Päättäjät haluavat siirtää turvapaikan saaneet työvoimapulasta kärsiville alueille
Minäkö paperimies kännissä työaikana...?
Lindströmmin-Jartsa
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) korosti tänään keskiviikkona tiedotustilaisuudessa, että työllistyminen on paras tapa kotouttaa ihmiset. Viime vuonna Suomeen saapui noin 32 000 turvapaikanhakijaa. Arvioiden mukaan heistä runsaat 10 000 saa turvapaikan.
– Rakennusteollisuus on hyvä esimerkki. He haluavat olla mukana, miettivät, miten saavat työvoimaa tulevaisuudessa, ministeri Lindström mainitsi. " No mutta mites MEIDÄN LAHJUKSET ? "
KIITOKSIA kaikki raksa- ja paperiduunarit jotka minua äänestitte. Luulitteko kenties että ajaisin TEIDÄN asioitanne....hahaaaa hhaaaa haaaa haaa haaaa...voihan vittu mitä urpoja te olettekaan...matut ovat lähellä sydäntäni vai mitä Yli-Imaami Juha..
Jari Lindström: "Teemme kaikkemme, että turvapaikanhakijat työllistyvät - melkoinen savotta"
Keskiviikko 10.2.2016 klo 11.02
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström painottaa, että vastakkainasettelua kantasuomalaisten ja turvapaikanhakijoiden välille ei ole tarkoitus rakentaa enää lisää.
Aivan ensimmäiseksi puolitetaan turvapaikan saavien määrä perinteisen työttömien määrän vaalipuolituskaavan mukaan.
Viidennes turvapaikanhakijoista luku- ja kirjoitustaidottomia – miten kotoutuminen onnistuu, ministeri Lindström? No eihän mitään piirustuksia tai muita hömppäpapereita tarvitse osata lukea..Onhan ne ydinvoimalatkin turvallisia ja ihan tavallisten luku-ja kirjoitustaidottomien koneinsinöörien tekemiä.Anteeksi keskeytys tulkki kertoo että Angela Mörkkeli soittaa ja puhuu jotain Saksaa tai Englantia..no enhän minä nyt vieraita kieliä minä paperimies..
Tää on nyt vaan tätä....
Perseenyhdistymisasiat vaikeutuvat niinkö?