ja 'uskoa' on monta eri merkitystä. Ei pelkästään se, mikä liittyy vaahtosuisuuteeen ja kaatuiluun saarnamiesten teltoissa.
- UskonNäin
Uskon, että tiede ei ratkaise meidän ongelmia. Tiede on voimakkaasti edistynyt 1600 luvulta Newtonin päivistä lähtien. Sotakoneet on tehostuneet ja ympäristökatastrofit lisääntyneet tieteen kehityksen myötä. Ratkaisu ei ole tieteessä, vaan siinä miten tieteen tuloksia käytetään.
Kun muutos tapahtuu moraalisiin valinoihin kykenevässä tietoisuudessamme, tieteen tuloksia aletaan käyttää edistämään ihmisten hyvinvointia.
Uskon näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553790Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk843238Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852695Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442599Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?682545Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,232372Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402322Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522195Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville381980Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121896