Sekulaari-tiedemiehen haastattelu

Tästä on jo muutama vuosi, kun näin eräässä hengellisessä lehdessä osuvan pilapiirroksen, missä sanomalehden tai radion toimittaja haastatteli tiedemiestä.
En muista enää miten sanat piirroksessa olivat, mutta ajatus oli seuraava:

Tiedemies: Kaikki uskomiset ja uskonnot ovat huuhaata. Pitää olla tieteelliset todisteet.
Toimittaja: Ratkaiseeko tiede tulevaisuudessa maapallon ongelmat?
Tiedemies: USKON niin!

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utti

      Uskovat ja uskovien sanaleikit... Turha kait edes selittää mikä virhe tuossa tehtiin kun sama on selitetty jo niin monta kertaa. Ette te pöljät mitään tajua vaikka asian vääntäisi kuinka rautalangasta.

      • totuushan.on

        Niin, siinä muka viisas ihmistiedemies meni komeasti omaan lankaansa.


    • a4gg

      "Sekulaari" tiedemies???

      Tässä tulee esiin suomenkielen tietty vajaavaisuus. Uskoa voi olla erilaista. Englanninkielessä on "faith" ja "belief". Suomeksi voisi ehkä vääntää "uskonnollinen usko/uskomus" ja "usko".

    • DRHouse

      Kappas, nyt se tuli selväksi mitä jaakoppi pitää tieteellisenä lähteenä: pilapiirroksia... Ei ihme ettei jaakopin ymmärrys ole niitä kaikkein vahvimpia...

    • Sanoilla 'usko' ja 'uskoa' on monta eri merkitystä. Ei pelkästään se, mikä liittyy vaahtosuisuuteeen ja kaatuiluun saarnamiesten teltoissa.

    • UskonNäin

      Uskon, että tiede ei ratkaise meidän ongelmia. Tiede on voimakkaasti edistynyt 1600 luvulta Newtonin päivistä lähtien. Sotakoneet on tehostuneet ja ympäristökatastrofit lisääntyneet tieteen kehityksen myötä. Ratkaisu ei ole tieteessä, vaan siinä miten tieteen tuloksia käytetään.
      Kun muutos tapahtuu moraalisiin valinoihin kykenevässä tietoisuudessamme, tieteen tuloksia aletaan käyttää edistämään ihmisten hyvinvointia.
      Uskon näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe